Нито един обаче от собствениците на терен в имота не беше поканен. В това число нямаше и представител на Община Бургас, която има най-голям дял от над 10 000 кв.м. „В момента ние не обсъждаме собственост, юридически казуси, не обсъждаме квоти, а само експертни идеи. Затова на последващо заседание и на последваща среща ще направим различен тип прочит на това събитие. Допълнително ще има среща, която ще включва само заинтересованите страни що се говори до собственост. Собствеността не винаги е свързана с експертиза. Това, че си собственик на нещо не означава, че знаеш как да го развиваш. Всичко, което от тук ще излезе като документ и едно предпроектно проучване , ще бъде предоставено на всички заинтересовани лица“, коментира Емил Бурулянов. Той поясни, че предстои среща и с гражданския сектор, за да се събере и анкетен материал по темата.
Въпреки сегашното си състояние, в миналото теренът на „Дупката“ е бил важна част за обществения живот на Бургас. Първоначално площад „Тройката“ е проектиран да изглежда като „Шарл дьо Гол“ в Париж, където се намира Триумфалната арка. „През 1912 г. Коджакафалията дарява земите си за малоимотните и бедни бургазлии, които се включват в територията на града. Интересно е, че тогава площад „Тройката“ става географски център на Бургас. На самия площад на определени дни са се провеждали пазари“, разказа историкът и краевед Катя Корудерлиева.
Теренът на „Дупката“ вече се е превърнал в градска джунгла. Това посочи Станимира Делева от Българската фондация биоразнообразие. Заедно с ученици от Бургас тя е направила изследване на това как се е развила през годините екосистемата в района. То показва, че ако през 2006 г. циментът е обхващал около 81 % от площта, сега е едва 9,46 %. В момента на над половината от „Дупката“ има тревни площи, дърветата и храстите заемат 36 %, а водата 1 %. Около 220 растителни и животински вида може да се срещнат там, посочи Делева.
„Открихме 139 вида растения, сред които имаше праскова, каисия, черници, смокини и т.н. Имаше и доста големи дървета, включително тополи, явор, ясен, декоративни видове, включително магнолия. Не очаквах да има толкова голямо разнообразие на водни кончета в „Дупката“ – 4 различни рода водни кончета. За съжаление „Жабарникът“ вече не е чак толкова изразен жабарник. Установихме само един вид жаба. Има 24 вида птици. Във водата най-накрая установихме риби. Има гамбузи, които нямаме идея как са дошли, но рибите си живеят в тази вода. Установихме 5 вида прилепи, които използват дупката като ловна територия. Голяма част от „Дупката“ е заета от улични котки, които се размножават вътре. Те са заели своята роля на върховния хищник в „Дупката“, обясни тя.
Делева допълни, че части от пространството обаче остават недостъпни. Според нея, в „Дупката“ има ресурс, който вече осигурява екосистемни услуги на града и може да се помисли за интегриране на тази градска природа в бъдеща зелена площ.
Представители на бизнеса посочиха, че вече се наблюдава тенденцията офис сградите да се изместват извън центъра на града и е по-добре теренът на „Дупката“ да има по-скоро обществени функции.
Според проф. Сотир Сотиров, на мястото може да се направи технологичен парк. Други идеи за пространството предложиха архитектите. Една от тях е да се оползотвори подземното пространство. Преди години на терена беше започнал строежът на стария проект за ГУМ и част от основите все още са запазени.
„Какво имаме като даденост? Една дупка, която е озеленена и оводнена. Единият вариант да се прави нещо под земята са паркинги. Имаме обаче паркинг, който не е запълнен на площад „Св. Св. Кирил и Методий“. Друго какво може да се направи под земята? Складове, хранилища и т.н. Сгради, които имат хранилища са например съда, но той си има сграда. Заведение, което има нужда от хранилище е Агенцията по вписванията. За нея може да се намери сграда близо до съда, за да може старата й сграда, заедно с градинката и театъра да се обособи като културна зона. От друга страна пък, трябва да се направят и някакви зелени пространства, които да допълнят площадното пространство на „Тройката“. Сега площадът е доста оголен и хората притичват от единия до другия край, когато е горещо“, коментира архитект Събин Попов.
