1% от хората по света страдат от шизофрения и това е болест с голяма обществена значимост, защото започва в ранна възраст и води до бърза инвалидизация, коментира д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница „Свети Иван Рилски“. Поводът е днешният Световен ден за борба с шизофренията.
Няма как сами да разпознаем симптомите на болестта в себе си, обясни д-р Гълъбова. Близките на болния трябва да следят за нетипично поведение:
„Те могат да говорят с човека, да го поканят да посети лекар и, ако откаже, следва да сезират съответната районна прокуратура с жалба в свободен текст и да се намеси държавата за неговото принудително преглеждане, освидетелстване и настаняване на лечение“.
Според д-р Гълъбова шизофренията сама по себе си не е опасна, но би могла да носи рискове, ако пациентът се чувства застрашен или е подтикнат от определени халюцинации.
„Това заболяване изисква лечение, което във всички случай продължава много години, даже до живот, и е необходимо да се провежда под контрол на лекар. Много често се налага настаняване в болница за овладяване на симптоматиката около месец и половина – два, и след изписването продължава лечението с различни комбинации от медикаменти“.
Няма желание здравната система да се справи с лечението на болните от шизофрения и има много активна обществена съпротива срещу тези пациенти, твърди д-р Гълъбова. По думите ѝ системата от грижи, необходима за интегрирането на заболелите обратно в обществото, липсва.
„Има един биопсихосоциален модел за лечение на хората с психози. У нас е застъпена единствено и само биологичната част“.
Д-р Гълъбова е категорична, че трябва да сме по-толерантни към болните от шизофрения, защото с подходящите грижи те могат отново да бъдат пълноценна част от обществото.
Чуйте повече в звуковия файл.
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Зрелите жени са по-активни в скрининговата програма на Министерството на здравеопазването за безплатни прегледи и изследвания за рак на шийката на матката. Това констатира Медицинският център на УМБАЛ – „Св. Николай Чудотворец“ месец и половина след старта на кампанията. Безплатните профилактични прегледи по програмата са насочени към жените в две..
В Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас спасиха живота на жена, намушкана в ръката при битов скандал. Пострадалата пристига в болницата в късния следобед вчера, в дежурството на съдовия хирург д-р Радослав Шишков. Прегледът показва дълбока рана до китката, тъканите са срязани до костта, заедно с артерията, а пациентката бързо губи кръв. Д-р..
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана..