Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

WWF призовава за създаването на нови защитени територии

| обновено на 25.03.23 в 12:12


Часът на Земята е най-мащабната международна инициатива, посветена на опазването на планетата. След броени часове тя ще стане факт за 16-а поредна година в повече от 190 държави, сред които и България. По традиция през  последната събота на март милиони хора от цял свят ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки призив за живот в хармония с природата. Природозащитната организация WWF използва повода, за да насочи общественото внимание към нуждата от обявяването на нови защитени територии в България като ключова стъпка в този процес. Това е и една от водещите цели на кампанията „Общ дом. Общо бъдеще“, посветена на опазването на дивите животни у нас.

На 3-и януари WWF внесе в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) изчерпателни предложения за обявяване на десет нови защитени територии с обща площ от 13 624 дка. Според експертите определените зони трябва да бъдат поставени в категория „Защитена местност“, тъй като пазят ценни екосистеми от стари и крайречни гори, които са местообитания на редица животински и растителни видове. В предложенията попадат горски и водни територии, част от които са държавна, а други – общинска собственост. Сега решението е в ръцете на МОСВ и експертите на WWF чакат обратна връзка, за да могат да продължат работата си на терен.

„Обявяването на защитени територии е висш пилотаж в природозащитата. Две от десетте територии, които искаме да получат статут на защитени, са потенциални местообитания на риса в България. Това са „Тодорини кукли“ и „Забанова падина“ в района на Берковица. Целта е да осигурим връзка между местата, в които той ловува и се размножава. Най-пагубното за едрите хищници е изолирането на териториите им,коментира Нада Тошева, ръководител на програма „Опазване на видове“ във WWF.

Териториите, предложени от WWF, включват местности по поречието на река Марица, както и в Стара планина, Златишко-Пирдопската котловина и Родопите. Това са: „Изворът на Белоногата“ и „Марица - Стамболийски“ в Горнотракийската низина, „Тодорини кукли“ и „Забанова падина“ в Западна Стара планина, „Златишка букова гора“ и „Маринов дол“ в Златишко-Пирдопската котловина, „Смилян“ в Родопите, „Райковци“ в община Велико Търново, „Средец“ и „Снягово“ в района на Бургас.

„Най-малката е „Маринов дол“, която обхваща площ от 414 дка, а най-голямата -„Смилян“,  покриваща 5410 дка. Общото между всичките десет предложени от нас  защитени местности е, че в тях са съхранени ценни горски съобщества - стари букови и смърчови гори, крайречни гори от бяла топола и полски бряст, равнинни дъбови, габърови и липови гори. Те са местообитания на застрашени, редки и уязвими видове и видове с висока консервационна значимост. Голяма част от типовете горски местообитания в предложените защитени местности са вписани  като застрашени в Червената книга на България и опазването им зависи от всички нас“, споделя Нели Дончева, ръководител на програма „Гори“ във WWF.

Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията „Общ дом. Общо бъдеще“. Вижте как на wwf.bg/zakrilnik.

Кампанията е подкрепена от БНР Бургас.
По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството да бъдеш баща или как да засилиш връзката със своето дете

Идеята зад инициативата Седмица на бащата е именно връзката между родителя и детето. Тя се провежда до края на тази седмица в цялата страна. Организатори са Асоциация Родители, а мотото тази година е „Изкуството да бъдеш баща“.  Давид Кюранов от организаторите посочи: „Ролята на бащата не е много лесна. В тази част се включва да..

публикувано на 06.11.24 в 08:40

Държавата бави плащания по ключови проекти в Карнобат

Бави се държавно финансиране по ключови проекти, които вече се изпълняват в Карнобат , оповести кметът на общината Георги Димитров. Най-фрапантния случай е с ремонта на площада пред жп-гарата. Той тече от няколко месеца, а фирмата е принудена да плаща от джоба си, заради липса на държавни плащания . Обектите са по Националната..

публикувано на 06.11.24 в 08:20

ВиК: Няма опасност в близките шест месеца област Бургас да премине към воден режим

Няма опасност в близките шест месеца област Бургас да премине към режим на водата, увериха от ВиК Бургас. Във връзка с разпространената днес от Министерството на околната среда и водите информация за ниски нива на няколко язовира, предназначени за питейно-битови нужди, част от които са и "Камчия“ и "Ясна поляна“, областният управител Мария Нейкова..

публикувано на 05.11.24 в 16:41
Стралджа

Продължават проблемите с безводието в Стралджа

Продължават проблемите с безводието в ямболската община Стралджа. През последните два месеца в района не са падали валежи, всекидневно се отстраняват десетки аварии по компрометираната до крайност водопроводна мрежа.  Безводието е проблем в почти всички населени места на общината, подчерта зам. Кметът Гроздан Иванов: "Най- зле е в момента в село..

публикувано на 05.11.24 в 15:51

Технически проблеми са причина за липса на видеонаблюдение в пет СИК в Бургаско

Районната избирателна комисия в Бургас е проверила, защо е липсвало видеонаблюдение при броенето на бюлетините в 5 избирателни секции в Бургаско. Искането на ЦИК  бе отправено вчера до районни избирателни комисии, въз основа на липсата на излъчване на живо, на записи от видеонаблюдението и не стартиране на устройствата в 60 СИК в цялата страна...

публикувано на 05.11.24 в 12:53
Милен Митев и проф. д-р Георги Вълчев

БНР и Софийският университет с меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Софийският университет "Свети Климент Охридски" ще реализират различни съвместни инициативи за популяризиране на образователната дейност и научните изследвания – това предвижда меморандум за сътрудничество, който подписаха генералният директор на БНР Милен Митев и ректорът на СУ професор доктор Георги Вълчев. Професор..

публикувано на 05.11.24 в 12:53

Община Болярово ремонтира площадното пространство на село Стефан Караджово

Фирмата изпълнител извършва строително-монтажните дейности по етап 2 на обекта. В по-голямата част на на площадното пространство вече е положено ново покритие, като преди това теренът бе заравнен и подготвен за новата настилка. В края на миналата година започна реконструкцията на площадното пространство. Тогава дейностите се реализираха по проект на..

публикувано на 05.11.24 в 11:27