Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смесените вкусове и диалекти на Балканите

Снимка: архив



Традициите, обичаите и кулинарията са много смесени на Балканския полуостров. Мусаката, баницата, киселото мляко и още много други ястия и продукти може да се срещнат под различна форма в страните.

Над 30 наименования за сарми съществуват в България, посочи  езиковедът проф. Ана Кочева, ръководител на проекта „Интерактивна кулинарна карта на българската езикова територия“ на Българската академия на науките.

„Много интересни са тези наименования, които имат анималистичен елемент. В Троянския край на сармите казват фтички от птички. На някои места казват гушки, защото са се сгушили. На други места казват котенца дори. И пръжките имат над 20 названия по цялата езикова територия – това са джумерки, джуберини и т.н. Ето защо тази кулинарна лексика трябва да бъде описана, за да се види чисто етимологично кое е българското наименование, кое е чуждото и по какъв начин то е развило своите значения тук“, допълни проф. Кочева. Думата „катък“ е чужда заемка, но на различните места в страната означава различни неща. В района на Казанлък е десерт, а в Съчанлийско – Гюмюрджийско дори означава втвърдена лой.

Около 30 са и различните видове баници по цялата българска езикова територия. „Най-изненадани бяхме в Горно Драглище. Това е едно село около Разлог, където събирахме материал на много хубав автентичен диалект, където правят т.нар. ялова баница. Тя е била много популярна в гладните години по време на войната и след нея, когато не е имало достатъчно много продукти, особено сирене и яйца. Те са я правили само от брашно, мая, вода и сол. Българката е била много изобретателна и е успявала въпреки всичко да нахрани децата си с това любимо печиво, което когато е топло, дори и без нищо, предизвиква празнични усещания“, разказа проф. Ана Кочева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Визуализация на мечтите в творческа работилница в Бургас

В най-романтичния месец на любовта, виното и мечтите Етно кафене и музей ще изненада жители и гости на града с едно различно събитие, съобщават от Община Бургас.  На 1 февруари от 14:00 часа всеки желаещ може да се присъедини към специална творческа работилница, която е насочена към визуално представяне на целите и мечтите за 2025 година.  Организатор..

публикувано на 14.01.25 в 09:35

Ледената пързалка - любима атракция на бургазлии

Ледената пързалка пред съдебната палата в Бургас е едно от най-предпочитаното места за бургазлии от всякакви възрасти. Най-малкият посетител е на 3.5 години, а най-възрастния е на 76, разказа Николай Георгиев, който работи там.  Според него интересът наистина е много голям, най-вече от учениците.  "Това безспорно е атракция. Имаме вече и постоянни..

публикувано на 13.01.25 в 11:52

Esteo преобразява бетонните блокове по бул. „Стефан Стамболов“

Бетонните блокове на ВиК по бул. „Стефан Стамболов“  се преобразяват от графити художника Иван Янков Esteo.  Общата площ, на която художникът работи надхвърля 100 кв. метра. Две различни композиции ще бъдат изобразени на двете съоръжения, като предизвикателство е и разчупената форма, по която се рисува. Композициите ще са свързани идейно, а..

публикувано на 09.01.25 в 11:24

Ски зона Котел - най - близката снежна туристическа дестинация за бургазлии

Ски зона Котел отвори в края на миналата година и бързо се превърна в хит за бургазлии, които искат да видят сняг, да покарат ски или да се спускат с шейни. Само на час път от морския град тя предложи на децата през ваканцията снежни преживявания. Зоната се намира в местността „Трите вятъра“ на 4 км от Котел в посока с. Кипилово...

публикувано на 08.01.25 в 12:51

53 бебета повече са се родили в Сливен през 2024 г. за разлика от предходната година

2287 бебета са се родили в Сливен през 2024 година. Това е с 53 деца повече спрямо предходната година. 979 са момчетата. Момичетата са 954, съобщават от общината Последното бебе за отминалата година е момиче. То се е родило на 31 декември в 16.55 часа. Първото детенце, проплакало в Сливен тази година, е момче. То се е родило на 1 януари в 2.20 часа...

публикувано на 08.01.25 в 11:36

Изкъпаха зетьовете в несебърското село Кошарица

На 7 януари, когато православните християни почитат паметта на Св. Йоан Кръстител, в несебърското село Кошарица се изпълнява обичая „Къпане на зетьовете“. И тази година в студените води на селския вир влязоха млади мъже, за да изпълнят стародавния ритуал, за който се вярва, че носи здраве и сила в семейството. В традиционното къпане днес се включиха..

публикувано на 07.01.25 в 14:52

Доротея Николова: "Санитарен кордон" вероятно ще е в челните позиции на "Думи на годината"

От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампания цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..

публикувано на 07.01.25 в 12:21