В последните 2-3 години в световен мащаб се откриха много музеи на модерното изкуство, допълни архитект Димитър Георгиев. „Този тип музеи на модерното изкуство са най-посещаваните обекти. Те носят приходи от всяко едно посещение. Модерното изкуство не са само тези картини, които са експонирани в по-малките бутикови галерии. Това са арт инсталации, стени, на които има хора, които рисуват графити. Имат пешеходни пространства и дизайнерски стаи, където се показват модерни идеи. Съвременните музеи на изкуството са тържище на млади автори, защото всеки един млад автор в началото е неизвестен, но там е мястото той да се продаде. Не трябва да забравяме и че в центъра на Бургас няма например художници. Уличният занаят рисуване го няма“, посочи той.
Председателят на комисията по „Устройство на територията“ към Общинския съвет в Бургас архитект Петър Статев посочи, че каквото и да се направи на този терен, трябва да бъде синхронизирано с останалата част на площада. Той допълни, че в момента Община Бургас подготвя силуетни планове на улиците „Александровска“ и „Богориди“. „Чрез които да се запази този характер на самото застрояване – новите сгради да се вписват в общия план.
Жителите на Бургас и съставните селища вече ще имат улеснен достъп до месечните графици за почистването на улици, тротоари, паркове и детски площадки . Това ще става в обособена секция на сайта на Община Бургас. Предложението е на общинските съветници Дилян Георгиев и Христина Хаджиатанасова и днес бе прието на заседание на местния..
Искате ли да зарадвате дете или възрастен в неравностойно положение - станете част от благодетелите в кампанията „Подари от сърце- сбъдни мечта“. Апелът е на Община Бургас. Традиционната кампания, която носи усмивки и топлина в навечерието на празничните дни, стартира и ще продължи до 15 декември. Тя дава възможност на всяко дете, младеж или..
Дом на адвоката ще има в Бургас. Той ще бъде изграден в терен частна общинска собственост в к-с "Братя Миладинови". Решението за това бе взето на днешното заседание на Общинския съвет. До сега бургаските адвокати не са имали своя сграда . Те са се помещавали в различни обекти под наем, напомниха адвокати, които се събраха пред сградата на..
Традиционната кампания „Подари от сърце- сбъдни мечта“ на Община Бургас стартира и ще продължи до 15 декември. Тя дава възможност на всяко дете, младеж или възрастен в неравностойно положение, ползващ социални услуги, да получи своя мечтан подарък за Коледа. Всеки благодетел може сам да избере на кого да купи подарък или да подари преживяване. В..
Община Болярово изпрати писмо за съдействие до Президента Румен Радев. „Моля в рамките на Вашите правомощия за Вашето съдействие за изплащане на компенсациите на пострадалите лица в село Воден в съответствие с условията на Програмата за компенсиране на разходите на физически лица, пострадали от пожари на територията на Република България в периода юни..
Започна реконструкция на пътя от края на ул. „Първа“ при кръстовището за гр. Свети Влас до първата пресечка към вилно село „Зора“. Дейностите включват цялостно изграждане на тротоарни алеи, ремонт и преасфалтиране на пътното платно. След края на строителството ще бъде въведена нова организация на движение, чрез която да се постигне намаляване на..
На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Стилиян е име с гръцки произход и означава „стълп“- старинна форма на „стълб“ . Свети Стилиян е роден в Пафлагония Мала Азия. Живял е в края на IV и началото на V век. Стилиян раздал имуществото си,..
Община Несебър изпълнява мисията си да осигури политическа, стратегическа, финансова и иновативна административна среда за утвърждаване на културната..
Проучване на местообитанията на защитени видове птици в района на Сакар планина, извършиха горски експерти и орнитолози. Има добри условия за гнездене на..
Темата за антисемитизма, ксенофобията, езика на омразата и начините, по които трябва да се води борба с тях ще събере в Бургас младежи от България и..