Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преразказът по "Ева, която расте и се смалява" на Иванка Могилска затрудни най-много седмокласниците

Изпитът беше благодатен и достъпен, но изисква концентрация, спокойствие и базови знания, смята учител

| обновено на 13.06.23 в 15:01


Седмокласниците, които се явиха днес на националното външно оценяване по български език и литература, писаха преразказ върху творбата "Ева, която расте и се смалява" на Иванка Могилска. Текстът е последната задача - преразказ на неизучаван художествен текст - от изпитния вариант 2, който бе изтеглен в Министерството на образованието и науката. Изпитът, който започна в 9 часа, продължи 150 минути. Тестът се състои от 25 задачи.

42-годишната Иванка Могилска е завършила режисура за драматичен театър в НАТФИЗ, а след това и "Връзки с обществеността" в СУ. През 2004 г. е издадена първата й стихосбирка "ДНК". С третата си книга - стихосбирката "Иначе казано", Могилска печели националната литературна награда "Владимир Башев" през 2012 г.

 

Седмокласникът Ивайло и приятелите му  оживено разговарят в двора на ПМГ "Академик Никола Обрешков" за приключилия изпит. Момчето споделя:

"Мисля, че ми се получи преразказът. Повече ме затрудни 25-и въпрос с цитата от изучавано произведение-какво се внушава със стихове от "Опълченците на Шипка". Планът ми е до остана в Математическа гимназия."

Ивайло е с баба си Цонка Иванова, която също се вълнува:

"Много е важен изпитът, защото децата трябва да продължат напред и зависи какво ще постигнат. Ние се надяваме повече на математиката, но мисля, че и с българския добре се е справил. При нас нямаше частни уроци, но за повечето семейства това е голямо финансово затруднение. И децата трябва малко повече да учат, и учебниците да са по-добри."

Бургаските седмокласници споделят, че най-много ги е затруднил преразказът заради пряката реч. Децата посочват още, че без частни уроци е трудно да се постигнат добри резултати на изпита. 

Според Мирена Михайлова, която работи с ученици, дете, което се е подготвяло системно в пети, шести и седми клас, няма причина да не се справи с изпита:

"Изпитът беше благодатен и достъпен, просто изисква концентрация, спокойствие и базови знания. Подводните камъни винаги са в текста "четене с разбиране", защото се подценява-текстът е пред теб, недочитането, грешното твърдение според текста, вярното твърдение. По български език нещото, което спъва децата е, определянето на вида на изречението, не защото не знаят, а от недоглеждане. По литература въпросният цитат от "Опълченците на Шипка", който носи прословутите 6 точки, ако детето се е готвило повърхностно или в училище не е разсъждавано достатъчно, много е възможно там да има пукнатини." 

Относно разказа на Иванка Могилска преподавателят посочва:
"Текстът е приятен за възприемане, интересен е, близък е до децата. Има доста подробности, на които трябва да се обърне внимание. Имат предпочитание към преразкази от името на герои и използването на минало свършено време и не се чувстват сигурни, когато е от името на неутрален разказвач." 

Последните години затвърждават тенденцията, че децата имат проблеми с функционалната грамотност. "Все по-малко са четящите деца, а това дава отражение. Включително произведенията по литература от задължителната програма не ги схващат-буквално се налага да им се превежда от български на български език това, което четат, за да уловят основния смисъл", отбелязва още Мирена Михайлова.   

Резултатът от националното външно оценяване в седми клас се използва като балообразуващ елемент при приема на ученици в осми клас. Според промените в Наредбата за организация на дейностите в училищното образование от тази година учениците подреждат желанията си и в четвърти етап на класиране за прием след седми клас. 

На 16 юни е националното външно оценяване по математика. Максималният брой точки на всеки от изпитите е 100, а резултатите ще бъдат обявени до 28 юни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сградата на ОУ „Антон Страшимиров“ в Бургас ще бъде цялостно обновена

Текат ускорени строително-ремонтни дейности в сградата на ОУ „Антон Страшимиров“ в Бургас. От Общината информират, че са завършени голяма част от фасадите, които са топлоизолирани. Обновява се отоплителната система. Монтирани са фотоволтаични панели. Предвижда се осигуряване на достъпна среда и обособяване на СТЕМ център.  Образователната среда ще бъде..

публикувано на 04.07.24 в 15:14

БСУ е одобрен за Европейски университет на пристанищните градове

Бургаският свободен университет (БСУ) вече е част от алианс на Европейските университет на островните, пристанищните и крайбрежни територии (ЮНИКоуст) - European University of Islands, Ports and Coastal Territories (EUNICoast). Това е възможно след  решение на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура от 28 юни 2024 г. Проектът..

публикувано на 04.07.24 в 12:10
Проф. Христо Бозов

Ректорът на "Проф. д-р Асен Златаров" поиска преименуване на университета

Преименуване на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ поиска ректорът му проф. Христо Бозов в писмо до Бургаския общински съвет. Той предлага новото име да е Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. В мотивите си ректорът посочва, че акцентирането на Бургас начело на името ще подчертае традициите и практиките в образоването на..

публикувано на 04.07.24 в 07:30

Бургаските седмокласници изкараха оценка "Добър" и по български, и по математика

Регионалното управление на образованието обяви обобщените си данни за резултатите от изпитите след 7. клас в Бургас и в останалите общини от областта.  И по двата предмета средният брой точки в областния град надвишават средните за страната. "Малко по-добре сме от националното ниво, което значи, че има още доста какво да свършим" - коментира пред..

публикувано на 03.07.24 в 11:50

Децата от Лятната академия организират базар с кауза до Часовника

Лятната академия за деца и ученици към Националната художествена академия - филиал Бургас организира благотворителен базар под надслов "Деца помагат на деца". Събитието цели да се съберат средства за закупуването на материали за рисуване за деца в нужда. Благотворителният базар се организира за втора година. От една седмица..

публикувано на 02.07.24 в 14:30

Несебър бе домакин на финала на турнира „Математика без граници“

За единадесета година Несебър бе домакин на финала на престижния международен турнир „Математика без граници“, който се провежда под патронажа на кмета на общината Николай Димитров. Награждаването на победителите се състоя на амфитеатъра в старинния град. „Купа на кмета“ бе връчена на шампионите Теодор Атанасов - 1 клас, София, и Владимир Джурица, 9..

публикувано на 02.07.24 в 11:46

Ученици от гимназията по транспорт изработиха соларна зарядна станция

Ученици от ПГ по транспорт в Бургас изработиха соларна зарядна станция за електромобили и собствени нужди. Те са от специалност "Електрически превозни средства".  Приспособлението не само зарежда електрически автомобили, но и охлажда училищните стаи през лятото и ги затопля през зимата. Конструкцията с мощност ~ 10 kW,  ще произвежда енергия за..

публикувано на 02.07.24 в 11:31