Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младият учен беше удостоен с награда " Питагор"

Доц. Георгиев: Важно е да създадем подходяща среда за работа на студентите

Университет "Проф д-р Асен Златаров"има амбицията да стане да стане изследователски  център, каза в предаването "Влез в час" доц. Йордан Георгиев. Предстои въвеждането на чуждоезиково обучение:

"Тази година предстои обучение и на студенти по медицина на английски език. Надяваме се да успеем да открием фармацевтичен факултет,да продължи да се развива университетът. Изключителна енергия и внимание влага академичното ръководство, нашите студенти са много амбицирани."

Преди дни доц. Йордан Георгиев получи наградата " Питагор" за млад учен. Научните му приноси  са свързани с намирането, хроматографското пречистване, изследването на структурата и имуномодулиращото действие на полизахариди, изолирани от български лечебни растения, ядливи гъби и слабопроучени цианобактерии и антарктически дрожди.

 Моят път беше много трънлив, обясни преподавателят. С много падове, но и с постижения, за които благодаря на колективите, с които съм работил:


"За мен е много важно да създадем подходяща среда за работа на студентите.Ръководството подкрепи нашата практическа работа с тях, тъй като работим изцяло с биологични течности, както на практика се случва в Медицинските университети. Имам амбицията да реализираме европейски проект, с който да закупим специфична молекулярно-биологична апаратура, за да развиваме гликобиологията и имунобиохимията. Радвам се, че получих този шанс и се надявам да не го пропилея."

През 2007 година доц. Георгиев завършва ПГТ" Асен Златаров", след това учи в Пловдив биотехнологии, след това продължава обучението си Биологическия факултет, специализира в различни страни, работи към БАН и преподава в Медицинския университет в Пловдив, специализира в няколко държави, но решава да се върне в родния Бургас. В момента преподава биохимия към бургаския медицински факултет.

Учителят по химия Лили Янева в Бургас поражда у Йордан Георгиев поражда интереса към науката, след това той се развива от преподаватели в университета:

"Повече от 11 години, аз се занимавах изцяло с изследователска работа, изолиране и пречистване на метаболити, изследване на тяхната структура, оценка на тяхната биологична активност."

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:





По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. д.п.н. Галя Христозова, БСУ

Проф. Галя Христозова: БСУ разработи дигитални и методически материали по български език за деца в чужбина

До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..

публикувано на 14.07.25 в 09:30

Забрана на мобилните телефони в училищата

В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование.  Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..

публикувано на 09.07.25 в 14:57

Ученици от Айтос изследваха историята по Южното Черноморие

Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..

публикувано на 08.07.25 в 13:00

Седмокласниците подават заявления за прием в гимназии

Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, съобщава БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до..

публикувано на 08.07.25 в 09:00

Михаил Ненов: Започва приемът след 7 клас, ще има и нови специалности

Средното и висше образование в Бургас се развиват с такива темпове, че кадрите, които се създават могат да обхванат вече  всички индустрии. Това каза за общественото радио заместник-кметът по „Образование“ Михаил Ненов. В Бургас ще бъде разкрит филиал на НАТФИЗ, както и факултет по „Фармация“ в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен..

публикувано на 07.07.25 в 08:30

По-добри са резултатите на НВО при седмокласниците тази година

Седмокласниците подобряват представянето си на тазгодишното национално външно оценяване, показва анализ на резултатите. Средният брой точки по български език и литература е 55,91 – с близо точка повече спрямо предходните две години. Пълните 100 точки са постигнати от 16 ученици.  Най-добре се справят със задачите с избираем отговор и с преразказа от..

публикувано на 04.07.25 в 16:30

Ученици от Компютърната гимназия в Бургас представиха нови проекти

Ученици от 11 клас на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) в Бургас представиха свои проекти, свързани със софтуерен продукт. Проектите са резултат от тяхната работа в производствена среда, а чрез този продукт ще помогнат за правилното професионално развитие на своите съученици. Единайстокласниците бяха запознати..

публикувано на 03.07.25 в 16:00