Ректорът на Тракийския университет в Стара Загора проф.д-р Добри Ярков и кметът на Община Царево подписаха договор за сътрудничество. Това поставя началото по разкриване на филиал на висшето учебно заведение, като приемът на студентите ще започне през пролетта или най-късно през лятото. Капацитетът на базата, в която ще бъде университетът е за 80 студенти.
Идеята за разкриването на този филиал на Тракийския университет в Царево е от 2 години, като тя се финализира днес, каза кметът Георги Лапчев:
„Не бяха лесни стъпките, които трябваше да извървим. Ректорът ме покани на Академичен съвет, на Ректорски съвет. Говорихме по темата за болница в Царево, за това ,че трябва да има медицинско образование, като университетът предлага такова, но заради забавянето на този проект в „Пирогов“, ще търсим други възможности.
Базата е общинска сграда, в която се помещаваше Българо-германският център. Сега на практика това ще бъде сградата на Тракийския университет. Там има място, в което да живеят студентите, да отсядат преподавателите и да има учебен корпус„“
10 000 студенти от 53 държави се обучават в момента в Тракийския университет. Той е един от мултипрофилните в България. А Царево става третият черноморски град в България, с филиал на Тракийския университет, след Варна и Бургас, каза ректорът проф.Добри Ярков:
„Най-голямата ни сила е в аграрния сектор. Ние сме може би единственият университет, който работи в сферата на аквакултурите. Имаме сериозен капацитет като преподаватели, като научни работници. Една от темите на Института по продоволствена сигурност ще бъде производство на храна от морето. Другата е аграрните специалности. Имаме и академичен и технологичен комплекс, където създаваме демонстрационни центрове в целия аграрен сектор - от земята до трапезата. Имаме вече 1000 животни, внесли сме генетичен потенциал. Работим по дигитализацията на целия производствен процес в аграрния сектор. Педагогиката - много силна специалност.
По отношение на рейтинга нашият университет е в първата седмица. Той е в групата на изследователските университети, работим по проблемите на възобновяемите енергийни източници, използването на слънцето, вятъра, на геотермалната енергия.
Ние сме на второ място по хранителни технологии.
Ще обучим и медицински сестри, лекарски асистенти, защото лятото идват десетки хиляди туристи и до турската граница трябва да обгрижваме на тези хора.
Студентските такси са различни. Имаме 7-8 специалности, които са освободени от такси. За икономиката таксата е около 400-500 лева. От 100-200 до 500 лева, като говорим за студенти - държавна поръчка.“
Професор Ярков допълни още, че само специалисти в три области не се обучават в Тракийския университет. Това са артисти, журналисти и юристи.
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, съобщава БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до..
Средното и висше образование в Бургас се развиват с такива темпове, че кадрите, които се създават могат да обхванат вече всички индустрии. Това каза за общественото радио заместник-кметът по „Образование“ Михаил Ненов. В Бургас ще бъде разкрит филиал на НАТФИЗ, както и факултет по „Фармация“ в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен..
Седмокласниците подобряват представянето си на тазгодишното национално външно оценяване, показва анализ на резултатите. Средният брой точки по български език и литература е 55,91 – с близо точка повече спрямо предходните две години. Пълните 100 точки са постигнати от 16 ученици. Най-добре се справят със задачите с избираем отговор и с преразказа от..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт..