Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роман Рачков от "Климатека":

България е пред наказателна процедура от ЕК заради дивите пчели

Рачков коментира важността от стратегия за опазване на дивите пчели

Снимка: архив

„Дивите пчели са от по-голямо значение за планетата от медоносните. Трябва да се направи стратегия за тяхното опазване, но такава в България все още няма.“ Това твърди Роман Рачков, автор на платформата „Климатека“. По негови думи, България е пред наказателна процедура от Европейската комисия заради това, че страната ни не предприема мерки за опазването на дивите пчели.

„Финансирането не е толкова значим фактор за провеждането на изследвания на популацията от пчели зидарки. Органите и организациите, които се занимават с това би трябвало да се задействат, за да може да се предотврати изчезването на този вид, който много по-бързо и ефективно опрашва растенията, за разлика от медоносните пчели. Пчеларите обичат да казват, че ако изчезнат медоносните пчели – изчезва и света. Не е така, тъй като не те се грижат за ефективното опрашване на растенията.“

Манол Тодоров от сдружението "Странджански манов мед" е в пчеларския бизнес от години. Според него медоносните пчели не са дотолкова застрашени, но продукцията тази година е под въпрос поради обилните валежи в Странджанския край:

„Тази година имаше много дъжд. Което е добре от една страна за образуването на мана, но и заради дъжда и ниските температури пчелите не излизат толкова много.“

По думи на Манол Тодоров, в България се наблюдава заболяване на пчелите, което предизвиква високата им смъртност. 

„В Странджа нещата са под контрол, тъй като ние възстановяваме бързо броят на пчелите. В България трябва да се правят повече изследвания. Тъй като то е казано - изчезнат ли пчелите, след 4 години изчезва и човечеството. Ние в нашето сдружение правим изследвания главно относно странджанския манов мед, който е най-качественият мед, но все пак в цялата страна трябва да се организират анализи и проучвания, чрез които да се запази популацията на пчели.“

Повече можете да чуете в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Патриархът за нестинарството: В църквата има далеч по-големи чудеса

"В църквата има далеч по-големи чудеса, но те са за духовна полза - било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, за утвърждаване в доброто. Нестинарството, действително е езически обичай, не е вследствие на вярата. Носенето на икони по времето, когато се изпълнява този нестинарски танц, е опит да се придаде някаква мнима църковност и..

публикувано на 22.05.25 в 16:14

Община Бургас отличава близо 100 педагози по повод 24 май

Работещи в бургаското образование ще бъдат отличени за високи професионални заслуги през учебната година днес. Събитието е от 13.00 часа в конгресния център. Поводът е предстоящият 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност.   97 педагози, работили активно и успешно от детски..

публикувано на 22.05.25 в 09:00

Емил Милев: Няма да има ветрогенератори в Черно море, увери държавата

Няма да се изграждат ветрогенератори в Черно море – това е уверението, което представители на рибарския и туристическия бранш са получили от държавната администрация на среща в Министерството на земеделието. Срещата бе инициирана заради опасения около приетия на 8 май Закон за енергията от възобновяеми източници. „Може би за първи път..

публикувано на 22.05.25 в 08:41

Община Царево: Няма конфликт с църквата, нестинарството не е забранено (ОБНОВЕНА)

Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений  нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена.  Общината не влиза в спор с..

обновено на 21.05.25 в 19:19

В община Болярово се съревновават за титлата „Най-чисто и приветливо село"

Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..

публикувано на 21.05.25 в 17:00

Несебър въвежда иновативни умни гривни за самотноживеещи възрастни хора

Община Несебър започна реализацията на проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Несебър“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027, съфинансиран от Европейския съюз. Целта е да се подобри достъпът до здравно-социални грижи за самотноживеещи възрастни хора и лица с увреждания, които не могат да се обслужват сами. Ключов..

публикувано на 21.05.25 в 16:40

Фотоизложба на Христо Анестев разказва за есетрите и рибарите на Черно море

Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ бе открита днес до Часовника в центъра на Бургас. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването kd морското биоразнообразие. Нейни организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и  „За нашето море“...

публикувано на 21.05.25 в 16:25