Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Часът на Земята" – гасим лампите и осветяваме проблема за изчезващите животински видове

Снимка: ФБ /WWFBulgaria

На 25 март ще изгасим светлините за час, за да подкрепим планетата, но същевременно осветяваме проблема с ограничените местообитания на дивите животни в България. В рамките на световната кампания "Часът на Земята" природозащитната организация WWF в България започва инициатива за възстановяване на популациите на риса и дунавските есетри по нашите земи, наречена "Общ дом. Общо бъдеще".

Един от най-големите проблеми пред едрите хищници в България е нуждата им от големи територии и необходимостта от свързаност между техните местообитания, които не винаги са в границите само на една държава. За да се справят с този проблем природозащитниците предприемат инициативи за обявяване на нови територии с различна степен на защита, тъй като в момента природните паркове и резервати заемат едва 5% от територията на страната ни. По този начин те ще свържат фрагментираните местообитания и ще създадат условия за завръщането на отдавна изчезнали у нас видове.

Рисът е една легенда в горското ни царство

Някога рисът е бил ключов вид по нашите географски ширини, т.е. оказвал е голямо влияние върху екосистемата, контролирайки доминирането на други видове. Той се счита за изчезнал от България от 1941 година, когато е убит последният официално регистриран балкански рис в у нас.

"През 2008 година фотокапан регистрира млад мъжки рис в планината Осогово, което се смята за реално доказателство за присъствие на рис в България. Но дали ще създадем условия за развитието на популацията му, зависи само от нас", разказва Александър Дуцов, старши експерт в програма "Опазване на видове" във WWF .

Не по-малко тревожна е ситуацията с критично застрашените дунавски динозаври – есетрите

Долното течение на реката, на границата между България и Румъния, е дом на последните, размножаващи се в естествена среда, есетрови популации в Европейския съюз. Оцелели през последните 200 милиона години, сега те са изправени пред редица заплахи, които блокират миграционните им маршрути и унищожават местата за хвърляне на хайвер.

Затова тази пролет най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата – "Часът на Земята" – в България ще премине под знака на усилията на WWF за възстановяването на местообитания. По традиция в последната събота на март милиони хора в над 7000 града от 190 държави по света ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще.

Снимки: Facebook/WWFBulgaria



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ започва въвеждане в експлоатация на автоматите за продажба на билети

„БДЖ-Пътнически превози“ ЕООД официално въвежда в експлоатация автоматите за продажба на билети, които ще осигурят по-бърз начин за закупуване на хартиени превозни документи. Разработката на софтуера за автоматите е дело на „Информационно обслужване“ АД, като част от цялостното надграждане на Системата за билетоиздаване и резервация. Първите..

публикувано на 18.02.25 в 16:15

2 лева за синя и зелена зона в Бургас - дебати преди сесията

Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари.  Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..

публикувано на 18.02.25 в 15:04

Ученици на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ с два концерта в Бургас

Национално училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ ще представи учениците стипендианти на Министерство на културата за учебната 2024/2025 година. Едногодишните стипендии се присъждат на даровити деца за спечелени призови места на национални и международни конкурси. Жителите и гостите на Бургас ще имат възможност да се..

публикувано на 18.02.25 в 14:30

Покритието на мобилните оператори остава лошо в крайграничната община Болярово

Въпреки многобройните сигнали до мобилните оператори за неравномерно и липсващо покритие в крайграничната община Болярово, качеството на остава незадоволително. Лошите интернет връзки затрудняват и административното обслужване в района. Проблемът с покритието в крайните райони остава нерешен през годините. В почти всички крайгранични села сигналът..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

Преспи по пътя Медово–Бата–Страцин

В резултат на усложнената зимна обстановка в някои от съставните селища на община Поморие пътищата са частично заснежени и заледени. Силният североизточен вятър и снегонавяванията доведоха до образуване на преспи по: пътя Медово–Бата–Страцин; пътя Страцин–Косовец–Бата–Белодол; пътя до Козичино. Пътищата се обработват с инертни материали. В момента..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Снимката е илюстративна.

Възстановено е движението по пътя Обзор-Слънчев бряг за МПС до 12т.

Възстановено е движението по път I-9 Обзор-Слънчев бряг за МПС до 12т, съобщават от Областната администрация.  За последните 48 часа на територията на община Бургас падналите дъждове са малко над 33 л/кв.м. Това количество на валежи не е високо, а водата се оттича спокойно в речните корита и дерета, защото те са почистени и могат да поемат..

обновено на 18.02.25 в 12:45

В община Карнобат няма населени места без ток

Няма затворени пътни участъци в населените места в община Карнобат. Това каза за общественото радио зам.-кметът Стефка Иванова. Всичката налична техника почиства пътищата от сняг и опесъчава, няма населени места без ток, уточни тя. „Всички ученици, които са на територията на общината, въпреки усложнената зимна обстановка са били извозени до..

публикувано на 18.02.25 в 12:42