Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филми, изложби и знакови гости за вековния юбилей на Апостол Карамитев в Бургас

Стогодишнината от рождението на една от най-големите звезди на българския театър и кино – актьорът Апостол Карамитев, ще бъде подобаващо отбелязана в родния му Бургас. 

Инициативата на Община Бургас е под надслов „Многоликият Апостол Карамитев“ и ще представи поредица от вълнуващи събития до края на годината, които включват филми, изложби и интригуваща срещи. 

На 5 юни, понеделник, от 18.30 часа на площад „Тройката“ ще бъде открита външна изложба, посветена на Апостол Карамитев. В нея са събрани непоказвани до сега архивни документи, дарени на Държавен Архив Бургас от Борис Цацов през 2021 година. Те съдържат кадри на актьора както от роли в театъра и киното, така и от срещи с публиката. Има още снимки с автографи, визуализации на дипляни и афиши от театрални постановки и филми.

Специално място заемат снимки, направени от Апостол Карамитев на родителите и децата му. Малко известен факт е, че незабравимият актьор, е бил любител фотограф.

Веднага след това, от 19.00 часа в зрителна зала „Тончо Русев“ на Културен дом НХК ще бъде показан документалният филм „Апостол Карамитев“.

„Апостол Карамитев“ е 56-минутна документална копродукция на България, Италия и САЩ, на български език с английски субтитри. Лентата разказва за живота и кариерата на известния и обичан български актьор, но е и духовно пътешествие, в което един син преоткрива баща си. След прожекцията публиката ще има възможност да разговаря със сина на актьора – Момчил Карамитев, който е режисьор, сценарист и оператор на документалния филм.

Час преди откриването на изложбата на площад „Тройката“, екип на Българско национално радио – Бургас, които са медийни партньори, ще обособят специално открито студио. На мястото ще прозвучат реплики на актьора от негови емблематични роли и интервюта, запазени в Златния фонд на БНР.

Гласът на актьора ще звучи и във фоайето на Културен дом НХК преди прожекцията на филма.

Апостол Карамитев е роден в Бургас на 17 октомври 1923 година. Тук, завършва италианската гимназия, след което записва да учи право в София, но в крайна сметка избира да се посвети на театъра. До 1947 г. той учи актьорско майсторство във Висшия институт за театрално и филмово изкуство (днес НАТФИЗ) в София, след което става актьор в Народния театър „Иван Вазов“. Дебютира като филмов актьор през 1951 г. с „Утро над родината“ на Антон Маринович и Стефан Сърчаджиев. Спечелва благоразположението на публиката с ролята си на романтичен герой. За ролята на Мишо във филма „Това се случи на улицата“ на Янко Янков е удостоен с почетен диплом на кинофестивала в Карлови Вари през 1956 г. Друга популярна роля на Карамитев от този период е Радослав в „Любимец 13“ (1958) и Апостол от „Специалист по всичко“ (1962). Александров във филма „Бялата стая“ (1968) на Методи Андонов му носи наградата за актьорско майсторство на кинофестивала във Варна. В германско-българската копродукция Heimlichkeiten (1969) на режисьора Волфганг Щаудте, Апостол Карамитев изпълнява главната роля на полковник Дамянов. Последната му филмова изява е през 1974 г. в историческата роля на Иван Асен II във филма на Вили Цанков „Сватбите на Йоан Асен“ („Царска сватба в Търново“), когато вече е тежко болен.

През 2007 г. Апостол Карамитев е избран сред 100-те най-велики българи в историята от тв формата „Великите българи“.
Момчил Карамитев е роден през 1960 г. в семейството на Апостол Карамитев и актрисата Маргарита Дупаринова. Обучава се в студиото на Сюзън Страсбърг в Рим, Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ в България, Сюзън Коен Студио в Ню Йорк. След дипломирането си дебютира като актьор в театъра, киното и телевизията, но скоро се премества в Лос Анджелис. Участва в „Застраховка“, в сериалите „Стар Трек: Ентърпрайз“ и „Кости“. Понастоящем Момчил Карамитев живее и работи в София.

В негова чест в родния му Бургас има именувана улица и е направен красив монумент. Всеки може да се преклони пред него и да постави цвете в чест на актьора. Символично паметникът е поставен точно до Летния театър в Морската градина.


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургазлията Владо Димов пусна новата си песен „Още те обичам“

Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин.  Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...

публикувано на 17.02.25 в 19:00

Стефан Моасе – Zaïzaï открива първа авторска изложба в Бургас

  Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..

обновено на 17.02.25 в 14:15

Започна кастингът за новия конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“

Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“.  В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..

публикувано на 17.02.25 в 12:00

„Работилничка за мартеници“ отваря врати в Етнографския музей в Бургас

„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари  в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 11:30

Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.” разказва за Апостола на свободата

Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски.  Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..

публикувано на 17.02.25 в 09:30

Валя Балканска, „Българе“ и Ути Бъчваров са сред специалните гости на „Кукерландия“

Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..

публикувано на 15.02.25 в 15:06