Нито един обаче от собствениците на терен в имота не беше поканен. В това число нямаше и представител на Община Бургас, която има най-голям дял от над 10 000 кв.м. „В момента ние не обсъждаме собственост, юридически казуси, не обсъждаме квоти, а само експертни идеи. Затова на последващо заседание и на последваща среща ще направим различен тип прочит на това събитие. Допълнително ще има среща, която ще включва само заинтересованите страни що се говори до собственост. Собствеността не винаги е свързана с експертиза. Това, че си собственик на нещо не означава, че знаеш как да го развиваш. Всичко, което от тук ще излезе като документ и едно предпроектно проучване , ще бъде предоставено на всички заинтересовани лица“, коментира Емил Бурулянов. Той поясни, че предстои среща и с гражданския сектор, за да се събере и анкетен материал по темата.
Въпреки сегашното си състояние, в миналото теренът на „Дупката“ е бил важна част за обществения живот на Бургас. Първоначално площад „Тройката“ е проектиран да изглежда като „Шарл дьо Гол“ в Париж, където се намира Триумфалната арка. „През 1912 г. Коджакафалията дарява земите си за малоимотните и бедни бургазлии, които се включват в територията на града. Интересно е, че тогава площад „Тройката“ става географски център на Бургас. На самия площад на определени дни са се провеждали пазари“, разказа историкът и краевед Катя Корудерлиева.
Теренът на „Дупката“ вече се е превърнал в градска джунгла. Това посочи Станимира Делева от Българската фондация биоразнообразие. Заедно с ученици от Бургас тя е направила изследване на това как се е развила през годините екосистемата в района. То показва, че ако през 2006 г. циментът е обхващал около 81 % от площта, сега е едва 9,46 %. В момента на над половината от „Дупката“ има тревни площи, дърветата и храстите заемат 36 %, а водата 1 %. Около 220 растителни и животински вида може да се срещнат там, посочи Делева.
„Открихме 139 вида растения, сред които имаше праскова, каисия, черници, смокини и т.н. Имаше и доста големи дървета, включително тополи, явор, ясен, декоративни видове, включително магнолия. Не очаквах да има толкова голямо разнообразие на водни кончета в „Дупката“ – 4 различни рода водни кончета. За съжаление „Жабарникът“ вече не е чак толкова изразен жабарник. Установихме само един вид жаба. Има 24 вида птици. Във водата най-накрая установихме риби. Има гамбузи, които нямаме идея как са дошли, но рибите си живеят в тази вода. Установихме 5 вида прилепи, които използват дупката като ловна територия. Голяма част от „Дупката“ е заета от улични котки, които се размножават вътре. Те са заели своята роля на върховния хищник в „Дупката“, обясни тя.
Делева допълни, че части от пространството обаче остават недостъпни. Според нея, в „Дупката“ има ресурс, който вече осигурява екосистемни услуги на града и може да се помисли за интегриране на тази градска природа в бъдеща зелена площ.
Представители на бизнеса посочиха, че вече се наблюдава тенденцията офис сградите да се изместват извън центъра на града и е по-добре теренът на „Дупката“ да има по-скоро обществени функции.
Според проф. Сотир Сотиров, на мястото може да се направи технологичен парк. Други идеи за пространството предложиха архитектите. Една от тях е да се оползотвори подземното пространство. Преди години на терена беше започнал строежът на стария проект за ГУМ и част от основите все още са запазени.
„Какво имаме като даденост? Една дупка, която е озеленена и оводнена. Единият вариант да се прави нещо под земята са паркинги. Имаме обаче паркинг, който не е запълнен на площад „Св. Св. Кирил и Методий“. Друго какво може да се направи под земята? Складове, хранилища и т.н. Сгради, които имат хранилища са например съда, но той си има сграда. Заведение, което има нужда от хранилище е Агенцията по вписванията. За нея може да се намери сграда близо до съда, за да може старата й сграда, заедно с градинката и театъра да се обособи като културна зона. От друга страна пък, трябва да се направят и някакви зелени пространства, които да допълнят площадното пространство на „Тройката“. Сега площадът е доста оголен и хората притичват от единия до другия край, когато е горещо“, коментира архитект Събин Попов.
