Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забраната за стопански риболов до 1 миля застрашава ли бранша?

Снимката е илюстративна.



Заповед на Министерството на земеделието застрашава бъдещето на рибарите. За това сигнализират от бранша. Заповедта е издадена през февруари миналата година. Според нея се забранява „стопанският риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия“. 

Според Димитър Янчев от рибарското селище Ченгене скеле, заповедта нарушава няколко принципа. Не е проведено обществено обсъждане и не е ясно защо е въведена тази забрана, посочи той.  „Никой не уведоми рибарските общности за тази забрана. Това аз го считам като пряк удар върху риболова в Бургаския залив. Тази миля обаче, която е почти 2 км. опира в традиционно забранените навигационни пътища, т.нар. фарватер. Ние си знаем традиционните забрани – по фарватера, където минават корабите, не се пускат мрежи, защото може да се стигне до непредвидими последици –сблъсък, засядане и т.н.“, коментира Янчев.

По-добре да съберем мрежите си и да ги изгорим, посочи рибарят Жельо Попов. „Нямам къде да пускам мрежи. Попченската мрежа се пуска до 1 км. от брега. От там нататък вече е пясък. Къде да отида аз да пусна моите мрежи? Имам попченски мрежи, в които съм вложим много пари“, допълни той.

Забраната не е нова, коментира Димитрина Чакърова, експерт в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.  Новите моменти в нея са свързани с реките и язовирите. Причината за въвеждането й е заради необходимостта да се осигури устойчиво развитие на рибните ресурси и опазване на биологичното разнообразие, допълва експертът. Другата цел е да се създадат оптимални условия за естествено възпроизводство на популациите. Чакърова посочи, че е проведено и обществено обсъждане, но становища не са постъпвали.

„От гледна точка на риболовния бранш нямаме внесено такъв тип предложение и възражение. В тази си част заповедта не е изменяна от 2012 г. Тя е направена с цел обезопасяване и на самите рибари, и на самите плавателни съдове. Тук се касае само за 1 миля от бреговата линия. От акваторията на самото пристанище. Винаги те могат да предвиждат своя плавателен съд встрани от акваторията, от пътя на корабоплаването и да  поставят своите мрежи. Плавателните средства до 10 метра, извършващи риболов не са ограничени по никакъв начин от наложената забрана“, обясни тя.

До този момент няма санкционирани нарушители на забраната посочи експертът и допълни, че сега се работи и по други изменения, свързани със заповедта. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва земеделски форум край Балчик

Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..

публикувано на 22.07.25 в 10:00
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Рибари от Несебър: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят (ОБНОВЕНА)

От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..

публикувано на 21.07.25 в 15:55

Винетките все още са в лева… Фалшиви сайтове заблуждават и начисляват такси

В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..

публикувано на 21.07.25 в 12:30

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..

публикувано на 18.07.25 в 16:00

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..

публикувано на 16.07.25 в 17:30