Трябва да има граници между психолог и клиент по време на терапията. Това коментира в предаването „Без направление“ съуправителят на кабинет „Психолози 7“ Ваня Чечева. Добрата терапия е тази, в която има дистанция, посочи тя:
„Като казвам дистанция, не означава, че терапевтът трябва да бъде отстранен от проблемите на своя клиент. В крайна сметка, това е осъзнато избрана професия, в която терапевтът се съгласява да бъде в проблемите, да живее в проблемите на клиента. И в рамките на една сесия, фокус на вниманието да бъде животът на клиента и това, което той носи със себе си. Така че, да – дистанция е хубаво да има, границите трябва да бъдат поставени и това се договаря с клиента“, поясни психологът.
Няма как психологът да е приятел и приятелят да е психолог, поясни Ваня Чечева. В приятелските взаимоотношения хората се свързват като в клуб по интереси, даде пример тя и поясни:
„Много важно при приятелството са личните характеристики на хората, които си взаимодействат. Докато в терапията са важни професионалните качества на терапевта и как той се свързва със своите клиенти. Много често, когато човек сподели на приятел своя проблем, да – приятелят изслушва, но той няма търпението да остави приятеля си да страда. Докато терапевтът, в това е обучен, да остави човека в страданието, в тъгата и тревожността, а не набързо това да бъде заменено с нещо друго“, поясни тя.
Клиентът трябва сам да стигне до извода какво го е накарало да стигне до това състояние, посочи Ваня Чечева.
Цялото интервю с нея можете да чуете в прикачения файл.
В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..
С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..
Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница „Св. Йоан Рилски“, най- рано след месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения. В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник. В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане Както БНР съобщи, състоянието..
Тестовете на Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти. Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..
По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник. Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..