Часът на Земята е най-мащабната международна инициатива, посветена на опазването на планетата. След броени часове тя ще стане факт за 16-а поредна година в повече от 190 държави, сред които и България. По традиция през последната събота на март милиони хора от цял свят ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки призив за живот в хармония с природата. Природозащитната организация WWF използва повода, за да насочи общественото внимание към нуждата от обявяването на нови защитени територии в България като ключова стъпка в този процес. Това е и една от водещите цели на кампанията „Общ дом. Общо бъдеще“, посветена на опазването на дивите животни у нас.
На 3-и януари WWF внесе в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) изчерпателни предложения за обявяване на десет нови защитени територии с обща площ от 13 624 дка. Според експертите определените зони трябва да бъдат поставени в категория „Защитена местност“, тъй като пазят ценни екосистеми от стари и крайречни гори, които са местообитания на редица животински и растителни видове. В предложенията попадат горски и водни територии, част от които са държавна, а други – общинска собственост. Сега решението е в ръцете на МОСВ и експертите на WWF чакат обратна връзка, за да могат да продължат работата си на терен.
„Обявяването на защитени територии е висш пилотаж в природозащитата. Две от десетте територии, които искаме да получат статут на защитени, са потенциални местообитания на риса в България. Това са „Тодорини кукли“ и „Забанова падина“ в района на Берковица. Целта е да осигурим връзка между местата, в които той ловува и се размножава. Най-пагубното за едрите хищници е изолирането на териториите им“,коментира Нада Тошева, ръководител на програма „Опазване на видове“ във WWF.
Териториите, предложени от WWF, включват местности по поречието на река Марица, както и в Стара планина, Златишко-Пирдопската котловина и Родопите. Това са: „Изворът на Белоногата“ и „Марица - Стамболийски“ в Горнотракийската низина, „Тодорини кукли“ и „Забанова падина“ в Западна Стара планина, „Златишка букова гора“ и „Маринов дол“ в Златишко-Пирдопската котловина, „Смилян“ в Родопите, „Райковци“ в община Велико Търново, „Средец“ и „Снягово“ в района на Бургас.
„Най-малката е „Маринов дол“, която обхваща площ от 414 дка, а най-голямата -„Смилян“, покриваща 5410 дка. Общото между всичките десет предложени от нас защитени местности е, че в тях са съхранени ценни горски съобщества - стари букови и смърчови гори, крайречни гори от бяла топола и полски бряст, равнинни дъбови, габърови и липови гори. Те са местообитания на застрашени, редки и уязвими видове и видове с висока консервационна значимост. Голяма част от типовете горски местообитания в предложените защитени местности са вписани като застрашени в Червената книга на България и опазването им зависи от всички нас“, споделя Нели Дончева, ръководител на програма „Гори“ във WWF.
Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията „Общ дом. Общо бъдеще“. Вижте как на wwf.bg/zakrilnik.
На близо 400 овце и кози от няколко ямболски села днес са извършени клинични прегледи, според ветеринарите до момента няма животни, които да проявяват признаци на заболяванията шарка и чума и не се налага да се вземат кръвни проби. Шест села от ямболска област попадат в 10-километровата санитарна зона около огнището на шарка по дребните преживни..
Предвиденото увеличение на цената на питейната вода с 20,95% предизвика гражданско недоволство пред сградата на ВиК Сливен този следобед. Група граждани дойдоха да изкажат недоволството си от това, че не е разяснен механизма на увеличение на цената и кое налага това. Контактна група от протестиращите провежда среща с управителя на ВиК Пламен..
12-годишната Елза Кеворк Дадурян е диагностицирана с хронична бъбречна недостатъчност – последна степен, със съпътстващи усложнения. Момичето е отлична ученичка в 6 клас в бургаското ОУ „Васил Априлов“. Предвид тежкото си заболяване обаче, Елза все по-рядко може да посещава училище и има спешна нужда от трансплантация в чужбина. Преди два месеца..
Международният ден на хората с увреждания е повод да насочим вниманието и към един проблем свързан с адекватните мерки при евакуацията на тези хора по време на извънредни ситуации. Бургас отбелязва Деня на хората с увреждания с артистични и спортни прояви Форум в експоцентър „Флора“ Бургас днес обедини различни организации и..
Представители на местната власт ще дарят кръв на празника на Бургас - 6 декември. Акцията се провежда за втора година и в нея се включват общински съветници и служители на общинска администрация. Идеята е на заместник-председателя на общинския съвет и заместник-директор на УМБАЛ Бургас д-р Светослав Тодоров. "С този жест искаме да благодарим за..
Близо 3 тона риба ще бъдат използвани за приготвянето на традиционния никулденски курбан, който ще бъде раздаден в Бургас този петък. Готвачи ще са екипите на Домашен социален патронаж – Бургас, кухнята майка „Аламинут“ при „Бургаски пазари“ и екип от Военноморска база – Атия, които традиционно ще приготвят рибената чорба пред жителите и гостите на..
С богата и разнообразна програма Бургас отбелязва днешния Международен ден на хората с увреждания.Той е обявен за такъв от ООН през 1992 г. с цел да насочи вниманието към правата и благосъстоянието на хората с увреждания във всички сфери на обществения живот. Целтa е да се повиши осведомеността за техните права и да се насърчи..
Частният имот от 275 квадрата опира в терасите на блок 4-ти. С промяната на ПУП-а общината го мести в друга част на общинския терен, поясни главният..
Сняг вали в планинската част на Сливенска област. Най-голяма снежна покривка е образувана в района на селата Бяла и Стара река – около 10-12 сантиметра,..
Близо 3 тона риба ще бъдат използвани за приготвянето на традиционния никулденски курбан, който ще бъде раздаден в Бургас този петък. Готвачи ще са..