Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Бачийски: Кой в Народното събрание се страхува от работещи комисии?

архив
Снимка: БНР Бургас

Обсъждането на правилника за работа на Народното събрание показа кои партии приемат парламентарните комисии, като важна част от законодателния процес и парламентарния контрол и кои се отнасят към тях като към периферни структури. Това коментира бургаският депутат Константин Бачийски, представител на групата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в съобщение до медиите, разпространено от неговия екип. 

Той препоръча на колегите си при приемането на правилника, да се запознаят на чл. 80 от Конституцията.

Според този текст „Всички длъжностни лица и граждани са длъжни да се явяват при повикване на заседанията на комисиите в Народното събрание и да предоставят сведения и документи.

По време на дебатите Бачийски посочи, като сериозен недостатък в досегашната работа на парламентарните комисиитова, че те канят на свои заседания по конкретни въпроси длъжностни лица от  държавни или общински администрации, но често същите не се явяват, не предоставят сведения и документи, като по този начин осуетяват работата на комисиите на Народното събрание. Същевременно на практика не носят никаква отговорност за отказа си от съдействие, а понякога разглежданите въпроси, касаят огромни части от българското общество.

„Особено актуален е този въпрос в парламентарната комисия по антикорупция, където съответните лица, много често не се явяват и бягат, като „дявол от тамян“, както и не предоставяха сведения и документи. Има случай на лица, които от няколко парламента не може да ги видим. Ситуацията беше буквално да чакаме „от умрял писмо“, а подобно безотговорно отношение води до омаловажаване на ролята на Народното събрание, като ключова институция в държавата – споделя депутатът.

Затова бургаският народен представител отправи официално предложение да се предвиди санкция за неявилите се длъжностни лица. Ако те са били поканени и призовани на заседание на съответните парламентарни комисии, но не са посочили основателна причина за отсъствието си, да бъдат глобени в размер до 2000 лева при първи случай, а при втори случай до 5000 лева.

Против предложението на Бачийски гласуваха народните представители от ГЕРБ, ДПС и ИТН.

„Не разбирам отказа на колегите да регламентираме тези санкции. Изявленията им, че няма световен пример, който да последваме, бяха абсолютно неверни. Подробно обследвахме подобни практики в над 20 юрисдикции по света където парламента налага такива санкции. Например в Германия, една от най-утвърдените демокрации в ЕС, при подобни случаи се налага санкция до 10 000 евро за онези граждани и представители на държавни институции, които са били поканени, но не са се явили на заседание на комисиите в Бундестага. Там дори предвиждат възможност за принудително довеждане, но ние не отиваме толкова далече, а предвиждаме само налагането на глоба –сподели Бачийски.

Според бургаския народен представител с отказа си да предвидят въвеждането на каквито и да е санкции за лицата, които демонстрират явно неуважение към работата на парламентарните комисии, депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН са изпратили сигнал към определени кръгове, че са недосегаеми в нарушенията и не подлежат на контрол дори от Народното събрание.

Константин Бачийски признава, че според личното му усещане някои от депутатите изглежда се страхуват, че с приемането на тези поправки парламентарната комисия по антикорупционна може наистина ефективно да заработи и затова по всички възможни начини се опитат да попречат на това.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В НС започна дебатът по вота на недоверие към правителството, иницииран от "Величие"

В парламента започна дебата по вота на недоверие към правителството, иницииран  от "Величие" с подкрепата на "Възраждане" и МЕЧ с мотив провал в сектор "Околна среда и водите". Красимира Катинчарова от "Величие" заяви, че целта на вота е необходимостта да бъде прекъснат един модел на управление, който нарушава основни права,..

публикувано на 09.07.25 в 15:14

Четвъртият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" влиза за обсъждане в НС

Четвъртият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков влиза за обсъждане в пленарната зала. Той е за "провал в екологичната политика на кабинета". Иницииран е от "Величие" с подкрепата на "Възраждане" и МЕЧ.  До този момент нито една друга парламентарна група не е дала заявка, че ще подкрепи искането за сваляне на кабинета. Предишните..

публикувано на 09.07.25 в 08:08

Жечо Станков: През септември започва строителството на втория участък от Вертикалния газов коридор

През септември започва строителството на втория участък между селата Рупча и Ветрино от Вертикалния газов коридор. Това каза в Бургас, при посрещането на втория кораб с 2 500 тръби за проекта, министърът на енергетиката Жечо Станков. България е първата от 7-те държави, през които ще минава газопроводът, която извършва реални действия по строителството...

публикувано на 08.07.25 в 18:03

Жечо Станков: „Газопроводът ще увеличи двойно капацитета за втечнен газ през България“

През септември започва строителството на втория участък между селата Рупча и Ветрино от Вертикалния газов коридор. Това каза в Бургас, при посрещането на втория кораб с 2 500 тръби за проекта, министърът на енергетиката Жечо Станков. България е първата от 7-те държави, през които ще минава газопроводът, която извършва реални действия по строителството...

публикувано на 08.07.25 в 15:30

Росен Желязков: Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото

Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Това написа в Х премиерът Желязков. ЕП подкрепи присъединяването на България към еврозоната Съветът на ЕС прие трите правни акта за въвеждането на еврото в България от 1 януари..

публикувано на 08.07.25 в 15:00

Съветът на ЕС прие трите правни акта за въвеждането на еврото в България от 1 януари

Съветът на ЕС прие трите правни акта , с които процедурата по приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г. се смята за приключена, съобщиха от Брюксел. Това са - Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, регламент на Съвета за изменение на Регламент 974/98 за въвеждането на еврото в България и Регламент на Съвета за изменение..

публикувано на 08.07.25 в 14:45

България на прага на еврозоната

Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Изненади не се очакват, след като вече страните членки и европейските лидери единодушно препоръчаха България да приеме еврото от следващата година. Докладът за..

публикувано на 08.07.25 в 07:30