Част от скулптурите в Морската градина са опасни, защото не се укрепени достатъчно добре. Това коментира пред БНР-Бургас експертът в опазването на културно-историческото наследство Митко Иванов. Те са част от симпозиуми и са поставени там още преди 90-те години.
„Като че ли още навремето не е изпълнявано много сериозно фундирането на скулптурите. Някои от тях тежат по няколко тона. В случая, очевидно става въпрос и за наследени проблеми. Ако навремето, дори само авторът е присъствал при пренасянето им в Морската градина, би могло са се избегне това, на места – катастрофално и както виждаме – с трагични последици, фундиране. Защото един автор и без да е инженер-конструктор, е наясно с това, приблизително, двутонна или тритонна негова скулптура от какъв фундамент се нуждае”, коментира той.
При монтирането им задължително се прави проект за фундиране, това са думи на специалисти, посочи Митко Иванов.
През 2018 г. той, заедно с тогавашния общински съветник Живко Табаков, изготвят и внасят докладна записка за състоянието и опазването на скулптурите и на тази експозиция на открито. Там обръщат внимание именно за нарушеното фундиране, което създава опасност. Предложихме тогава да се извършва мониторинг и след това, за да се види дали предприетите мерки са ефективни, поясни Митко Иванов. Това предложение беше отхвърлено с голяма лекота, смята той. Не бяха предприети мерки, които са належащи.
Подобно фундиране може да се направи и сега, посочи Митко Иванов. Част от паметниците могат да бъдат и преместени, смята той:
„Може да се започне с много опасни паметници, които, към момента, не могат да бъдат фундирани. Едно фундиране е свързано с проект, доста дълга процедура и е доста скъпо. Много по-лесно е тяхното временно преместване в подходяща складова база. Могат да бъдат преместени всички начупени паметници. Ще се изненадате колко голям е техният брой. Според мен са двуцифрено число“, посочи Иванов.
Има и паметници, които не са на достатъчно високо художествено ниво, смята той. Една комисия, с нужната компетентност, може да прецени кои да бъдат преместени, добави Митко Иванов.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл.
Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..
Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...
Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука. Помощник‐режисьори на постановката са Лина..
Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в Културен дом НХК. Съботният ден стартира с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния филм „ Чебурашка “,..
В експозицията „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка. Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март. повече може да чуете в звуковия файл:
Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на филма „Геймър“...
Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на Шарл Перо „Червената шапчица“...
Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на..