Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забраната за стопански риболов до 1 миля застрашава ли бранша?

Снимката е илюстративна.



Заповед на Министерството на земеделието застрашава бъдещето на рибарите. За това сигнализират от бранша. Заповедта е издадена през февруари миналата година. Според нея се забранява „стопанският риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия“. 

Според Димитър Янчев от рибарското селище Ченгене скеле, заповедта нарушава няколко принципа. Не е проведено обществено обсъждане и не е ясно защо е въведена тази забрана, посочи той.  „Никой не уведоми рибарските общности за тази забрана. Това аз го считам като пряк удар върху риболова в Бургаския залив. Тази миля обаче, която е почти 2 км. опира в традиционно забранените навигационни пътища, т.нар. фарватер. Ние си знаем традиционните забрани – по фарватера, където минават корабите, не се пускат мрежи, защото може да се стигне до непредвидими последици –сблъсък, засядане и т.н.“, коментира Янчев.

По-добре да съберем мрежите си и да ги изгорим, посочи рибарят Жельо Попов. „Нямам къде да пускам мрежи. Попченската мрежа се пуска до 1 км. от брега. От там нататък вече е пясък. Къде да отида аз да пусна моите мрежи? Имам попченски мрежи, в които съм вложим много пари“, допълни той.

Забраната не е нова, коментира Димитрина Чакърова, експерт в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.  Новите моменти в нея са свързани с реките и язовирите. Причината за въвеждането й е заради необходимостта да се осигури устойчиво развитие на рибните ресурси и опазване на биологичното разнообразие, допълва експертът. Другата цел е да се създадат оптимални условия за естествено възпроизводство на популациите. Чакърова посочи, че е проведено и обществено обсъждане, но становища не са постъпвали.

„От гледна точка на риболовния бранш нямаме внесено такъв тип предложение и възражение. В тази си част заповедта не е изменяна от 2012 г. Тя е направена с цел обезопасяване и на самите рибари, и на самите плавателни съдове. Тук се касае само за 1 миля от бреговата линия. От акваторията на самото пристанище. Винаги те могат да предвиждат своя плавателен съд встрани от акваторията, от пътя на корабоплаването и да  поставят своите мрежи. Плавателните средства до 10 метра, извършващи риболов не са ограничени по никакъв начин от наложената забрана“, обясни тя.

До този момент няма санкционирани нарушители на забраната посочи експертът и допълни, че сега се работи и по други изменения, свързани със заповедта. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жилищни сгради и спортна зала може да бъдат изградени на терена на Колодрума в Бургас

Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спротни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев, който обясни..

обновено на 16.01.25 в 22:22
Д-р Георги Герджиков, Травентурия

Нужни са повече инвестиции в инфраструктурата за наблюдение на птици

България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро.  "За да идват още повече туристи е нужно да..

публикувано на 16.01.25 в 11:57
Община Царево, архив

Община Царево спечели проект за обновяване на уличната мрежа

Община Царево спечели проект „Рехабилитация на уличната мрежа на територията на Община Царево“ по процедура BG06RDNP001-7.017 - Улици „Строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи улици и тротоари и съоръжения и принадлежностите към тях“, по Подмярка 7.2. - „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички..

публикувано на 16.01.25 в 08:46

Над 300 данъчни декларации са подадени само за пет дни в НАП-Бургас

От началото на данъчната кампания на 10-ти януари до момента към НАП - Бургас са подадени вече 366 декларации като половината са на място, в салона за обслужване, а останалите електронно и 5 по пощата. 80% от декларациите са за ползване на облекчения за деца.  От началото на годината НАП - Бургас е издала 455 персонални кода, с които хората..

публикувано на 15.01.25 в 12:42
Снимката е илюстративна.

Не се очаква увеличение на цените на билетите за междуградския транспорт в бургаска област

На фона на поскъпването на тока, на водата, на хляба и на горивата, добра новина за всички е, че не се очаква скок на цените на билетите за междуградския транспорт в бургаска област. Към настоящия момент няма причина това да се случи, обясни Румен Христов, собственик на една от най-големите  транспортни  фирми в региона. Ръст може да има през..

публикувано на 15.01.25 в 09:30

Брокер: Бургас изпреварва Пловдив по цени на недвижимите имоти

И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти.  С..

обновено на 14.01.25 в 12:51

Според КНСБ от 2021 г. досега хлябът е поскъпнал с над 43%

Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването..

публикувано на 13.01.25 в 16:05