Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

STEM образованието учи децата да бъдат креативни

65% от професиите на бъдещето все още не съществуват

4
Снимка: Pixabay

STEM образованието не е спирало да се развива. Напротив, академичният свят дори определя като невъзможно ежедневието ни без новите технологии и дори хуманоидните роботи. Те пък са с все по-голямо присъствие в обучението на ученици и  студенти у нас, които учат програмиране. Важно е да бъдем в крак с иновациите, каза за БНР Бургас началникът на Регионалното управление на образованието Петя Петрова:

„Технологиите със сигурност са от полза на процеса, по-скоро малко по-забавено и догонващо е познанието за това как максимално и ефективно да бъде използвано в образователния процес, за да обслужи поставени цели в съответните учебни програми. Имаме още какво методически да работим, за да може ефективността  от употребата на технологиите в образованието да бъде максимално. 

Ученето трябва да продължи през целия ни живот, така или иначе ние го правим дори и без да го осъзнаваме. 
Фокусът в образованието отдавна беше изместен от учителя като централна фигура, като поставя ученика в този център. Функцията на технологиите е такава по презумпция. Вярвам, че целият образователен процес ще създаде нагласа към правилната употреба на технологиите. Нашата задача е точно това, да работим за осъзнатост на нагласата за това как да употребим правилно това средства за развитие на нашия интелект.“, посочи Петя Петрова. 


Технологиите се развиват много по-бързо отколкото нашето мислене. Това, което трябва да осъзнаем като хора е, че ние следваме технологиите, трябва да се адаптираме към тях и да се научим да ги използваме правилно. Така коментира иновациите по време на образователен форум в Бургас заместник-ректорът на университет „Проф.д-р Асен Златаров“ проф. Сотир Сотиров. 
Скоростта на информацията е също толкова бърза, колкото се развиват и новите технологии. Някои от нас дори не си представят вече ежедневието ни без чатбот, каза специалистът по изкуствен интелект у нас:


„Аз наистина се занимавам с изкуствен интелект и съм един от малкото професори по изкуствен интелект в България. Нещо, което трябва да си кажем веднага е, че трябва да научим нашите деца, ученици и студенти бързо да могат да възприемат и осмислят информацията. Възприятието им не трябва да е еднопосочно, без да разбират информацията. С развитието на технологиите нуждата от хора, които могат да проектират и поддържат сложни системи ще продължава да нараства.
Разработките по чатбот започнаха още от времето когато бях студент, не е нещо ново. Основната цел е как еднотипните и монотонни неща да се премахнат от нашата дейност. Ако искате да творите, да развивате и да създавате, то изкуственият интелект в никакъв случай няма да Ви спре. Напротив, той може само да Ви помогне. Идеите, които имате да можете да ти претворите в нещо реално. 
Поднесената информация от чатбота има за цел да отговори на въпросите, които му се задават. Но изкуственият интелект не създава, а обобщава“, допълни проф. Сотиров. 


65% от професиите на бъдещето все още не съществуват. Единственото решение сега в настоящето е да се инвестира в образованието, да бъде адаптирано към нуждите и реализацията на деца. Учениците трябва не само да отговарят на въпросите на своите преподаватели, но и да задават много въпроси. STEM образованието ги учи да бъдат креативни. Това обясни Петър Шарков от Училищна „Телериг“ академия:

„Развитието на технологиите е изключително важно, то се случва постоянно. Всъщност технологиите са основният катализатор на промени, на професии, те диктуват промените и в уменията, които искаме да изграждаме сред учениците. В тази връзка ние като хора би трябвало да работим рамо до рамо с технологиите. Трябва да се възползваме от всички предимства, които ни предоставят. Трябва да имаме повече време за важните неща, към тези неща, които изискват повече творчество и повече мисъл, която е все още преимущество на човека пред технологиите, това е нашата преднина. Да се възползваме от технологиите за подобряване начина на живот, на работния процес, по този начин ще имаме повече време за близките ни и за семействата ни. 

