История, свързана със завръщане към българското културно наследство и традиции ни представя новата песен на Веси Бонева, която съчетава модерен бийт и български фолклор. Музиката на "Следи" е написана от Светлин Къслев и Веси Бонева. Сестрите Ива и Велислава Костадинови, изпълнителки на автентичен фолклор, зареждат песента с енергията на гласовете си.
Веси Бонева, която от няколко години заедно със своята половинка Явор Велчев-Yavi и синът им Дариел живеят в Бургас, избра БНР-Бургас за радиопремиера на „Следи“. В ефира на предаването „Ева в неделя“ тя разказа:
„Още когато сътворихме с толкова любов албума „Родината“ си мислехме, че българският фолклор заслужава да се вкара един такъв модерен мотив. Защо? Видяхме голямо разграничение между традиционния фолклор и този нов стил, който „се поля“ из цялата страна и не беше много здравословен. Представях си го като връщане към традицията-шевиците стават модерни и хора, които слушат други стилове музика като денс, хаус, трап-да поставим един много красив мост между старото и новото. На този мост да се срещнем поколенията като вземем есенцията от традициите да ги пречупим през нашия модерен подход.“
Възрастовата граница на тази песен е от 0 до 100 години. Трябва да издигнем едно ново ниво и освен бабата с внучето, които ще чуят тази песен, тя да се запее и в дискотеката, убедена е певицата.
Веси Бонева посвещава песента на своята майка.
Видеото е дело на Buddubbaz Tape Company, но и самата тя взима участие в режисурата. Специално участие във видеоклипа има един от “Гласовете на България” - Калоян Николов. Изявявайки своите актьорски, а не певчески способности, бургазлията изгражда връзката между новото и старото в сюжета. Иначе ще го видите и майсторски да цепи дърва, издава Веси Бонева:
„Тогава нашите погледи се срещат и моята героиня разбира, че онова, което й е липсвало, е истинската любов, привличането и магията, които се случват в името на свободата, в името на това да бъдем себе си, а не да се крием зад лъскави сгради и много пари. Днес сме тук, утре ни няма и душа се ражда от двама, е лайтмотивът на песента.“
Включват се и част от танцьорите от “Майсторите на танца със силно актьорско присъствие. Те пресъздават някогашната “седянка”, която събирала младите, готови за женитба. В клипа има тъпани, въртене на пойове и хорото, което от стари времена е обединявало българите.
Снимките са в Етнографския музей в град Радомир и бутиков комплекс в Годеч. В клипа Веси Бонева сменя няколко визии-от бизнес дама в бяло през момиче в автентична фолклорна носия. Стилист е Антония Йорданова.
В Бургас Веси Бонева и Явор Велчев-Yavi вече имат свое музикално студио, готови са в най-скоро време да представят албума си с детски песнички, а певицата издаде, че на есен се задава и първата й самостоятелна изложба.
Разговорът чуйте в звуковия файл.
Литературният критик и журналист Митко Новков ще представи книгата си с избрани есета „Вслушвания“ в Бургас на 24 февруари /понеделник/. Домакин на премиерата ще бъде Центърът за съвременно изкуство и библиотека. Инициативата се организира по покана на Община Бургас и има за цел да диалог между читателите и успешните български автори...
Вече са известни носителите на стипендии и отличия в тазгодишното издание на ежегодния литературен конкурс за любовен разказ на името на бургаския писател Атанас Радойнов. През 2025 г. конкурсът се проведе за 9-ти пореден път от своите традиционни организатори: Община Бургас, Бургаска писателска общност и семейството на белетриста. Журито, което..
Конкурсът „Любовта е извор“ се провежда по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов, който предоставя наградния фонд за победителите. През миналата година с неговото спомоществователство беше издадена книгата с басни „Изворчето на Дядо Благо“, която чрез двете читалища „Фар“ и „Георги Поаянов“ вече е достигнала безвъзмездно до..
Днес, 18 февруари е награждаването на отличените в четвъртото издание на литературния конкурс „Любовта е извор“, посветен на писателя Стоян Русев, Дядо Благо. Инициативата се организира по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов с помощта на читалище „Фар“ в Бургас и читалище „Георги Попаянов“ в Малко Търново. БНР - Бургас е медиен партньор на..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..
Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин. Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...
Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един..