Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представиха предпроектно проучване за новото пристанище в Приморско




Обществено обсъждане на предпроектното предложение за изграждане на новото рибарско пристанище на Приморско се проведе днес. Основните въпроси и притеснения на хората бяха свързани с това дали са предвидени теченията на морето в района, особено тези от юг. Според тях при изготвянето на проекта трябва да се обмисли създаването на отвори, за да не получават затлачвания. "Проведени ли са всички проучвания, които дават възможност за създаване на модели, за да не ни сполети съдбата на някои подобни проекти в нашия край? А именно затлачване с пясък и след време това пристанище да стане буквално неизползваемо?", попита и общинският съветник Стоян Василев. На този въпрос експертите отговориха, че на тази фаза, за тези срокове и с този бюджет това проучване няма как да бъде осъществено. Това може да се случи на фаза работен проект, поясниха те.

Предвижда се пристанището да бъде разделено на зони за плавателни съдове с различна дължина. "Най-големите плавателни съдове ще са с дължина максимум 27 м. ,  два броя са предвидени. 8 броя са с дължина до 21 м. От пристанищната територия ще бъдат пуснати съоръжения,които се пускат от стоманено-бетоновата част на пристанището, към които пристават различни плавателни съдове. В случая имаме възможност за приставане на 75 броя с дължина 9 м., 96 броя от 8 м.", обясни инж. Димитър Генев от фирмата, изготвила предпроектното проучване.

Процедурата след това включва изработка на Подробен устройствен план и Парцеларен план, които да включват акваторията, обясни Георги Вълков, експерт по пристанищни съоръжения. За изграждането на подобни съоръжения са необходими приблизително между  20 и 30 млн. лв. 

През 2011 г. пристанището беше държавна собственост и бяха необходими близо 5 години, за да може Министерският съвет да вземе решение и да го прехвърли към Община Приморско, обясни кметът Димитър Германов. "През средства, които преминават през ИАРА за реконструкция и модернизиране, разширяване на съществуващи рибарски пристанища, доколкото знам тази мярка ще се отвори през следващата година. Не знам дали ще успеем до тогава, но целта е да кандидатстваме и да получим средства от Европейския съюз", допълни той.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28
снимката е илюстративна

За проблем с намирането на кадри, сигнализират и екскурзоводите

За поредна година екскурзоводите сигнализират за проблем с кадрите. Не са много младите хора, които искат да упражняват тази професия.  Това обясни Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ - Бургас, в която членуват 120 души. "Основният проблем е, че това е сезонна работа. При нас сезонът е 4-5 месеца. А..

публикувано на 05.07.24 в 13:18

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59

Проверка установи: Няма инвазия на медузи по българското Черноморие

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 02.07.24 в 12:41

Лабораторни изследвания показаха, че морската вода в Поморие е чиста

След ветровитото време и мъртвото вълнение последните 5 дни по Южното Черноморие, днес морето се успокои. Лабораторни изследвания на морската вода на плаж Поморие-изток показаха, че тя е чиста. Проби за чистотата на морската вода извършиха от независима лаборатория на плаж Поморие-изток. "Резултатите са чисти. За микробиология по-скоро се взема...

публикувано на 02.07.24 в 12:23

Браншът: Държавата бави пристигането на работници от трети държави

Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите.  Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до..

публикувано на 01.07.24 в 16:25