Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Портал към висините: Уроците на Еверест

Димитър Георгиев е химик и любител планинар, но наскоро е открил свое ново призвание – писателството

Димитър Георгиев
Снимка: БНР Бургас

Еверест по нищо не отстъпва на нашите пейзажи по планините, твърди Димитър Георгиев, автор на пътеписа „Непал, базов лагер Еверест… Портал към висините…“ Той е от Бургас и това е първа негова творба. Химик по професия, Георгиев е любител-планинар от години. След като сбъдва една от мечтите си – да отиде до базовия лагер на връх Еверест, изживяването го вдъхновява и спонтанно записва впечатленията си. Резултатът – неговия писателски дебют. Пътеписът обаче не преразказва само видяното:

„Също така включва мои лични духовни преживявания, защото качването по този маршрут неминуемо е свързан с такова преживяване“, обясни Димитър Георгиев. По думите му всеки може да се запише за подобно пътуване, стига да е в добро здраве.

„Наш спътник беше американец на 74 години, който се качи с нас“, даде пример авторът. 

Най-голямо впечатление на Димитър Георгиев обаче прави духовността на местните. „Тези хора, въпреки голямата си бедност, са много усмихнати и много отзивчиви. Не срещнах високомерие, не срещнах някакво отчуждение“, припомня си той. Ние на запад не сме най-развитите, категоричен е Георгиев и според него има какво да научим от хората в Непал.

„Там като видиш това море от хора на прага на бедността, а щастливи до безкрайност, и се учудваш на какво се радват толкова. Някак си са по-свободни според мене“, даде гласност на разсъжденията си Димитър Георгиев. Всичко това го е подтикнало да излее впечатленията си върху белите листи.

Авторът от малък проявява интерес към четенето и знанието. Затова написването на книга е дошло естествено за него след пътешествието до източната страна. Според него трябва повече хора да описват преживяванията си в писмена форма:

„Малцина се наемат да напишат книга, защото изисква търпение, воля, постоянство“, разкрива Димитър Георгиев. Той заръча на българите да пътват и да се откъснат от ежедневието си.

„Да наблюдават какво се случва с тях и пространството около тях, когато променят своята рутина“, допълни химикът.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ясни са финалистите по Хайдушката пътека в Карандила

И тази година не бе свалена границата от под един час в изкачването по Хайдушката пътека с 43-литров мях с вино при мъжете  и чувал с 25 килограма брашно при жените. Това обяви организаторът на станалите традиционни за Сливен на празника Гергьовден „Хайдушки игри“ Стефан Стефанов.  Предизвикателството по стръмната „Хайдушка пътека“ приеха 11 мъже и 6..

публикувано на 06.05.25 в 13:05

Тракийски съкровища, ревю с автентични носии и метеорити в Нощта на музеите в Бургас

За 20 – та поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. В Археологическия музей (бул. Алеко Богориди № 21) от 18 часа ще бъдат открити 3 гостуващи изложби. Първата е „Златната маска и..

публикувано на 05.05.25 в 14:36

Пол и Реми Хогард посветиха скулптура на съоснователя на Червения кръст

Творците Пол и Реми Хогард изработиха на бургаския плаж пясъчна скулптура в чест на Анри Дюнан - съосновател на Червения кръст.  Поводът е предстоящият му рожден ден на 8 май (роден 8 май 1828 г. – 30 октомври 1910 г.).  Скулптурата е поръчана от младежкия отдел на Червения кръст в Бургас. Анри Дюнан е швейцарски хуманист, бизнесмен и социален..

публикувано на 05.05.25 в 11:00

Семейство агрономи от Пловдив са сред най-редовните участници на Флората

Ани и Илия Кузманови са семейство дипломирани агрономи от Пловдив. Те повече от 30 години участват със свои щанд на "Флора Бургас". Ани е на 80 г., а Илия на 85 години и предлагат голямо разнообразие от растения. Ако се спрете при тях те са готови да ви отговорят на всеки въпрос и да ви дадат професионален съвет за отглеждането на всяко едно..

публикувано на 04.05.25 в 15:00

Ботаническата градина на БАН разработва проект за отглеждането на три вида чай от мащерка

Ботаническата градина на БАН участва на Флора 2025 с две тематични зони. В първата експонатите са предимно от медицински растения, а във втората - японски явори. Гостуващите специалисти разказват и за най-новата инициатива - плантация с три вида високотехнологичен чай от мащерка.  " В изложбената ни част сме представили алое и агаве. Първите..

публикувано на 04.05.25 в 14:00

Алекс Николо - бижута от рог, направени с любов

Алексей Николов е от Добрич и е майстор на бижута от рог. Артистичният му псевдоним е Алекс Николо. Казва, че се занимава с това от 33 години и това е целият му живот. Занаятчията показва на клиентите си натуралните пастелни цветове на рога и увлекателно разказва, затова как се правят бижута от него. Той, заедно с екипа си превръща..

публикувано на 04.05.25 в 13:00

В Бургас изваяха от пясък образа на Анри Дюнан - бащата на Червения кръст

Пясъчна скулптура на Анри Дюнан - основател на Червения кръст могат да видят посетителите на бургаския плаж . Нейни създатели са скулпторите номади Пол и Реми Хогарт. Поводът е годишнина от рождението на Дюнан на 8 май, който е и Международен ден на Черния кръст и Червения полумесец. Инициативата е съвместна с Младежката организация на..

публикувано на 04.05.25 в 12:05