На 25 март ще изгасим светлините за час, за да подкрепим планетата, но същевременно осветяваме проблема с ограничените местообитания на дивите животни в България. В рамките на световната кампания "Часът на Земята" природозащитната организация WWF в България започва инициатива за възстановяване на популациите на риса и дунавските есетри по нашите земи, наречена "Общ дом. Общо бъдеще".
Един от най-големите проблеми пред едрите хищници в България е нуждата им от големи територии и необходимостта от свързаност между техните местообитания, които не винаги са в границите само на една държава. За да се справят с този проблем природозащитниците предприемат инициативи за обявяване на нови територии с различна степен на защита, тъй като в момента природните паркове и резервати заемат едва 5% от територията на страната ни. По този начин те ще свържат фрагментираните местообитания и ще създадат условия за завръщането на отдавна изчезнали у нас видове.
Рисът е една легенда в горското ни царство
Някога рисът е бил ключов вид по нашите географски ширини, т.е. оказвал е голямо влияние върху екосистемата, контролирайки доминирането на други видове. Той се счита за изчезнал от България от 1941 година, когато е убит последният официално регистриран балкански рис в у нас.
"През 2008 година фотокапан регистрира млад мъжки рис в планината Осогово, което се смята за реално доказателство за присъствие на рис в България. Но дали ще създадем условия за развитието на популацията му, зависи само от нас", разказва Александър Дуцов, старши експерт в програма "Опазване на видове" във WWF .
Не по-малко тревожна е ситуацията с критично застрашените дунавски динозаври – есетрите
Долното течение на реката, на границата между България и Румъния, е дом на последните, размножаващи се в естествена среда, есетрови популации в Европейския съюз. Оцелели през последните 200 милиона години, сега те са изправени пред редица заплахи, които блокират миграционните им маршрути и унищожават местата за хвърляне на хайвер.
В област Сливен в отсечката между 237-и и 253-ти км е извършено фрезоване на асфалтовата настилка, съобщи АПИ. В участъка трафикът преминава двупосочно в платното за София, в което са обособени по една лента за пътуващите към Бургас и към София. Очаква се ремонтът да приключи до 30 юни, преди активния летен сезон. Участъкът ще бъде с нова пътна..
Бюджетът на Община Поморие за 2025 година бе единодушно приет с 19 гласа „За“ от 19 присъстващи общински съветници. Той е 56 639 313 лв. Собствените приходи са близо 25 млн. лева, държавните са 31,5 млн. лв., капиталовата програма възлиза на 4 млн. лева. В решението част от измененията, направени от разширеното заседание, са: От бюджета ще бъдат..
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на протест с искане за увеличение на заплатите с минимум 15 процента. Акцията ще бъде под надслов: "Трудът в медиите има стойност", и ще започне в 12 часа на кръстовището пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски"...
Разширява се обхватът на протиградната защита у нас. От следващия сезон ще заработят 25 нови ракетни площадки. Такъв ангажимент са поели от Министерството на земеделието и храните и Агенцията за борба с градушките при извънредна среща със земеделците заради щетите върху реколтата, нанесени от майските градушки. Заради големите поражения..
От Електроразпределение юг съобщават, че днес, за времето от 9 до 15 часа ще има прекъсванията на тока в с. Лозенец - местност Рибарницата - 1, на ул. „Чайка“ . Причината е изключване на електрозахранването за присъединяване на кабел към трафопост. До 16 май, от 9 до 16:30 часа е възможно да има спирания на тока в село Равадиново . Там се извършва..
Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни днес за района на Бургас. Причината е извършване на отложена във времето профилактика на предавателя "Медни рид" на честота 92,5 MHz. Програмата на общественото радио няма да може да се слуша ефирно в споменатия район днес, от 9:00 до 18:00 часа. Може да слушате програмите на БНР през интернет..
Футболното игрище в Ахтопол е обновено след ремонт, съобщават от общината в Царево. "Реконструкцията на съоръжението завърши в срок и то вече може да бъде използвано от всички жители и гости", каза днес при инспекцията му кметът на община Царево Марин Киров. Предстои основен ремонт на закрития физкултурен салон и на отоплителната система в..
21 студенти-гвардейци от Бургаския държавен университет "Проф.д-р Асен Златаров" дефилираха днес със знамето на отряда им. То беше осветено от..
Изложбата „90 години БНР-радиото на поколения българи“ акостира в Бургас. Поводът е юбилеят на обществената медия, който през 2025 година се отбелязва с..
Приоритетните области за община Созопол и тази година са социалните дейности и инфраструктурните проекти, по които продължава да се работи и в..