150 години се надвършват днес от рождението на големия капелмайстор на 24-и Черноморски пехотен полк Георги Шагунов, напомнят от Община Бургас. Името му се свързва с развитието на българската маршова песен и музикалния живот на Бургас и страната. Композитор, музикален педагог, един от първите български капелмайстори и водещ музикален деятели с изключителни заслуги за музикалния напредък на България, Шагунов е и почетен гражданин на Бургас.
За 50 години творческа дейност композиторът пише близо 2 000 произведения, сред които и Химн на Независимостта на България, оставяйки дълбоки следи в музикалната история на страната. За това и официалното честване на годишнината му ще бъде отбелязана на 22 септември, когато бургазлии ще честват и 115 години от Независимостта на България. Тогава ще бъдат чествани и 130 години от създаването на 24-и Черноморски пехотен полк, 150 години от рождението и 75 години от смъртта на капелмайстор Георги Шагунов. Специална изненада ще бъде подготвена от духовия оркестър на Бургас. Талантливите музиканти ще представят на живо някои от най-тържествените произведения на Шагунов, върху които работят в момента.
Георги Петров Шагунов е роден на 15 (28 по стар стил) март 1873 г. в Пловдив. Завършва Френския католически колеж „Св. Августин” (приемник на първото българско католическо училище „Свети Андрей”) в родния си град.
На 16 години Георги Шагунов заминава за Франция, където по настояване на родителите си е трябвало да завърши Лицея „Сен Жан” и след това да следва медицина. Той обаче се насочва към музиката. Завършва лицея и записва Лионската държавна консерватория. От 1889 година, в продължение на шест години, изучава валдхорна и корнет като солови инструменти при професорите Жорен и Брив, а също и теория на музиката и диригентство. Негов учител е проф. Луиджини. Преди още да завърши диригентския курс при проф. Еме Гро, е назначен за помощник- капелмайстор на Лионския градски духов оркестър при петия арондисман на Лион. Същевременно е преподавател в училището на кармите в същия град. Доброто образование дава добри резултати.
През 1895 г. се завръща в България и облича мундира на военен капелмайстор.
От 24 януари 1897 г. до пенсионирането си на 5 ноември 1930 г. е в Бургаския гарнизон - капелмайстор на духовата музика в 24-и Черноморски пехотен полк. Само за една година - през 1906-1907 г., е преместен в Неврокоп. В Балканската война участва като капелмайстор на 30-и Шейновски полк. След войната, поради разформироване на 24-и пехотен полк, две години учителства в Бургаската мъжка гимназия (20 ноември 1919 г. - 13 юни 1922 г.) и Бургаското музикално училище. Когато отново се формират военните музики, е назначен за капелмайстор на 39-а Солунска дружина при 24-и Черноморски пехотен полк. За отлична служба е награден с ордени и медали - Орден за заслуга на военна лента; орден „Св. Александър” с мечове отгоре -V-а степен (кавалерски); Кръст на независимост-та; Народен орган за гражданска заслуга; Медал за изкуство и култура, както и с два възпоменателни медала от войните. Шагунов е награден с ордена “Св. равно- апостоли Кирил и Методий”. Той е учреден по повод обявената на 22 септември 1908 година независимост на България. По статут броят на живите българи, наградени с него, не бива да надхвърля 15.
Георги Шагунов е член на Съюза на професионалните музиканти в България. Колегите му са запазили спомени, в които го описват като един от най-силните корнетисти-флигорнисти в България, майстор на тройното и двойно стакато, което музикантите наричат “фалшив език”. Част от партитурите на негови музикални произведения са на разположение в Окръжен държавен архив-Бургас. От тях се вижда, че той е откликвал като композитор на всички важни обществени събития - Илинденско-Преображенското въстание, обявяването на Независимостта на България, Балканската война, Сталинградската битка, Дравската епопея.
Шагунов развива и активна гражданска дейност. Почетен член е на Бургаския народен хор „Черноморец”; почетен председател на Ловно дружество, Дружество „Юнак” и Въздържателно дружество.
Георги Шагунов умира на 10 ноември 1948 г. в Бургас на 75-годишна възраст.
Община Бургас го обявява посмъртно за Почетен гражданин.
Поезията на Петя Дубарова е жива и продължава да вдъхновява. Доказаха го учениците от СУ "Св. св. Кирил и Методий", които рецитираха стихове пред паметника на поетесата в Морската градина. Днес отбелязваме 63 години от рождението на слънчевото момиче на българската поезия. Четвъртокласниците продължиха традицията, положена през 2014 г. рождената..
Художничката Пена Николова представя най-новата си изложба под заглавие „Живописни варианти“ в галерия „Неси“ в Бургас. Експозицията може да бъде разгледана от днес, 25 април, а вернисажът е планиран в часовия интервал от 17:00 до 19:00. Пена Николова работи основно в сферата на живописта, използвайки разнообразни техники и материали – акварел,..
Клавирно дуо с международна слава ще бъде жури по време на дните на европейската музикална култура, които се провеждат в Бургас. Те се откриха днес и ще продължат до 27 април. Събитието се организира от Националното училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ и съдействието на Министерството на културата. Аглика Генова и..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми или..
63 години от рождението на Петя Дубарова ще бъде отбелязани в Бургас с поредица от събития. В 12.30 часа ще бъдат поднесени цветя пред паметника на поетесата в Морската градина. Четвъртокласници от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ ще рецитират стихове на поетесата пред паметника й, една традиция, която училището неизменно следва от 2014 г...
От днес Бургас е домакин на двудневния Национален фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. За първи път ще има нов раздел, който ще включва и танцови състави. Събитието се провежда за трета поредна година и ще бъде в Културния дом на НХК-а на 25 и 26 април. Конкурсната част е с начало от 9:30 ч. Участниците сега са повече от предходните..
С рекорден брой участници, общо 199, се провежда тазгодишното издание на Националния литературен конкурс „Петя Дубарова“. По традиция церемонията по награждаване ще се състои на 9 май от 18:00 часа в зала „Петя Дубарова“ на КЦ „Морско казино“ в Бургас. На 25 април – рождения ден на Петя Дубарова – в 12:30 ч. четвъртокласници от СУ „Св. св. Кирил и..
Театралната постановка „Добрият човек от Сечуан“ от Бертолт Брехт представят младите артисти от театралната трупа „Валери и приятели“. Това е един от..
63 години от рождението на Петя Дубарова ще бъде отбелязани в Бургас с поредица от събития. В 12.30 часа ще бъдат поднесени цветя пред паметника на..
Над 60 творби на млади автори представя изложба, подредена в галерията на Дружество на художниците в Бургас. Годишната експозиция на учениците от..