„През миналата година имаше компенсация за високите цени на ел. енергията. Имаме 54 електрически автобуса. Там цената на километър само за енергията, която ползва автобуса, е доста по-ниска – около 30 лв. идва 100 км. на електричество. В момента 45 лв. излиза на метан, 90 лв. е на дизел. Имайки възможност да търсим най-евтиното гориво, се възползвахме. Община Бургас също намали наема на автобусите, които имаме. Тарифната политика се промени“, коментира управителят на „Бургасбус“ инж. Петко Драгнев.
Той допълни, че след обществена поръчка стартира строителството на фотоволтаичен парк в гаража на „Бургасбус“. „Той ще захранва зарядните станции на електрическите автобуси. Ще ни даде възможност още да намалим разходите за ел. енергия. От миналия месец няма компенсации от държавата за ел. енергията, но цената пък слезе на 180 лв. за мегаватчас“, поясни инж. Драгнев.
За разлика от „Бургасбус“, друго общинско дружество генерира загуби за мината година. Това е „Благоустройствени строежи“, което е на минус със 152 000 лв. „Основните приходи на дружеството от продажба на фракции и взривена скална маса от кариера Банево са увеличени с 23,6% спрямо предходната година. И въпреки индексацията на цените на готовата продукция с процента на инфлация, не се компенсира драстичното нарастване на разходите за материали и външни услуги с 63%. Освен това следва да се има предвид, че добивът и обработката на инертни материали е енергоемко производство и само разходите за ел. енергия са увеличени с 58 %“, посочват от Общината в докладната записка. Друга причина е, че дружеството заплаща концесионните си такси към Министерството на енергетиката за Кариера Банево, като за 2022г., изплатената сума в размер на 279 000 лв. От Общината посочват, че ръководството на „Благоустройствени строежи“ търси варианти за привличане на финансиране по европейски програми. Вече е изготвен и идеен проект за изграждане на фотоволтаична система за собствени нужди, с цел оптимизиране на един от основните разходи.
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..
До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми. В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия период..
Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи. Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната. В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина..
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от..