Състоянието на местообитанията на крайбрежната лагуна в Поморийското езеро е неблагоприятно лошо. Това е резултатът от последния мониторинг на Българска фондация „Биоразнообразие“, инициирала втория Консултативен съвет за тази влажна зона, който събра експерти на едно място, за да се търсят начини за решаване на проблемите му. Солодобивът е спрял от три години.
Състоянието на екосистемата на езерото коментира Спас Узунов от Българска фондация „Биоразнообразие“.
„Мониторингът и оценката на местообитанията са част от изискванията, които ние трябва да направим в изпълнение на проекта „Живот за Поморийската лагуна“, финансиран по програма LIFE на ЕК.
През миналата година мониторингът показа, че състоянието е неблагоприятно лошо, влошаване се наблюдава в параметрите - област на разпространение площта Това е площта на местообитанието, фрагментацията и типичните видове.“
Резултати от свое проучване представи и Лорена Сегура от френския институт за изследване на влажните зони – „Тур дьо Валат“. Проучването е проведено в района на Поморие и онлайн, с мониторинг на социално-икономическото въздействие и екосистемните услуги:
„Проучването е важно, защото така разбираме мащабите на човешкото разбиране за тези нужди и самата влажна зона, а това което направихме е да създадем много опростено изходно ниво на възприятията на гражданите на Поморие, какви са проблемите през техните очи, каква е тяхната визия за бъдещето на Поморийското езеро. Повечето от анкетираните хора са с висше образование и доста голям процент от тях са запознати със защитената зона и нейното опазване. Те са били местни хора, но е застъпено и проучване за интереса на посетителите на тази влажна зона.
Има няколко групи от анкетираните в проучването - основно местните хора, местната власт, екоорганизациите и туристическия бранш“, каза още Лорена Сегура. Тя сподели и опита на Тур дьо Валат за въвличането на различни заинтересовани страни в опазването на ценни влажни зони във Франция.
Част от данните за последната година са тревожни. Изграждането на обходния път на Поморие също се оказва, че е повлиял негативно на солеността на езерото. Причината е, че в мочурище, важно за тази зона са струпани инертни материали, останали след строежа на пътя. Това коментира за БНР Бургас Димитър Попов от „Зелени Балкани“:
„Това е мочурището, което е с напис от инертни материали, има общински имот. Следващите 3 имота са станали частни междувременно през последните 2-3 години. Как са станали - това вече е въпрос към Община Поморие защо са ги продали. 2 от тях са си с начин на трайно ползване - мочурище, а един се е превърнал в урегулиран поземлен имот, в границите на защитена зона. Имотът няма нов действащ Общ устройствен план, който доказва, че цялата тая територия ще се урбанизира. Би трябвало да бъде обект на едно сериозно разследване от компетентните органи - прокуратурата, които да изяснят как са се случвали и кой ги е съгласувал, на какво основание и защото този Закон за устройство на територията казва едно, а действителността и това пейзажа около нас показва друго.
Нужно е всички, от които зависи бъдещето на Поморийското езеро да покажат действие, а не само реторика, коментира Ангелина Мерджанова от сдружение „Граждани на Поморие“:
Зам.-кметът на Община Поморие Янчо Илиев посочи:
„Тези канали, които са съществували те по някакъв начин са развалени, разрушени са след възстановяването на земите. Така е нарушена цялата отводнителна система, което е станало през годините. В момента се опитваме да проектираме и да направим варианти, да насочим тези води към морето, но това не става толкова бързо, нито става с малко средства. Това е и държавна територия, защитена. Т.е. държавата не може да се оттегли от своите си ангажименти. Беше посочено, че има и затлачване с инертни материали на мочурището, там АПИ трябва да си свърши работата.“
Кметът на община Несебър Николай Димитров посрещна министъра на културата Найден Тодоров в сградата на старото кметство. Димитров представи дейността на новоучредения общински орган за закрила на световното наследство, на чиято втора среща бе приет Годишният доклад за наблюдение и оценка на изпълнението на Стратегията за културното наследство и..
България, разположена в центъра на древни цивилизации, предлага впечатляващи исторически забележителности, заобиколени от най-добрите черноморски брегове и заснежени ски курорти от световна класа. На своите компактни 111 000 квадратни километра страната съчетава разнообразие от туристически преживявания. Освен това тя се оформя като все по-достъпна и..
Определен е концесионер на морски плаж „Атанасовска коса“ - част 1, община Бургас. След проведена открита процедура, Министерският съвет упълномощава Министъра на туризма да сключи договор за концесия с „Еспи Агро“ ООД. Концесионерът се задължава за целия срок на договора за концесия от 15 г. да предоставя цена за чадър в размер до 1 лв . с..
Близо пет милиона лева е стойността на проекта за реконструкция на водопроводната мрежа в село Лъка и на поморийския квартал Каменар.Средствата са по ПУДОС. Изграждането на водопроводите ще продължи година, имаме готовност да започнем до края на този месец, обясни кметът на Поморие Иван Алексиев: "Проблемът със загубите на вода е много голям.Това..
Министерството на туризма внесе в Министерския съвет новия пакет документи за одобряване на средствата на хотелиери, осигурили нощувки по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила у нас. Кандидатите са по списък №24, в който са включени средствата към хотелиери, държавни, общински и..
Три министерства- Министерството на туризма, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на околната среда и водите, заедно с концесионери и наематели на плажове, дискутираха възможности за справяне с предизвикателствата и опазването на черноморското крайбрежие в ранен етап на подготовка за следващия туристически..
Броят на автомобилите, които ще извършват таксиметрова дейност на територията на Община Созопол следващото лято, отново ще е 130. Решението за лицензите е на Общинския съвет след бурен дебат, на който присъстваха и представители на бранша. Един превозвач да извършва дейност с един автомобил, а браншът да има думата в разпределянето на..
България, разположена в центъра на древни цивилизации, предлага впечатляващи исторически забележителности, заобиколени от най-добрите черноморски брегове и..
Кметът на община Несебър Николай Димитров посрещна министъра на културата Найден Тодоров в сградата на старото кметство. Димитров представи дейността на..