В последните 2-3 години в световен мащаб се откриха много музеи на модерното изкуство, допълни архитект Димитър Георгиев. „Този тип музеи на модерното изкуство са най-посещаваните обекти. Те носят приходи от всяко едно посещение. Модерното изкуство не са само тези картини, които са експонирани в по-малките бутикови галерии. Това са арт инсталации, стени, на които има хора, които рисуват графити. Имат пешеходни пространства и дизайнерски стаи, където се показват модерни идеи. Съвременните музеи на изкуството са тържище на млади автори, защото всеки един млад автор в началото е неизвестен, но там е мястото той да се продаде. Не трябва да забравяме и че в центъра на Бургас няма например художници. Уличният занаят рисуване го няма“, посочи той.
Председателят на комисията по „Устройство на територията“ към Общинския съвет в Бургас архитект Петър Статев посочи, че каквото и да се направи на този терен, трябва да бъде синхронизирано с останалата част на площада. Той допълни, че в момента Община Бургас подготвя силуетни планове на улиците „Александровска“ и „Богориди“. „Чрез които да се запази този характер на самото застрояване – новите сгради да се вписват в общия план.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
„Тракийските богове през призмата на Yodidit“ е визуално пътешествие към мистиката на тракийската митология с автор Йоана Найденова. Тя ще представи втората си изложба в Регионалната билиотека "Пейо Яворов" на 23 април от 19 часа. Арнаудова се подготвя дълго време за нея като черпи информация от различни исторически книги, запознава се с..
25 са доброволците в бургаския офис на фондация "Лазар Радков", които организират кампанията "Капачки за бъдеще". На 26-ти предстои нейното пролетно издание в Бургас. До момента със средствата събрани от рециклиране в цялата страна са закупени 22 кувиьоза, 7 неонатологични линейки и две офроуд такива. Иво Попов един от доброволците в Бургас каза, че..
Премиерът Росен Желязков написа в социалната мрежа Х: "Дълбоко съм натъжен от кончината на Негово Светейшество - истински приятел на България и световен символ на мира, състраданието и единството". Почина папа Франциск "Неговото морално лидерство и отдаденост на диалога ще бъдат запомнени от поколенията", се казва още в публикацията на..
Почина папа Франциск. Това съобщи Ватиканът, предаде АФП. Папата наскоро бе изписан от болницата след продължително боледуване. Той почина на 88-годишна възраст, посочи Ватиканът във видеосъобщение. На Великден папа Франциск отправи призив за мир и разбирателство Първият папа от Латинска Америка Първият папа от Новия свят е Хорхе Марио Берголио..
Да изрисуваш самолет, 850 квадратни метра спортно игрище или пък 29-метров калкан на блок. Това са част от проектите на визуалните артисти Николай Димитров и Даниел Дубаров. Двамата художници имат зад гърба си стотици стенописи върху фасади на сгради, открити и закрити пространства у нас и в чужбина. Изображенията са..
Манастирът " Живоприемний източник” край село Голямо Буково е известен с живата вода, която извира от олтара на църквата . Хората твърдят, че тя има лечебни свойства. Това е единственият действащ манастир в Странджа планина, но има нужда от подкрепа. Благотворителна кампания призова за дарения за в ъзстановяването на църквата и..
Движението на българските майки в Бургас успя да събере 5123,25 лева от продажбата на сувенири на Великденския си благотворителен базар. Той традиционно..
Лазарки от квартал Долно Езерово дариха събраната от тях сума по време на празника на семейство, чийто дом изгоря при пожар . Групата е обходила..
Доброволци, с помощта на отец Стоян Кралев изградиха за Великден нов път към храма в квартал „Василико“ в Царево. Новата алея осигурява и достъп за хора..