Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юрист по професия, бижутер по душа

Снимка: Tulips / Фейсбук



Знаете ли, че ако искате да се запише на обикновен курс в Бургас, свързан с изучаването на даден занаят, ще ви бъде изключително трудно. Повечето обучения са свързани с информационните технологии, маркетинг и бизнес управление. Тези обаче, насочени към създаването на действителен продукт чрез ръцете си, са много малко или почти липсват. От време на време се срещат курсове по готварство или създаване на свещи. За бижута обаче – няма. А това може да се превърне не само в хоби, но и в странична професия.

Светлана Кръстева живее в София, изучавала е културология и право, а днес работи като юрист в ИТ сферата. Винаги обаче е имала афинитет към бижутата. Преди две години, по време на ковид пандемията, тя се намира в ситуация, която я кара да преосмисли ежедневието си. „Реших, че трябва  да правя нещо, което ми носи чисто удоволствие от създаването му. Тогава се реших, че е време вече да премина към по-сериозна крачка в бижутерията. Записах се на професионален курс, т.е. аз съм професионален бижутер, с необходимите документи за това. След това го превърнах в бизнес, тъй като това, ако остане хоби, би било едно много скъпо хоби“, разказа Светлана.

Така постепенно тя започва да изработва бижута от сребро с различни видове камъни. „В миналото бижутерията се е наричала куюмджийство, още се нарича огнен занаят. Без участието на огън много трудно бих могла да работя сребро. Много приятен за работа материал“, допълни Светлана. Относно избора на точните камъни, тя посочва, че това е интуитивен процес. „Разчитам на чисто визуалното привличане. Виждам камъка и си представям как бих могла да го облека в сребро, така че да покажа неговата красота в най-голяма степен“, разказа тя.

Камъните ги поръчва от различни търговци и страни като САЩ и Тайланд. Любимият й камък обаче остава турмалинът, заради разнообразието си от цветове, даващо предпоставка за развитие и на въображението.

Оказва се, че макар и малко да е позабравен занаятът на бижутерите, то интересът към ръчно направените накити расте.

„Моите клиенти търсят уникални бижута. Такива, каквито не се срещат често по магазините или в масовата бижутерия. Повечето от бижутата, които създавам са единични бройки. Това се дължи на специфичната форма на турмалина, с който работя, тъй като той не е калиброван. Това означава, че няма определен стандартен размер. Всяко камъче има своята форма. Това прави бижуто уникално“, посочи Светлана.

Според нея създаването на продукт чрез ръцете си дава усещането за смисленост. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теренът зад плажа в квартал Василико да бъде общински крайморски парк

Областна управа е дала положително становище към Министерство на регионално развитие и благоустройството държавата да предостави безвъзмездно имота зад плажа в квартал Василико на община Царево. Това стана ясно след среща на областния управител професор Мария Нейкова с кмета Марин Киров.  За общината ще възникне задължение да облагороди имота,..

публикувано на 09.04.25 в 11:05

80% от прасковите в Сливенско измръзнаха

Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика. Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Къде няма да има вода днес

В село Маринка аварийни дейности налагат да бъде спряно водоподаването от 8:30 часа до 16 часа днес, на ул. "Янтра". На посоченото място ще има строително-монтажни дейности, съобщи ВиК Бургас.  За потребителите на питейна вода онт водоснабдителната система „Ясна поляна“ ще има днес до 10 часа  аномалии или спирания на водата. Те ще засегнат различни..

публикувано на 09.04.25 в 08:25

Актуализация на Плана за интегрирано развитие на Созопол ще бъде гласувана на сесията днес

С проекти за над 27 млн. лв. да се актуализира Планът за интегрирано развитие на община Созопол 2021- 2027 г. предлага на общинските съветници кметът Тихомир Янакиев със своя докладна записка. Тя ще бъде разгледана на сесията на местния парламент днес. Дневният ред включва 20 докладни записки. Заседанието започва в 9:30 часа. Причината да..

публикувано на 09.04.25 в 08:00

С 30-40% ще са по-ниски добивите от рапица

С 30-40% ще са по-ниски добивите от рапица, заради измръзването на продукцията прогнозира Николай Киров, регионален председател съюза на зърнопроизводителите. Аномалиите във времето са пагубни за овощните дръвчета и до голяма степен за рапицата, чието качество обаче едва ли ще пострада, смята той.  "Не толкова снега е проблем, колкото ниските..

публикувано на 08.04.25 в 16:30

83 млн. лв. е макрорамката на бюджет 2025 в Царево /ОБНОВЕНА/

Над 83 млн. лева е макрорамката на бюджета на община Царево за 2025 година . Основните проекти в него бяха представени на обществено обсъждане в читалището. Кметът Марин Киров подчерта, че залагат изключително много на нови проектирания . А основният принцип, който следват е грижа за всяко населено място.  Царево е с най-големият бюджет..

обновено на 08.04.25 в 15:57

Референдум решава бъдещето на бившата сграда на СДС в Поморие

Под обществен натиск Общинският съвет на Поморие реши проекта за застрояване на сграда архитектурен паметник на културата, която се намира в центъра на града, да бъде подложен на обществено обсъждане и референдум. Първоначалното решение на общината предвиждаше сградата се превърне в жилищно-търговски комплекс със 7 апартамента. На днешното си..

публикувано на 08.04.25 в 14:29