Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Евгени Станимиров представи в Бургас книгата "Белите петна в бизнеса "

 

Книгата на проф. д-р Евгени Станимиров" Белите петна в бизнеса“ беше представена в БСУ. Ректорът на Икономическия университет във Варна разказа пред преподаватели и студенти как е посегнал към белия лист, за да дефинира кои са белите петна и как могат да бъдат тълкувани. Те са във всеки бизнес, всяка структура, дори и такива, които не са бизнес ориентирани, те са в нестопанския сектор и публичната администрация, обясни проф. Станимиров:

"Белите петна са неусвоените възможности във всеки един бранш.Те могат да бъдат такива по най-различни причини.Една от тях е слабата подготовка за разпознаване на бели петна.Това са недостатъчни знания, умения, компетенции, неотворени сетива за разпознаване  на ранни предупредителни сигнали, които са в основана на предприемане на действия, за да може да използваме възможностите и потенциала на бизнес средата, за да растем по-бързо."

Идеята е ние сами да умеем да създаваме бели петна, посочи още проф.Станимиров, те действат така -отваряме една врата, а те отварят нова, уточни той.



Книгата ще бъде полезна както на бизнеса, на асоциации, на нестопански сектор, така и на студенти.-Младите хора са реагирали изключително позитивно при представянето й във Варна, обясни ректорът.

Един от известните експерти в областта на маркетинга проф. д-р Боян Дуранкев споделя за " Белите петна в бизнеса":

"Белите петна“ (според Евгени Станимиров) в бизнеса, за разлика от „черните лебеди“ (непредсказуеми събития с голямо въздействие, според Насим Никълъс Талеб), се появяват от „нищото“ благодарение на нашето неразбиране на основните принципи на маркетинговия мениджмънт. А в „разбирането“ всеки успешен бизнес има две еднакво важни страни: едната, „сандъчето с работните инструменти“ (науката как да се прави бизнес); другата, „духът на Голямата идея“ (творчеството, което ще ви отличава от останалите). Който бизнес притежава изкуството да комбинира двете, на практика използва преимуществото на системното мислене!

И ако трябва за обобщя, след постепенното навлизане в тази умна книга (не я гълтайте на един прочит!) със сигурност ще усетите намаляването на „белите петна“ във вашето мислене! Но ще ви светне!

Това е втората книга на проф. д-р Евгени Станимиров, който има зад гърба си написани над 20 учебника. Първата е "Многомерна стратегия за вашия бизнес“ (Издателство „Изток – Запад“, 2022 г.).



Настоящият ректор на Икономическия университет, освен преподавател е и бизнес консултант.Той  има успешно приключени над 60 консултантски проекта. Като маркетингов експерт е участвал в над 40 проекта, финансирани от ЕС и Световната банка. Участва в 7 редакционни колегии на български и чуждестранни научни издания в България и Великобритания.Има над 140 публикации в областта на маркетинга. 

Академичната му кариера започва през 1998 г., а през 2014 г. става най-младият професор по маркетинг в България, а в периода 2011 – 2019 г. ръководи първата специализирана катедра по маркетинг в страната. В същия период администрира 7 проекта за обучение, сред които иновативната съвместна програма с Университет Нотингам Трент (Великобритания). Координира от страна на ИУ–Варна програма по предприемачество, креативност и иновации на Университета Станфорд, Калифорния (САЩ).

Проф. д-р Евгени Станимиров е зам.-председател на УС на Съюза на икономистите в България, член на УС на Съвета на ректорите на висшите училища в България и на УС на Асоциацията на специалистите по корпоративна социална отговорност, както и членна контролната комисия на Българската асоциация за развитие на мениджмънта и предприемачеството.

Проф. д-р Станимиров е водил лекции към: Нотингам бизнес скул (Великобритания); Висше училище по приложни науки, Вормс (Германия); Международен университет (Сараево – Босна и Херцеговина); Европейско бизнес училище (Португалия). От 2022 г. е външен оценяващ по съвместна магистърска програма по Международни финанси, между Нотингам бизнес скул и Икономически университет в Братислава (Словакия).

През 2015 г. проф. Станимиров е номиниран от Икономически университет–Варна за награда „Питагор“ за научни постижения в областта на обществените и хуманитарните науки.Член е на жури на програма „Най-изявените млади личности на България“ за 2023 г.Участва като външен експерт към Комисията по макроикономика, бюджет и финанси към икономическия и социален съвет за 2022 г. за изработване на резолюция по „Национален план за възстановяване и устойчивост“.Член на Консултативния съвет за Европейската зелена сделка.Член на жури за определяне на носителите на Наградата на Германската икономика за 2022 г.

Повече за книгата може да чуете в звуковия файл. Очаквайте интервю с проф. Евгени Станимиров по актуални икономически теми в предаването "Експертът говори" на 11 април след 11 часа.

По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови линии на летищата в Бургас и Варна

Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...

публикувано на 19.02.25 в 17:10

Всички пенсии от 1 юли ще бъдат увеличени по швейцарското правило

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..

публикувано на 19.02.25 в 13:00
НАП в Бургас

До края на месеца работодателите подават справки за изплатените доходи

До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми.  В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..

публикувано на 19.02.25 в 12:00

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия период..

публикувано на 19.02.25 в 08:00

Търговските вериги: Ограничаване на надценките сега би довело и до по-голяма инфлация

Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи.  Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...

публикувано на 18.02.25 в 19:30

В Бургас се инвестира в имоти, които се отдават за нощувки

Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..

публикувано на 18.02.25 в 13:43

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00