Безплатни консултации за риска от развитие на туберкулоза започват днес в Белодробната болница в Бургас. Те ще продължат до 23 юни – петък и са в рамките на седмица на отворените врати за скрининг на риска от заболяването. Управителят д-р Евелина Трошанова пояснява:
„Скринингът включва попълване на анкетна карта от медицинска сестра, която работи в областта на туберкулозната инфекция, след което ако има отговорено с положителни отговори на някои въпроси се изпраща на лекар в болницата. Там се преглежда и се прави евентуално рентгенова снимка и манту. При съмнения за инфилтрат или нещо възпалително може да направим и директно изследване на експекторация на туберкулозен бактерий“
В момента в болницата са настанени 11 пациенти с туберкулоза. Най-възрастният е на 70 години, а най-младият – на 22. Преобладават мъжете.
Според данните на д-р Трошанова след двугодишния период на намаляване на белодробната туберкулоза заради ковид пандемията, сега случаите отново нарастват. От началото на годината в Бургаска област новоткритите болни са 24. Смъртните случаи са два.
За цялата минала година новите болни са 42-ма, като между тях са и небацилоотделители. „Докато сега всички отворени, с каверна, кухина, образувана при некроза на тъканите в белия дроб и те са заразни за околните хора“, коментира още специалистът.
Лечението на туберкулозноболните е продължително, но е напълно поето от държавата. След третия месец пациентите се лекуват вкъщи, но приемът на лекарства продължава още 6 месеца. „През тези 6 месеца те се представят пред ТЕЛК и получават група инвалидност“, уточнява още д-р Трошанова.
Повече чуйте в звуковия файл:Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести. Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..
Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“ регистрира голям интерес към безплатните профилактични прегледи за рак на маточната шийка. За двете седмици от старта на кампанията през АГ-кабинета на центъра минаха 85 жени, а графикът на гинеколозите продължава да се запълва. Скрининговата програма е на Министерството на..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В обекта се отглеждат над 350 000 птици. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попада с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В 10-километровата..