Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започнаха подводните археологически проучвания край остров "Св. Кирик"

Това е втората година от тригодишния проект, който се осъществява в пристанището на Созопол

8
Снимка: Център по подводна археология - Созопол

Екипът на Център за подводна археология (ЦПА) откри археологическият сезон с подводните археологически проучвания в акваторията на остров "Св. св. Кирик и Юлита" в началото на месец май. Това е втората година от тригодишния проект, който Центърът изпълнява по договор с Министерство на културата.

Пристанище Созопол е многослоен археологически обект с пристанищни материали от историческите периоди и залети от морето праисторически селища от ранната бронзова и къснохалколитна епохи. То е добило днешния си облик след реализацията на няколко големи строителни проекта през ХХ век.



При построяването на т.н. Рибарско училище (между 1925 г. и 1930 г.) и изграждането на кейовете на остров Св. св. Кирик и Юлита е извършено мащабно драгиране. Събран е богат археологически материал от различни епохи - Бронзова епоха, Античност, Средновековие. През 80-те години на ХХ век при изграждане на „Новото рибарско пристанище“ Созопол отново са открити праисторически материали и за първи път са разпознати такива от късния халколит.

В периода 1987 – 1988 г. и 1990 и 1994 са проведени подводни археологически разкопки на селище от финала на Каменно-медната (началото на ІV хил. пр. Хр.) и селище от Бронзовата епоха (началото на ІІІ хил. пр. Хр.).



През 2020 г. бяха извършени спасителни проучвания в акваторията на пристанището по договор с Община Созопол, която изпълни проект за разширение на рибарското пристанище. С откровена изненада тогава екипът на ЦПА се натъкна на цял недрагиран участък, където беше разкрита непокътната стратиграфия на пристанищна акумулация от архаичния период до средновековието.

Проучванията, започнали през изминалата 2022 г., които сега се подновяват, са част от стъпките по работата на Министерство на културата за превръщане на острова в световен център на изкуствата и национален морски музей. Археологическите разкопки се провеждат в сектори непосредствено до бреговете на острова и целят разкриването на още данни за историята на Аполония и праисторическите селища.



Пристанище Созопол е един от най-емблематичните и важни подводни археологически обекти в България. То е жив обект, който изпълнява съвременните си функции, но едновременно с това застрашава изключителните културни ценности, които е съхранило. Резултатите от 2020 г. показват, че в него все още има зони, които не са драгирани и в които има запазени богати материали. Те имат много висок археологически потенциал, който е важно да бъде идентифициран.

По време на теренната работа ЦПА включи първия участник в Школа по подводна археология, която е организирана по проект с финансиране на НФК „Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти 22“. Живко Паянев е един от петимата студенти по археология, които през този археологически сезон ще бъдат обучени на теренна работа под вода с най-съвременна водолазна екипировка, закупена с финансиране по същия проект, уточняват от Центъра за подводна археология.


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Малко Търново канят да опитаме вкуса и ритъма на Странджа

Два фестивала „Вкус (на) Странджа“ и „Хоро в Странджа“ предстоят тази събота, 31 май в Малко Търново. Те съчетават традиции, аромати и музика и в тях участват майстори на странджанската кухня и фолклорни състави. Подготвили сме пъстър, вкусен и незабравим празник и каним всички да дойдат, за да се повеселим, съобщи Мария..

публикувано на 29.05.25 в 11:41

Започна подготовката за 18-ия Фестивал на пясъчните фигури в Бургас

Започна подготовката на осемнадесетото издание на емблематичния Фестивал на пясъчните фигури в Бургас. Екипът изглажда терена и оформя пирамидите, върху които ще се изграждат пясъчните скулптури. Художниците вече работят по своите проекти, а темата тази година обещава да привлече вниманието както на деца, така и на възрастни. Фестивалът ще бъде..

публикувано на 28.05.25 в 12:40

Томас Гаро, учител: Искам да провокирам учениците да мислят и да бъдат добри хора

Томас Гаро е бургаски преподавател, който работи вече 10 години в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“. Той преподава „Паркостроителство и озеленяване”. Влиза като учител в гимназията, която е завършил, на 25 години и вече има зад гърба си десетилетие стаж в тази професия. И понеже е човек с..

публикувано на 25.05.25 в 15:00

Вениамин - бургазлията, който сбъдва мечтите си с талант и постоянство

Вениамин е талантлив, можещ, търсещ изпълнител, който тепърва ще покорява сцени, не само у нас, но и по света.  Младият бургазлия спечели 13- тото издание на предаването „Като две капки вода“ и казва че е сбъднал една от мечтите си. Той има опит с телевизионните формати – преди е участвал в две музикални предавания и дори стигна..

публикувано на 25.05.25 в 14:00

Пламена Гиргинова - оперната прима, която обича да се предизвиква в музиката и в живота

Сопраното Пламена Гиргинова е родена в София. Завършва Първа немска гимназия. След повече от 10 години като хорист и солист на Детския хор на Българското национално радио, тя започва да учи класическо пеене в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в класа на проф. Мила Дюлгерова и завършва с магистърска степен и..

публикувано на 25.05.25 в 13:00
Снимки: Фондация Геа Челониа-
Център за спасяване на сухоземни костенурки

Благотворително парти в неделя за Световния ден на костенурките

Инициативата цели да привлече вниманието към оцеляването на едни от най-древните същества на нашата планета, които са считани за символ на дълголетие, мъдрост и богатство. По този повод единственият център за спасяване на сухоземни костенурки у нас прави благотворително костенурково парти в неделя, 25 май от 11 часа. Събитието ще се проведе в..

публикувано на 25.05.25 в 08:30
Архив

Дни на отворените врати при Укритието за наблюдение на птици на Атанасовското езеро

Дни на отворените врати при Укритието за наблюдение на птици на Атанасовското езеро ще се проведат от днес до 21 май.  Инициативата е по повод Европейския ден на „Натура 2000“.  Посетителите ще могат да се включат в лекции за наблюдаваните птици, включително и на защитените видове.  От регионалната екоинспекция са подготвили модно дефиле с..

публикувано на 19.05.25 в 08:31