Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сватбен туризъм в област Бургас

Снимка: ЕПА/БГНЕС





Сватбеният туризъм става все по–популярен. В страни като Турция, от него се генерират едни от най-важните приходи в индустрията. Може ли Бургас и страната ни да развият този вид туризъм и да бъдат достатъчно конкурентноспособни на южната ни съседка?

Красивата природа, вкусната храна, а и добрата цена, са предимствата на морския град. Около това мнение се обединяват хора, работещи в този бранш в Бургас.

През миналата година около 950 двойки са избрали да сключат брак в морската община. „63 бяха смесени като 13 от тях са изцяло между чужденци. В останалите 50 двойки, единият от младоженците е български гражданин. Като най-екзотични бих посочила, Китай, Филипините, Тринидад и Тобаго. Най-честите са от Руската федерация, Украйна, държавите от Европейския съюз, Турция и Великобритания“, посочи Магдалена Карастоянова, управител на Общинското предприятие „Обреден комплекс“.

От 3 януари тази година Община Бургас създаде и електронна платформа за регистрация на желаещите да сключат брак. По този начин се улесняват не само двойките в България, но и тези в чужбина - бързо и лесно да подготвят документите си, без да се изисква от тях физическо присъствие. До момента в платформата са подадени около 380 заявки.  9 от тях ще бъдат сключени днес. Причината за избора на датата са повтарящите се цифри 23.03.2023. „Ще бъдат сключвани през половин час, за да се удовлетворят всички желаещи. Един от бракосъчетаващите се е американски гражданин“, допълни Магдалена Карастоянова.

Според Христина Секлемова, собственик на сватбена и парти агенция в Бургас, особено през летните месеци градът развива успешно сватбения туризъм. Логично, акцентът е към морските сватби, но все по-предпочитани са и горските в райони като кв. „Крайморие“ и Отманли. Това, което най-много привлича чужденците е добрата цена, а в България сватбата им може да излезе с около 70 % по-евтина. „Търсят екзотика, нещо по-различно. Храната е изключително много им харесва, обслужване. Много е добро обслужването, особено ако се правят подобен тип събития като сватби, рождени дни, лични празници“, посочи Секлемова. Според нея обаче е необходимо да се прави повече реклама за този вид туризъм, който може да се развие в Бургас. „Все още е слабо предлагането на подобни пакети. Там може би е и работата на туристическите агенции, на хотелиерите. Самите те, когато се представят на туристическите борси, да включват този пакет в техните услуги. Това е една сериозна заетост – дали си ресторант или хотел, това са едни 150 души, които ти гарантират приход“, допълни тя.

През последните години намалява интересът към една традиционна дестинация за сватбен туризъм, каквато е Несебър. „През лятото има много хора там и за да се получи както трябва, изисква много сериозна организация. Като че ли започнаха да предпочитат романтични ритуали на пясъка, към Царево, църквата там е много красива, в Черноморец. Като че ли търсим повече гледки. Несебър е може би по-традиционното място за сватби, но определено има отлив“, коментира Секлемова.

В района на Бургас може да се сключват и нетрадиционни сватби. Като примери Секлемова посочи подводните, в района на Авиомузея, а и такива в парти автобуса на „Бургасбус“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жилищни сгради и спортна зала може да бъдат изградени на терена на Колодрума в Бургас

Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спротни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев, който обясни..

обновено на 16.01.25 в 22:22
Д-р Георги Герджиков, Травентурия

Нужни са повече инвестиции в инфраструктурата за наблюдение на птици

България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро.  "За да идват още повече туристи е нужно да..

публикувано на 16.01.25 в 11:57
Община Царево, архив

Община Царево спечели проект за обновяване на уличната мрежа

Община Царево спечели проект „Рехабилитация на уличната мрежа на територията на Община Царево“ по процедура BG06RDNP001-7.017 - Улици „Строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи улици и тротоари и съоръжения и принадлежностите към тях“, по Подмярка 7.2. - „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички..

публикувано на 16.01.25 в 08:46

Над 300 данъчни декларации са подадени само за пет дни в НАП-Бургас

От началото на данъчната кампания на 10-ти януари до момента към НАП - Бургас са подадени вече 366 декларации като половината са на място, в салона за обслужване, а останалите електронно и 5 по пощата. 80% от декларациите са за ползване на облекчения за деца.  От началото на годината НАП - Бургас е издала 455 персонални кода, с които хората..

публикувано на 15.01.25 в 12:42
Снимката е илюстративна.

Не се очаква увеличение на цените на билетите за междуградския транспорт в бургаска област

На фона на поскъпването на тока, на водата, на хляба и на горивата, добра новина за всички е, че не се очаква скок на цените на билетите за междуградския транспорт в бургаска област. Към настоящия момент няма причина това да се случи, обясни Румен Христов, собственик на една от най-големите  транспортни  фирми в региона. Ръст може да има през..

публикувано на 15.01.25 в 09:30

Брокер: Бургас изпреварва Пловдив по цени на недвижимите имоти

И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти.  С..

обновено на 14.01.25 в 12:51

Според КНСБ от 2021 г. досега хлябът е поскъпнал с над 43%

Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването..

публикувано на 13.01.25 в 16:05