Има отделни петна в Бургаслия залив, които са с много силен вятър и добра дълбочина, където могат да се изградят малки паркове, които да обслужат потреблението на енергия на цял Бургас, категоричен е Мартин Владимиров - директор на програма "Енергетика и климат" в Центъра за изследване на демокрацията.
"Реално един такъв парк с размери 200 мегавата може да осигури цялата електроенергия на Бургас.Разлика с наземните електроцентрали е, че те могат да произвеждат електроенергия около 1/3 от годината, тогава има вятър. Вятърът в Черно море е много повече и количеството енергия, което може да се произвежда е много повече. Перките са много по-големи като всяка е с индивидуална мощност от около 10 до 12 мегавата и реално се равнява на един фотоволтаичен парк, който е с големина на 10 футболни игрища. Офшорна вятърна енергия стабилизира производството на електроенергия у нас", обясни Владимиров.
Цената на енергията произведена от офшорна вятърна централа е 68 евро за мегават час, а в момента средната цена на електроенергията у нас е средно 140 лв за мегават час.
Към момента има интерес за създаване на подобни паркове, но все още всичко е на начален етап. Инвеститорите са категорични, че поради големите вложения трябва да има сигурно законодателство, нещо за което ще работи новата коалиция.Ако се приеме регулаторната рамка, ще имаме първия проект най-рано през 2030-та година, допълни Владимиров.
Още чуйте в звуковия файл:
Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат хотелите в страната, се проведе в Бургас. Присъстваха представители на администрацията, туристическия сектор и маркетинг експерти. Не се залага достатъчно на маркетинга в сектора, стана ясно..
Потенциалът на България да се утвърди на германския пазар не само като лятна морска дестинация, но и като място за културно-исторически, здравен, еко и спортен туризъм, бяха основните акценти в среща, която проведоха министърът на туризма Мирослав Боршош и главният управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Соня Миклау...
За нормално протичане на поливния сезон настояват от Българската аграрна камара. Според нейни представители той е застрашен, тъй като водата от язовирите се ползва за производство на електроенергия. От организацията настояват за спешни мерки и заплашват с протестни действия. В изготвена декларация очертават проблемите и част от решенията им. Даваме..
От днес се повишават минималният и максималният осигурителни доходи. Минималната база за начисляване на социалните осигуровки вече е 1077 лева, включително за самоосигуряващите се, земеделските стопани и тютюнопроизводителите, а максималната е с ръст от 350 лева и достига 4 130. Новите параметри са част от тазгодишният бюджет на Държавното обществено..
Днес изтича срокът за плащане на данъка върху доходите на физическите лица с 5% отстъпка от сумата за довнасяне. Такова задължение имат хората, които не са заявили пред платеца на дохода, че искат и през четвъртото тримесечие на миналата година да им бъде удържан налогът авансово. За да се възползват от тази възможност, трябва до..
Министърът на туризма Мирослав Боршош даде заявка в Бургас, че започва работа по създаването на туристическа полиция. В морския град той се срещна с представители на институциите и кметове, за да провери подготовката на Южното Черноморие за Лято 2025. Официалното откриване на туристическия сезон за Черноморието ще бъде с плажно парти на 31 май..
С водна арка и сувенири за спомен на бургаското летище бяха посрещнати първите чуждестранни туристи по Южното Черноморие. Самолетът беше пълен, със 183 – ма души на борда, и пристигна от полския град Краков. Сред пътниците имаше и много украински граждани. В празнична атмосфера ръководството на летище "Бургас" посрещна първите туристи по Южното..
Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат..
Потенциалът на България да се утвърди на германския пазар не само като лятна морска дестинация, но и като място за културно-исторически, здравен, еко и..