Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между апатията и активното гражданство

Младите и изборите: Всеки глас има значение, трябва да се гласува

При последния вот са гласували 14,6 % от избирателите между 18 и 30 години

Тази неделя предстоят извънредни парламентарни избори. За две години в България това ще е петия път, в който избирателите са призовани да дадат своя вот. Прогнозите на социолозите са, че избирателната активност ще е ниска, а процентът на гласуващите млади хора също ще продължи да пада надолу. Какво мотивира бургаските младежи, които все пак са решили да отидат до урните и какво очакват от политиците?   

Статистиката сочи, че при изборите на 2 октомври миналата година избирателите между 18 и 30 г.,  които са гласували са били 14,6 %, на 4 април 2021 г. те са били 18,2%, през юли процента пада на 15,6 на сто, през ноември – 15,4%. Апатията сред младежите относно политическия живот в страната преобладава, но има такива, които ще гласуват. 

Русана е на 19 години и е ученичка в Природо - математическата гимназия в Бургас, тя е категорична, че ще гласува, защото това е свързано с активното гражданство. Всеки трябва да се възползва от правото си да избира тези, които ще управляват и няма как да искаш промяна, а да не участваш в нея!    

Според политолози активните млади хора не проявяват достатъчен ентусиазъм да участват във взимането на решения и в избори, защото не вижда подходяща политическа формация, която биха припознали да ги представлява и да защитава техните интереси. 

Студенти от Бургаския свободен университет, обаче са на мнение, че това е оправдание и трябва да се гласува: 

"Аз съм нормален човек, който плаща данъци и има някакъв вид осъзнаване на гражданска отговорност ... Ако искаш да си изразяваш мнението, не може да го правиш само на маса, а трябва да имаш гражданска позиция и да се бориш за нея...Всеки вот има значение, ако всеки човек си каже, аз ще гласувам и то така стават нещата!"  

Икономическо развитие, политическа стабилност и финансова сигурност  искат младите хора от политиците, но не вярват че могат да бъдат постигнати при противопоставянето между партиите, което съществува в момента. Те очакват от управляващите са се разберат и да постигнат овладяване на инфлацията, промяна във вътрешната и външната политика и повече възможности за младите хора!   

Прогнозите на социолозите са, че на 2 април ще гласуват една 2 млн. и 700 хил. българи от имащите право на глас. Ще отидат ли до урните младите или отново ще бъдат пасивни предстои да разберем!  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Соколов

Това правителство няма да реши политическата криза у нас

Емил Соколов не е особен оптимист за бъдещото коалиционно управление на ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ, ИТН с подкрепата на формацията около Ахмед Доган. Според политическият анализатор, ако се стигне до правителство, то ще е непрестанен процес на предоговаряне и не може да се говори за законодателни процеси. „Участието на всяка една от тези четири..

публикувано на 14.01.25 в 14:36

Внесоха предложения за промени в закона за приходите и разходите

"Продължаваме промяната" внесе предложения за промени в специалния закон за събиране на приходите и разходите през 2025 г. до приемане на редовен бюджет. Поправките ще гарантират продължаване на политиките, които бяха заложени в Бюджет 2024 г. от кабинета "Денков", съобщават от пресцентъра на ПП. Основните предложения са за продължаване на инвестиции в..

публикувано на 14.01.25 в 12:00

Бюджетната комисия в НС обсъжда запазването на нулевия ДДС върху хляба

Запазването на нулевата ДДС ставка върху хляба и брашното и 9-процентния налог за ресторантьорите са част от промените между първо и второ четене на проектозакона за събиране на приходите и извършване на разходите, който трябва да е в сила до приемането на редовен бюджет за 2025 година.  Текстовете ще бъдат обсъдени в ресорната парламентарна бюджетна..

публикувано на 14.01.25 в 08:15
снимката е илюстративна

Президентът връчва първия мандат на 15 януари

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на 15 януари, сряда, от 12:00 ч, съобщи прессекретаритът на държавния глава. Мандатът ще бъде връчен на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарна група - ГЕРБ-СДС.  Преговорите за кабинет са на финалната права, има съгласие..

публикувано на 13.01.25 в 16:49
снимката е илюстративна

Преговорите за кабинет са на финалната права, има съгласие Желязков да е премиер

Преговорите за съставяне на правителство продължават. По информация на БНР има съгласие за името на премиера - Росен Желязков от ГЕРБ-СДС. Има съгласие и по споразумението за управление.  Разговорите обаче се усложняват от включването в тях на представители на ПГ "Демокрация, права и свободи - ДПС", от които се очаква подкрепа в пленарната зала...

публикувано на 13.01.25 в 15:17
Борислав Сарафов и Иван Гешев

БИПИ: Критично ниски са обществените оценки за работата на Гешев и Сарафов

Критично ниски са обществените оценки за работата на Иван Гешев и Борислав Сарафов, но гражданите имат огромни очаквания към главния прокурор. Съдебната реформа продължава да бъде важен приоритет, въпреки че е в застой. Това показва извод от национално представително изследване, проведено в периода 26 ноември - 15 декември 2024 г. , от..

публикувано на 13.01.25 в 13:50

Тодор Байчев: Трябва да се мисли държавнически, а не само тяснопартийно

Председателят на областния съвет на БСП в Бургас Тодор Байчев заяви, че партията е направила отстъпки от заявени позиции с решението си да участва в коалиционно правителство с ГЕРБ-СДС и ИТН. Според него времето ще покаже дали то е компромисно или не. Байчев е гласувал "за" на Националния съвет. До решението се стигна след тежки спорове,..

публикувано на 13.01.25 в 13:47