Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спад на реимунизацията за морбили


Спад и забавяне на имунизациите от задължителния календар отчитат от здравната бургаска инспекция. Причината е пандемията през последните три години. Данните бяха оповестени по време на информационна среща, част от  Европейската имунизационна седмица. В нея се включиха представители на РЗИ Бургас и лекари. Инициативата цели да бъдат убедени повече хора в значимостта на ваксините. 

 Има деца със забавени  дози от задължителния календар, обясни д-р Величка Григорова от РЗИ. Ниски проценти се отчитат при ваксинирането за полиомиелит:

"През 2022 година имаме много добър имунизационен обхват с приемите, които са през първата година.Завишен процент на имунизациите през втората година в сравнение с 2020 и 2021 година, недостатъчен имунизационен обхват на децата, които са на 6 години."

Относно ваксината за морбили д-р Григорова обясни:

"Това е едно от най-заразните заболявания. Неимунизираните деца са с висок риск на заразяване и получаване на усложнения, смъртните случаи на морбили са намалели. През 2023 година СЗО отчита ръст на случаите на морбили в европейския регион."

Пандемията не е се е отразила на имунизацията за хепатит В, тя се прави в болницата веднага след раждането и на 12 години, уточниха лекарите.

Отказ на родители има да ваксинират и момичетата за рак на шийката на матката, сочи отще статистиката. Ваксинирани почти няма, имунизацията е препоръчителна.

От РЗИ обясниха, че миналата година са имали мобилен имунизационен кабинет в кв. Победа, но ваксинираните са били много малко.

Личните лекари обясниха, че има разминаване със статистиката, защото много деца са в чужбина, водят се при тях като неваксинирани, а правят имунизации извън страната, поясни  председателят им за Бургас д-р Петко Желязков:

"Аз имам 600 деца, записани при мен, от тях поне 200 са в Германия.Не знам те дали се броят като подлежащи да ги имунизирам. Нямам информация за тях.Колко от всички деца са трайно в чужбина и колко в България, това също е важна информация."

 Д-р Михаил Христов предложи да има по-строг контрол на българите зад граница. При всяко идване в страната, тези, които нямат задължителните ваксини да бъдат отчитани и да им се дават срок докато са в страната, в който задължително да правят имунизации.

Лекарите призовават и  родителите, и гражданите да се възползват от предлаганите ваксини, защото те остават най-доброто средство за защита от заразни и опасни заболявания.


По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:20
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..

публикувано на 03.02.25 в 14:40

Пикът на грипа в Бургаско вече е отминал

Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..

публикувано на 03.02.25 в 12:00