Обществено обсъждане на предпроектното предложение за изграждане на новото рибарско пристанище на Приморско се проведе днес. Основните въпроси и притеснения на хората бяха свързани с това дали са предвидени теченията на морето в района, особено тези от юг. Според тях при изготвянето на проекта трябва да се обмисли създаването на отвори, за да не получават затлачвания. "Проведени ли са всички проучвания, които дават възможност за създаване на модели, за да не ни сполети съдбата на някои подобни проекти в нашия край? А именно затлачване с пясък и след време това пристанище да стане буквално неизползваемо?", попита и общинският съветник Стоян Василев. На този въпрос експертите отговориха, че на тази фаза, за тези срокове и с този бюджет това проучване няма как да бъде осъществено. Това може да се случи на фаза работен проект, поясниха те.
Предвижда се пристанището да бъде разделено на зони за плавателни съдове с различна дължина. "Най-големите плавателни съдове ще са с дължина максимум 27 м. , два броя са предвидени. 8 броя са с дължина до 21 м. От пристанищната територия ще бъдат пуснати съоръжения,които се пускат от стоманено-бетоновата част на пристанището, към които пристават различни плавателни съдове. В случая имаме възможност за приставане на 75 броя с дължина 9 м., 96 броя от 8 м.", обясни инж. Димитър Генев от фирмата, изготвила предпроектното проучване.
Процедурата след това включва изработка на Подробен устройствен план и Парцеларен план, които да включват акваторията, обясни Георги Вълков, експерт по пристанищни съоръжения. За изграждането на подобни съоръжения са необходими приблизително между 20 и 30 млн. лв.
През 2011 г. пристанището беше държавна собственост и бяха необходими близо 5 години, за да може Министерският съвет да вземе решение и да го прехвърли към Община Приморско, обясни кметът Димитър Германов. "През средства, които преминават през ИАРА за реконструкция и модернизиране, разширяване на съществуващи рибарски пристанища, доколкото знам тази мярка ще се отвори през следващата година. Не знам дали ще успеем до тогава, но целта е да кандидатстваме и да получим средства от Европейския съюз", допълни той.
Министърът на туризма Мирослав Боршош обсъди с президента на Световния съвет за пътуване и туризъм Джулия Симпсън възможностите за стратегическо партньорство и съвместни инициативи за развитие на сектора у нас. Акцент в разговора беше организирането на международен инвестиционен форум, посветен на медицинския, СПА и уелнес туризъм. По думите на..
Между 600 и 800 лв.на декар са загубите на зeмeделските производители заради измръзналите овощни насаждения в Югоизточна България. Това каза Живка Грозева от Асоциацията на овощарите в България. Над 100 са засегнатите стопани от общините Бургас, Карнобат, Айтос, Руен и районите около Сливен и Ямбол. За 1- ви път от 25 години овощните градини в..
Министрите на туризма Мирослав Боршош, на земеделието и храните Георги Тахов и кметът на Бургас Димитър Николов ще открият 16-то „световно“ състезание на вината от сорта Совиньон блан. От 11 до 13 април морският град ще е домакин на престижния международен Concours Mondial de Bruxelles (CMB), на който за медали ще се състезават над 1000..
Държавата ще компенсира земеделските производители заради измръзналата продукция, заяви министър Георги Тахов. Условието за покриване на загубите е за 100% пропаднали площи. Компенсацията ще е за 80% от извършените разходи, съгласно технологичните карти на Министерство на земеделието и храните, обяви Тахов по време на брифинг в Министерски съвет...
За целогодишна експлоатация на летище Бургас с ясен ангажимент за възстановяване на редовните полети и устойчива стратегия за развитие. Това ще поиска протест на 12 април пред Областната управа в Бургас. Инициативата е на Гражданското обединение „Бургазлии“. Летището не можа да възстанови нивото си на работа от преди Ковид 19, посочи един от..
Изготвеният от Община Бургас технически проект за цялостна реконструкция на участък от третокласния държавен път 9008, между Бургас и Долно Езерово ще бъде входиран в София от регионалния директор на АПИ инж. Митко Порязов още тази седмица. Това стана ясно след среща днес на кмета Димитър Николов и инж. Порязов. Започна подписка с..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт . Авиокомпаниите редовно..
Изготвеният от Община Бургас технически проект за цялостна реконструкция на участък от третокласния държавен път 9008, между Бургас и Долно Езерово ще..
За целогодишна експлоатация на летище Бургас с ясен ангажимент за възстановяване на редовните полети и устойчива стратегия за развитие. Това ще поиска..
Между 600 и 800 лв.на декар са загубите на зeмeделските производители заради измръзналите овощни насаждения в Югоизточна България. Това каза Живка Грозева..