Запазва се тенденцията за увеличаване на броя на заболелите от захарен диабет в световен мащаб. Правилната профилактика е редовен скрининг на рисковите групи.
България не е изключение от световната статистика и близо половин милион хора страдат от болестта. Това каза в предаването „Без направление“ началникът на отделението по ендокринология в УМБАЛ Бургас д-р Стефка Стефанова, а като причини посочи:
„Една от причините е увеличаването на заболеваемостта от затлъстяване. Това води до намалена чувствителност на тези хора към собствения им инсулин. Също така причина за повишаване нивата на заболеваемостта са по-скоро диагностицирането на захарния диабет. Понякога протича с недоловими симптоми, началните и много хора търсят късно лекарска помощ“, посочи тя.
Хората с рискови фактори за развитието на захарен диабет трябва да провеждат веднъж годишно скрининг, препоръча д-р Стефанова. Сред рисковата група спадат хората с наднормено тегло, тези, които имат родственици с диабет и други. Симптоматиката понякога е трудно забележима, поясни д-р Стефанова и добави:
„Трябва да обърнем внимание, ако имаме повишена жажда и съхнене на устата. Това е един доста ранен симптом. Някои хора го пренебрегват, просто пият различни видове течности, в това число и газирани напитки. Също така – чести, рецидивиращи инфекции по кожата. Сърбежи по кожата. Често уриниране. Трудно заздравяващи рани. Чувство за отпадналост. Проблеми със зрението, замъгляване на зрението. Чувство за глад“, даде пример тя.
При ранно установяване, терапия, режим на хранене и на движение, диабетът няма да доведе до тежки усложнения, посочи ендокринологът.
Цялото интервю с нея можете да чуете в прикачения файл.
Единични са запитванията за поставянето на менингококови ваксини в Ямбол. До дни се очаква в аптечната мрежа да има зареждане, като цената ще е около 90 лева. Преди седмица стана ясно, че 27- годишен мъж от ямболското село Миладиновци е почитал от инфекцията. Само в няколко от аптеките в града е имало запитвания от родители, кога ваксината ще е..
Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е препоръчителна и се..
Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински център „Вяра и Надежда“ в Комплексния онкологичен център, а първата дата ще бъде с безплатни консултации. По данни на Световния фонд за изследване на рака, меланомът е сред най-често срещаните..
Над 5 хиляди бебета са родени в България с финансовата подкрепа на фондация „Искам бебе“ през 18 –те години от съществуването й. Организацията работи активно в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. С нейните усилия са създадени над 50 общински програми за финансиране на инвитро процедури. В бургаската миналата година бяха..
Напредва строителството на новата поликлиника към Белодробната болница в Бургас. По план тя трябва да бъде официално открита на 12 декември, но това може да се случи и по-рано. В момента специалистите се преместват в новата сграда. Старата сграда на поликлиниката ще бъде съборена на 1 април, съобщи управителят на лечебното заведение д-р Евелина..
От понеделник в регионалните здравни инспекции ще има организация за поставяне на ваксината Нименрикс, която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. Препаратът ще се поставя, след като желаещите са я закупили от аптека, обясниха от здравното министерство. Към момента другата ваксина срещу по-разпространените менингококи от група Б..
Единични са запитванията за поставянето на менингококови ваксини в Ямбол. До дни се очаква в аптечната мрежа да има зареждане, като цената ще е около 90..