Всяка осма жена в България има карцином на гърдата, показва статистиката. Това коментира доц. д-р Румен Филипов, специалист по обща и гръдна хирургия в УМБАЛ "Дева Мария". По думите му обаче, благодарение на образната диагностика и повишената здравна култура на жените, заболяването се открива още в първи стадий.
"Благодарение на този факт, успехът при лечението на туморите е много висок, специално при рака на гърдата. Статистически, сега тумори от 3-ти, 4-ти стадий са почти екзотика. Докато само преди 20-тина години оперирахме тумори три, четири, пет сантиметра, сега това наистина са изключително редки случаи. Жените разбраха, че не е срамно да имаш проблеми с гърдите. Това знание кара жените да се преглеждат, а идвайки на преглед откриваме заболяването в много ранен стадий", каза д-р Румен Филипов.
След 30 годишна възраст се препоръчва жените да правят ехография на млечните жлези поне веднъж в годината, а след тази възраст, два пъти в годината, съветва д-р Румен Филипов.
Жените със силиконови импланти също трябва да извършват профилактични прегледи при специалист, както и всички останали, но при тях мамография не се прави. Алтернативата е ядрено-магнитният резонанс.
Доц. д-р Румен Филипов е специалист по обща и гръдна хирургия в Бургас с над 40 години медицински опит. Част е от екипа на университетската многопрофилна болница „Дева Мария“.
Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая. Д-р Таня Праматарова:..
Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..
Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..
Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..