Реставрирана икона на св. Димитър ще бъде представена в Историческия музей в Бургас по време на предстоящото 18 – то издание на „Нощта на музеите“. Тя е част от колекцията на т.нар. „спасени икони“, които са били предоставени на музея след полицейски акции през 90 – те години, предотвратили изнасянето и продажбата им в чужбина.
Чрез обществена кампания, която се проведе няколко поредни години бяха събрани средства за реставрация на иконите. През 2019 години с помощта на БНР – Бургас, чрез поредица от материали, се събраха дарения за възстановяването на шестте големи царски икони.
Една от тях е тази на св. Димитър, която вече може да бъде видяна в целия си блясък, разказа уредникът в Историческия музей Иванка Делева:
„Реставраторът Десислава Томова работи близо година по иконата. Възстановяването изисква технологично време, за да се случат нещата по най – добрия начин и с най – малко намеса. Иконата е от края на 19 век и най – вероятно е донесена в Странджа от преселници. Не се знае, който е нейният автор, но този, който я е поръчал се казва Димитър Митов, 1883 г.“
От 20- те спасени икони на Бургаския музей вече са реставрирани по – голямата част. Остават 5 малки икони, за които също има средства за възстановяването им и предстои и те да бъдат предоставени на реставратора.
повече може да чуете в звуковия файл:Нова гнездова колония на къдроглав пеликан се сформира край Бургас, информират от Българското дружество за защита на птиците. Застрашените пернати са заели изкуствените острови в Натура 2000 зона „Комплекс Мандра-Пода“. Това е четвърто гнездово находище на вида в България, заедно с тези в езерото Сребърна, остров Персин (Белене) и Защитена местност..
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е "Шенген", сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. За нея са гласували 37 на сто от участниците в анкетата. Следват "дубайски шоколад" с 26 на сто и "санитарен кордон" с 24% от гласовете. Това се прави за четвърта поредна..
Областната червенокръстка организация в Бургас е оказала хуманитарна помощ на над 47 хиляди души през изминалата 2024 година. Областната структура включва 143 дружества с над 5 хиляди членове и 110 доброволци. Девизът на червенокръстците е „Помагаме заедно с любов, вяра и доброта в името на човечността“. С дейността си те работят..
Карнавали, музика, футбол …културата на португалоезичните държави ще бъдат пренесени в Бургас това лято. Интензивен курс по португалски език ще се проведе за учениците на морския град в края на юни. Летни курсове по португалски език ще се проведат в Бургас Но нека се отправим на виртуално пътешествие до Португалия и далечните брегове на..
Атанасовското езеро празнува имения си ден на 18 януари. Традицията е вече 12-годишна. Организаторите от Зелена Странджа и Българска фондация Биоразнообразие са подготвили различни прояви. От Зелена Странджа организират дълга разходка до кв. "Сарафово" покрай южната част на Атанасовското езеро. По традиция от сдружението отбелязват Атанасовден със..
Календарът на Държавна агенция „Архиви“ за 2025 година разказва истории чрез снимки и рецепти от края на XIX и началото на XX в. Той е на тема „Вкусове и аромати на времето“. Всеки месец е представен с интересна снимка и рецепта от стари времена. Има описания за приготвяне на изтънчени ястия, но има и такива за по – обикновени, които често са..
Датата, която се очертава като хит тази година, е 25.05.2025 г. 12 са вече заявките заради съвпадението на еднакви числа. Денят е и неделя. Управителят на Общинското предприятие „Обредни ритуали“ Магдалена Карастоянова поясни: "Преди обяд ще има бракове на "Вардар", а в следобедните часове в Морското казино. Има заявки и за няколко изнесени..
Нова гнездова колония на къдроглав пеликан се сформира край Бургас, информират от Българското дружество за защита на птиците. Застрашените пернати са заели..