Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капитан II ранг Николай Данаилов:

Антарктида - любовна самота, която не може да бъде описана

9
Капитан II ранг Николай Данаилов подари две парчета скала от Антарктида на кмета на Несебър Николай Димитров и на д-р Евтелпа Теоклиева-Стойчева, автор на "Златната книга на Несебър".


В родния Несебър капитан II ранг Николай Данаилов разказа за своите преживявания и емоции по време на експедицията си до националната ни база на Антарктида. По време на дългото пътуване от близо 35 000 км, той командва първият български военен научноизследователски кораба „Св. Св. Кирил и Методий“. 

Цялата експедиция продължи около 4 месеца. Български химн, изсвирен от аржентинци, спасяване на учени и опасно преминаване през пролив са само част от историите на капитана. Според него с придобиването на кораба „Св. Св. Кирил и Методий“ България надскача своите предели. "Осигурява първо научните изследвания на нашите полярници за години напред и второ - възможността от това България да транспортира и да осигури логистична подкрепа за изграждането на бъдеща научна лаборатория, да отвори кръгозора на нашите учени и с това да спомогне те да излязат извън остров Ливингстън и да продължат да обикалят из други острови. Допълнително в лицето на проф. Пимпирев и неговите последователи, смея да твърдя, че България успя да стане една независима държава и да застане редом с други нации антарктически, с които смело да взима решения по това дали да се допускат други държави на континента или не", обясни той. 

По време на експедицията българският екип успява да помогне и да съдейства на испанската полярна база. "Бедстваха близо 15 учени - испанци, канадци и французи. Бяха на съседен залив и бяха блокирани първо поради лошото време и второ поради това, че една от техните лодки беше извън строя. Наложи се да вземем бързо решение и в рамките на 4 часа успяхме да стигнем до точката на бедствие и да ги евакуираме от мястото, където бяха стояли повече от 11 часа. Бяха премръзнали, наобикаляха ги леопардови тюлени и явно вече са имали готовност да бъдат изконсумирани", разказа капитанът. Българите успяват да евакуират и друг испанец. "Испанците се оказаха доста екстремни личности. За да провеждат някакви научни изследвания оставяха по един учен, който живееше там повече от месец и половина само на консерви и на една палатка. В един момент, когато трябваше да го евакуираме този човек беше като Робинзон Крузо - с огромна брада. Евакуирахме го, защото бяха доста лоши условията. Това се случи, тъй като испанският кораб излезе извън строя и трябваше да поемем и неговите задачи в остров Ливингстън", разказа той.  

По време на експедицията са положени бетонните основи на бъдещата българска научна лаборатория на Антарктида. "Предстои транспортирането на материалите за самата постройка. Това ще допринесе за изграждането на новия лабораторен блок, който е от три лъча и е едно от най-модерните съоръжения на континента. Най-хубавото е, че учените там ще имат отделни лабораторни постове за работа", поясни той.

Поемането на първата глътка въздух на Антарктида беше най-вълнуващия момент, посочи капитан II ранг Николай Данаилов. "Да усетиш самата чистота на средата, която те заобикаля. Невероятната тишина и спокойствие. Този континент е жив и диша постоянно. Човек там изпитва една любовна самота, която не може да бъде описана в никакъв роман. Това беше един от моментите, които ме грабнаха, а другият - заставането на Морска гара Варна, когато ме посрещнаха моите близки", разказа той.

Очаква се следващата научно-изследователска експедиция до Антарктида да започне през началото на ноември. Предвижда се чрез кораба, да бъдат стоварени там над 100 тона материали за бъдещата българска лаборатория.  

Капитанът подари две парчета скала от Антарктида на кмета на Несебър Николай Димитров и на д-р Евтелпа Теоклиева-Стойчева, автор на "Златната книга на Несебър".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Напусна ни кметският наместник на Миролюбово Павлина Пехливанова

На 41 години почина кметският наместник Павлина Пехливанова. Тя е майка на две деца и изпълняваше тази длъжност от 2019 година. По този повод кметът Димитър Николов изказа съболезнования на близките, приятелите и колегите на Павлина Пехливанова.  „Скръбна новина за всички нас. Павлина Пехливанова беше истински професионалист в своята работа, човек..

публикувано на 16.01.25 в 12:02

Авторката на поредицата „Феята от захарницата“ гостува в Бургас

Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е на 25 януари, събота, от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката е основател на издателство "Рибка", което е фокусирано в предлагането на съвременни и артистични книги с актуални теми, ярки текстове и удивителни илюстрации. Освен като..

публикувано на 16.01.25 в 11:22
Снимката е илюстративна.

Затворен е пътят Граматиково-Малко Търново

Временно е преустановено движението на всички превозни средства по път II-99 в участъка Граматиково-Малко Търново, информират от АПИ. Автомобилите се пренасочват по третокласния път III-907 Босна - Визица. 418 снегопочистващи машини обработват настилките от републиканската пътна мрежа за осигуряване на безопасно пътуване на шофьорите при зимни..

публикувано на 16.01.25 в 10:21

Откриват „Магарешкия площад“ в Созопол

„Магарешкият площад“ в Созопол ще бъде официално открит днес от 11 часа. Проектът на общината е на стойност около 900 000 лева.  Мястото, разположено в новата част на града, бе ремонтирано и обновено в рамките на няколко месеца. Реконструкцията стартира през есента на 2024 година. То се превърна в един много добър парк, посочи кметът Тихомир..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Няма места в приюта за бездомни хора в Бургас

С падането на температурите навън, се повиша потокът на нуждаещите се от подслон хора. В общинския приют за бездомни хора в Бургас места на този етап, обаче, няма. Капацитетът от 30 души е запълнен , съобщи за БНР Бургас управителят му Илиян Павлов.  В момента в центъра, разположен в квартал „Акациите“, са настанени 18 мъже и 12 жени ...

публикувано на 16.01.25 в 08:15
Украински фермер, май 2022 г.

МЗХ стартира прием за обучения на земеделски стопани

Министерство на земеделието и храните (МЗХ) стартира прием по интервенция „Професионално обучение и придобиване на знания“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., насочен към обучаващи организации. Приемът ще предостави възможност за подкрепа на дейности, свързани с придобиване на квалификация, повишаване на..

публикувано на 16.01.25 в 07:15

Бургас е сред водещите градове при подмяната на стари печки с еко уреди

Бургас е сред водещите градове в страната при изпълнението на проекти за подмяна на старите печки на дърва и въглища с нови еко уреди, посочват от Община Бургас. Администрацията изпълни два проекта, финансирани по Програма LIFE и Оперативна програма „Околна среда“, с което до момента са осигурени общо 5518 нови модерни уреди.  С реализирането на..

публикувано на 15.01.25 в 17:10