Часът на Земята е най-мащабната международна инициатива, посветена на опазването на планетата. След броени часове тя ще стане факт за 16-а поредна година в повече от 190 държави, сред които и България. По традиция през последната събота на март милиони хора от цял свят ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки призив за живот в хармония с природата. Природозащитната организация WWF използва повода, за да насочи общественото внимание към нуждата от обявяването на нови защитени територии в България като ключова стъпка в този процес. Това е и една от водещите цели на кампанията „Общ дом. Общо бъдеще“, посветена на опазването на дивите животни у нас.
На 3-и януари WWF внесе в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) изчерпателни предложения за обявяване на десет нови защитени територии с обща площ от 13 624 дка. Според експертите определените зони трябва да бъдат поставени в категория „Защитена местност“, тъй като пазят ценни екосистеми от стари и крайречни гори, които са местообитания на редица животински и растителни видове. В предложенията попадат горски и водни територии, част от които са държавна, а други – общинска собственост. Сега решението е в ръцете на МОСВ и експертите на WWF чакат обратна връзка, за да могат да продължат работата си на терен.
„Обявяването на защитени територии е висш пилотаж в природозащитата. Две от десетте територии, които искаме да получат статут на защитени, са потенциални местообитания на риса в България. Това са „Тодорини кукли“ и „Забанова падина“ в района на Берковица. Целта е да осигурим връзка между местата, в които той ловува и се размножава. Най-пагубното за едрите хищници е изолирането на териториите им“,коментира Нада Тошева, ръководител на програма „Опазване на видове“ във WWF.
Териториите, предложени от WWF, включват местности по поречието на река Марица, както и в Стара планина, Златишко-Пирдопската котловина и Родопите. Това са: „Изворът на Белоногата“ и „Марица - Стамболийски“ в Горнотракийската низина, „Тодорини кукли“ и „Забанова падина“ в Западна Стара планина, „Златишка букова гора“ и „Маринов дол“ в Златишко-Пирдопската котловина, „Смилян“ в Родопите, „Райковци“ в община Велико Търново, „Средец“ и „Снягово“ в района на Бургас.
„Най-малката е „Маринов дол“, която обхваща площ от 414 дка, а най-голямата -„Смилян“, покриваща 5410 дка. Общото между всичките десет предложени от нас защитени местности е, че в тях са съхранени ценни горски съобщества - стари букови и смърчови гори, крайречни гори от бяла топола и полски бряст, равнинни дъбови, габърови и липови гори. Те са местообитания на застрашени, редки и уязвими видове и видове с висока консервационна значимост. Голяма част от типовете горски местообитания в предложените защитени местности са вписани като застрашени в Червената книга на България и опазването им зависи от всички нас“, споделя Нели Дончева, ръководител на програма „Гори“ във WWF.
Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията „Общ дом. Общо бъдеще“. Вижте как на wwf.bg/zakrilnik.
Идеята зад инициативата Седмица на бащата е именно връзката между родителя и детето. Тя се провежда до края на тази седмица в цялата страна. Организатори са Асоциация Родители, а мотото тази година е „Изкуството да бъдеш баща“. Давид Кюранов от организаторите посочи: „Ролята на бащата не е много лесна. В тази част се включва да..
Бави се държавно финансиране по ключови проекти, които вече се изпълняват в Карнобат , оповести кметът на общината Георги Димитров. Най-фрапантния случай е с ремонта на площада пред жп-гарата. Той тече от няколко месеца, а фирмата е принудена да плаща от джоба си, заради липса на държавни плащания . Обектите са по Националната..
Няма опасност в близките шест месеца област Бургас да премине към режим на водата, увериха от ВиК Бургас. Във връзка с разпространената днес от Министерството на околната среда и водите информация за ниски нива на няколко язовира, предназначени за питейно-битови нужди, част от които са и "Камчия“ и "Ясна поляна“, областният управител Мария Нейкова..
Продължават проблемите с безводието в ямболската община Стралджа. През последните два месеца в района не са падали валежи, всекидневно се отстраняват десетки аварии по компрометираната до крайност водопроводна мрежа. Безводието е проблем в почти всички населени места на общината, подчерта зам. Кметът Гроздан Иванов: "Най- зле е в момента в село..
Районната избирателна комисия в Бургас е проверила, защо е липсвало видеонаблюдение при броенето на бюлетините в 5 избирателни секции в Бургаско. Искането на ЦИК бе отправено вчера до районни избирателни комисии, въз основа на липсата на излъчване на живо, на записи от видеонаблюдението и не стартиране на устройствата в 60 СИК в цялата страна...
Българското национално радио и Софийският университет "Свети Климент Охридски" ще реализират различни съвместни инициативи за популяризиране на образователната дейност и научните изследвания – това предвижда меморандум за сътрудничество, който подписаха генералният директор на БНР Милен Митев и ректорът на СУ професор доктор Георги Вълчев. Професор..
Фирмата изпълнител извършва строително-монтажните дейности по етап 2 на обекта. В по-голямата част на на площадното пространство вече е положено ново покритие, като преди това теренът бе заравнен и подготвен за новата настилка. В края на миналата година започна реконструкцията на площадното пространство. Тогава дейностите се реализираха по проект на..
Част от бургаската ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за движение във вторник (05.11.24 г.). Причината е ремонтните дейности по обновяване на тротоарите и..
Няма опасност в близките шест месеца област Бургас да премине към режим на водата, увериха от ВиК Бургас. Във връзка с разпространената днес от..
В Айтос и населените места в областта ще бъде спряно водоподаването за два дни, съобщават от Общината. На 5 и 6 ноември ще има смущения заради профилактика..