Ректорът на Тракийския университет в Стара Загора проф.д-р Добри Ярков и кметът на Община Царево подписаха договор за сътрудничество. Това поставя началото по разкриване на филиал на висшето учебно заведение, като приемът на студентите ще започне през пролетта или най-късно през лятото. Капацитетът на базата, в която ще бъде университетът е за 80 студенти.
Идеята за разкриването на този филиал на Тракийския университет в Царево е от 2 години, като тя се финализира днес, каза кметът Георги Лапчев:
„Не бяха лесни стъпките, които трябваше да извървим. Ректорът ме покани на Академичен съвет, на Ректорски съвет. Говорихме по темата за болница в Царево, за това ,че трябва да има медицинско образование, като университетът предлага такова, но заради забавянето на този проект в „Пирогов“, ще търсим други възможности.
Базата е общинска сграда, в която се помещаваше Българо-германският център. Сега на практика това ще бъде сградата на Тракийския университет. Там има място, в което да живеят студентите, да отсядат преподавателите и да има учебен корпус„“
10 000 студенти от 53 държави се обучават в момента в Тракийския университет. Той е един от мултипрофилните в България. А Царево става третият черноморски град в България, с филиал на Тракийския университет, след Варна и Бургас, каза ректорът проф.Добри Ярков:
„Най-голямата ни сила е в аграрния сектор. Ние сме може би единственият университет, който работи в сферата на аквакултурите. Имаме сериозен капацитет като преподаватели, като научни работници. Една от темите на Института по продоволствена сигурност ще бъде производство на храна от морето. Другата е аграрните специалности. Имаме и академичен и технологичен комплекс, където създаваме демонстрационни центрове в целия аграрен сектор - от земята до трапезата. Имаме вече 1000 животни, внесли сме генетичен потенциал. Работим по дигитализацията на целия производствен процес в аграрния сектор. Педагогиката - много силна специалност.
По отношение на рейтинга нашият университет е в първата седмица. Той е в групата на изследователските университети, работим по проблемите на възобновяемите енергийни източници, използването на слънцето, вятъра, на геотермалната енергия.
Ние сме на второ място по хранителни технологии.
Ще обучим и медицински сестри, лекарски асистенти, защото лятото идват десетки хиляди туристи и до турската граница трябва да обгрижваме на тези хора.
Студентските такси са различни. Имаме 7-8 специалности, които са освободени от такси. За икономиката таксата е около 400-500 лева. От 100-200 до 500 лева, като говорим за студенти - държавна поръчка.“
Професор Ярков допълни още, че само специалисти в три области не се обучават в Тракийския университет. Това са артисти, журналисти и юристи.
Технологична година очаква образованието в Бургас. Пилотна програма за изкуствен интелект, развиване на идеята за студентския кампус в морския град и актуализация на знанията в посока роботика, са сред водещите акценти, които са заложени за 2025 година. В Бургас се е заформило едно образователно общество, което трябва да продължи да се..
На 6 януари 2025 г. започва приемът на документи за кандидатстване в две магистърски програми в бургаския филиал на Софийския университет: „Аудио-визуален дизайн“ и „Аудиопродукция и мастеринг“. Обучението по тях е от летен семестър, с начало на лекциите през месец февруари. Програмите са насочени към хора, които имат интерес към създаването на..
Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..
Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас се увеличават със сто лева. Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември. С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..
Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..