Изкуственият интелект няма как „да ни изяде хляба“, напротив. Всичко около нас е плод на креативността и въображението на хората. В следващите години това ще става още по-важно, защото това е умението, което движи човечеството напред. Колкото повече креативност и свобода даваме на децата, толкова по-успешни ще бъдат те. 

Технологиите са в джоба ни от много години. Ние имаме един страхотен процесор, който е на разположение за нас всеки ден. С него можем да вършим много неща, въпросът е да гледаме на технологиите като нещо, което използваме за да се развиваме и създаваме“, допълни Петър Шарков


Според експертите се оказва, че в среда, в която се работи предимно с технологии и изкуствен интелект ще се търсят все повече умения като алгоритмично и критично мислене, работа в екип по решаване на проблеми или това са уменията на 21 век. 

Чуйте още интересна информация в трите звукови файла.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сградата на ОУ „Антон Страшимиров“ в Бургас ще бъде цялостно обновена

Текат ускорени строително-ремонтни дейности в сградата на ОУ „Антон Страшимиров“ в Бургас. От Общината информират, че са завършени голяма част от фасадите, които са топлоизолирани. Обновява се отоплителната система. Монтирани са фотоволтаични панели. Предвижда се осигуряване на достъпна среда и обособяване на СТЕМ център.  Образователната среда ще бъде..

публикувано на 04.07.24 в 15:14

БСУ е одобрен за Европейски университет на пристанищните градове

Бургаският свободен университет (БСУ) вече е част от алианс на Европейските университет на островните, пристанищните и крайбрежни територии (ЮНИКоуст) - European University of Islands, Ports and Coastal Territories (EUNICoast). Това е възможно след  решение на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура от 28 юни 2024 г. Проектът..

публикувано на 04.07.24 в 12:10
Проф. Христо Бозов

Ректорът на "Проф. д-р Асен Златаров" поиска преименуване на университета

Преименуване на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ поиска ректорът му проф. Христо Бозов в писмо до Бургаския общински съвет. Той предлага новото име да е Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. В мотивите си ректорът посочва, че акцентирането на Бургас начело на името ще подчертае традициите и практиките в образоването на..

публикувано на 04.07.24 в 07:30

Бургаските седмокласници изкараха оценка "Добър" и по български, и по математика

Регионалното управление на образованието обяви обобщените си данни за резултатите от изпитите след 7. клас в Бургас и в останалите общини от областта.  И по двата предмета средният брой точки в областния град надвишават средните за страната. "Малко по-добре сме от националното ниво, което значи, че има още доста какво да свършим" - коментира пред..

публикувано на 03.07.24 в 11:50

Децата от Лятната академия организират базар с кауза до Часовника

Лятната академия за деца и ученици към Националната художествена академия - филиал Бургас организира благотворителен базар под надслов "Деца помагат на деца". Събитието цели да се съберат средства за закупуването на материали за рисуване за деца в нужда. Благотворителният базар се организира за втора година. От една седмица..

публикувано на 02.07.24 в 14:30

Несебър бе домакин на финала на турнира „Математика без граници“

За единадесета година Несебър бе домакин на финала на престижния международен турнир „Математика без граници“, който се провежда под патронажа на кмета на общината Николай Димитров. Награждаването на победителите се състоя на амфитеатъра в старинния град. „Купа на кмета“ бе връчена на шампионите Теодор Атанасов - 1 клас, София, и Владимир Джурица, 9..

публикувано на 02.07.24 в 11:46

Ученици от гимназията по транспорт изработиха соларна зарядна станция

Ученици от ПГ по транспорт в Бургас изработиха соларна зарядна станция за електромобили и собствени нужди. Те са от специалност "Електрически превозни средства".  Приспособлението не само зарежда електрически автомобили, но и охлажда училищните стаи през лятото и ги затопля през зимата. Конструкцията с мощност ~ 10 kW,  ще произвежда енергия за..

публикувано на 02.07.24 в 11:31