Въпросът има или няма дюни на къмпинг "Каваците" извън плажните ивици вече десетилетия буди страсти и остава нерешен. Периодично се публикуват информации за сложния казус с дюните и тяхната площ (вижте тук и тук).
Много са интересите, които ще бъдат засегнати при каквото и да е решение на въпроса - държавата, частните собственици, екологичните организации. Към момента вече има становища на три експертни комисии и три съвсем различни заключения.
Обект на спора не са пясъчни дюни на плажните ивици, а се спори за природни образувания извън плажовете, обособени като "Каваци-север" и "Каваци-юг". Три различни екипа от експерти в назначени 3 комисии са посочили 3 различни варианта на граници на пясъчните дюни.
През ноември 2021 година първата комисия казва, че пясъчните дюни са на площ от 786 кв. метра. Това решение е оспорено от Института по океанология. Така се стига до назначаването на втора комисия, която през месец юли 2022 година посочва, че площта на пясъчните дюни в обследвания район е 31 202 квадратни метра или дюните обхващат почти целия терен. В изготвянето на този доклад са участвали експерти от БАН, но експертният документ не стига до МОСВ и не е разглеждан от комисията за специализираните карти и регистри от ЗУЧК. Така се стига до назначаването и на 3-та комисия. Отново през миналата година, но през октомври, тя излиза със становище, в което намалява значително площта на дюните и казва, че те заемат територия от 11 410 кв. метра.
Освен тези противоречиви решения, директорът на екоинспекцията в Бургас Павел Маринов на 3 април издава заповед, според която урегулирането на частни имоти в района на дюните не подлежи на екооценка. За решението си той се позовава на ОУП на Созопол, който предвижда курортно строителство извън плажните ивици на къмпинг "Каваците" и за него има изготвена екооценка. Кметът на Созопол Тихомир Янакиев посочва, че коренът на проблема е в решението тези земи да бъдат върнати на частни собственици, вместо да бъдат оставени като държавна собственост. По думите му, в старите времена повечето лозя в района са били върху пясъци.
Междувременно Българската фондация "Биоразнообразие" оспорва решението на регионалната екоинспекция в Бургас, според което в района на къмпинг "Каваците" може да се строи без екооценка. От сдружението оспорват и решението на последната комисия, според която дюните в района заемат незначителна площ. Според еколога Спас Узунов се търси начин тези дюни да не бъдат определяни като дюни, което ще позволи тяхното застрояване. По думите му последното картиране на района е извършено от хора, които нямат необходимата специализация, а в комисията е имало компютърен специалист.
На 6 април областният управител на Бургас Мария Нейкова изпраща становище до Министерството на околната среда и водите относно сложния морски казус с дюните край къмпинг "Каваците". Според нея буди съмнение, че в заключението на последната комисия с протокол от края на март тази година представителят на МОСВ подписва протокола с особено мнение. До областния управител са изпратени сигнали, придружени със снимки, според които дюните са с по-голяма площ от това, което е посочено. Според нея министърът трябва да сформира нова комисия и тогава да се вземе решение има или няма дюни и ако има с каква площ са те.
Твърдението, че няма дюни на къмпинг Каваците извън плажните ивици не може нито да бъде потвърдено, нито отхвърлено.
Казусът с къмпинг "Каваците" стои нерешен повече от 30 години. През 1985 година има заповед на комитета за околна среда, с която се обявява за защитена местност с дюни "Каваците-юг", а "Каваците-север" се предвиждат за курортна дейност. Оттогава до днес продължават споровете. Петнадесет (15) са частните собственици на терени, засегнати от решенията на държавните институции. Ако те не бъдат обезщетени от държавата, споровете ще продължат до безкрай.
--------------------
Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва всички..
Благотворителен футболен турнир „Заедно за Крисена“, организира випуск 2025 на Търговска гимназия - Бургас. Инициативата има за цел да обедини училищната общност в града и да събере средства за лечението на Крисена - майка на две деца, която се бори с рядко заболяване - миелоидна/лимфоидна неоплазия с еозинофилия и тирозин киназна генна фузия..
Започна обновяването на сградата на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Средец. Стартът бе даден официално от директора на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) в Бургас старши комисар Николай Николаев. В проекта е предвидено подобрявате на енергийното управление и потребление..
Община Бургас уведомява, че поради възникнала необходимост от неотложен ремонт, Центърът за административно обслужване в централната сграда на Община Бургас с адрес ул. „Александровска“ № 26 няма да работи с граждани и фирми днес, 21.02.2025 г. от 14.00 до края на работния ден. Всички услуги, извършвани в ЦАО ще бъдат предоставяни в ЦАУ „Приморие“,..
Подробностите в звуковия файл.
Продължава почистването на плажа „Харманите“, където беше отчетено наличие на мазутни петна. Проверки са извършени от РИОСВ-Бургас и Басейнова дирекция „Черноморски район“ – Варна. Проверки на плаж "Харманите" в Созопол за наличие на мазутни петна Очаква се по-късно днес маслените петна да бъдат почистени напълно. Това съобщи..
Реорганизация на движението на автомобили в района на гробищния парк в Бургас ще бъде въведена утре - 22.02.т.г. от 07.30 ч. Причината е отбелязването на Месопустна Задушница. Промените се налагат заради традиционния наплив от граждани към парка. Движението за автомобили ще бъде еднопосочно, като в гробищния парк ще се влиза през входа, който е до..
Бойкотът за пазарене във веригите днес в Сливен днес имаше по-малък отклик от първи път миналата седмица, показа репортерска проверка в пиковия обеден час...
По чудо се разминахме без жертви, но не можем да допуснем повече бездействие при ситуации, които застрашават живота и безопасността на нашите жители и..
Подробностите в звуковия файл.