Десетки правителства и 18 години по-късно Царево не само няма Общ устройствен план (ОУП), но не се и очертава скоро да има. Държавата стартира наново процедурите за изменение на един от последните документи, става ясно след отправени въпроси от БНР-Бургас.
Написването на останалия в историята като скандален ОУП на Калин Тихолов започва през далечната 2005-6 година. Той е изготвен през 2008 г. и е приет, въпреки че екологичната оценка към него е оттеглена. През 2014 г. съдът го признава за действащ без такава оценка, въпреки протестите срещу документа. През същата година той е спрян от тогавашния регионален министър, докато не бъде изготвен нов. И това започва на следващата година. Този процес отново е съпътстван с проблеми, свързани с документи, необходими по екологичното законодателство. Годините си текат, а през 2021 г. се обявява разширение на защитената зона „Ропотамо“, която засяга и община Царево. Администрацията пише редица писма до възложителя – МРРБ, част от тях остават изобщо без отговор. Черешката на тортата се появява през 2022 г., когато става ясно, че договорът с проектанта на документа всъщност… е изтекъл преди 2 години. И така стигаме до поредното служебно правителство, начело на регионалното министерство е Иван Шишков. Какво се случва – обобщава кметът Георги Лапчев:
„Служебното правителство приключи с един потресаващ документ за община Царево. А именно – приключва всички опити, на всички тези 13-14 правителства да постигнат някакъв успех, задрасквайки ги и връщайки ни отново на изходна позиция“, посочи Лапчев.
Каква е фактологията? През месец май регионалното министерство иска от екологичното да бъде прекратена процедурата по екологичната оценка. Служебният министър Карамфилова го прави. С днешна дата, от новото регионално ведомство ни информираха, че е направена актуализация на заданието за изработване на проект за изменение на Общия устройствен план на Царево. В момента, тя се съгласува с министерствата на културата и на екологията. Това е необходимо, за да стартира нова процедура по възлагане изработването на проекта. Кой я е виждал, какво включва? Само в министерствата си знаят, очевидно. А една от причините е промяната в границите и площта на Защитена зона „Ропотамо“, която обхваща и част около плажа Корал.
До какво води това безвремие – обобщава Георги Лапчев:
„Невъзможността на региона да се развива като всеки един европейски регион обрича тези места на гибел и на това, животът там да става все по-труден. Всички политически партии и всички онези, които се занимават с публичния сектор заявяват, че техният стремеж е всъщност да направят животът на хората по-добър. За тези 12 години, в които аз съм кмет на общината и всичките хиляди опити, в които да постигнем някакъв успех по отношение на регламен… Не друго, става въпрос за регламент как да се живее в тези територии. Сега просто отиде в кофата за боклук и с голямо съжаление мога да кажа, че тръпна в очакване, но усещането е неприятно, защото никой не знае какво всъщност ни чака в бъдещето“, добави Лапчев.
Вече съм убеден, че ОУП няма да има, коментира кметът на Царево.
Интервю с него можете да чуете в прикачения файл.
*заглавието е авторска интерпретация на темата
Журналистът от БНР-Бургас Стефка Бакърджиева е номинирана за Годишните награди за доброволчество ГЕРОИТЕ 2024 на Тime Heroes. За осма година ГЕРОИТЕ ще отличат хора и организации, допринесли за развитието на доброволчеството в България. Стефка Бакърджиева е с номинация за авторското си предаване „Истории за доброто“, което се излъчва всяка..
До началото на летния туристически сезон ще бъдат ремонтирани най-компрометираните участъци от път III-7908 между село Присад и разклона за село Твърдица, в област Бургас, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Предвижда се изкърпване на третокласния път в отсечка с дължина 10 км. След изпълнение на дейностите ще бъде положена..
Жителите на Бургас усетиха земетресение, чийто епицентър се намира в Мраморно море, на около 64 км западно-югозападно от Истанбул и на 457 км от град София. Според данни на Европейския сеизмологичен център трусът е с магнитуд 6.3 и дълбочина 5 км. В Бургас земетресението бе усетено и на по ниските етажи, но не предизвика паника. Минути след 13..
Заради дейности по подмяна на водопроводната и канализационната мрежа, временно се спира движението на моторни превозни средства по ул. „Георги Шагунов“ в Бургас в участъка от ул. „Антим I“ до ул. „Емил Де Лавеле“. Ограничението ще бъде в сила от 24 април до 16 май. В района се въвежда временна организация на движението.
Областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова беше удостоена със званието „Почетен гражданин на Община Тунджа“. Отличието ѝ беше връчено от кмета Станчо Ставрев по повод Деня на общината – 22 април. Решението за удостояването с почетното звание е прието единодушно от Общинския съвет в Тунджа. Проф. Нейкова благодари за признанието и доверието,..
Съвместна инициатива на три бургаски учебни заведения събра деца и младежи в пленер с благотворителна кауза. Събитието „Подари усмивка“ се проведе в Експо център „Флора“ и включи участници от детска градина „Вълшебство“, основно училище „П. Р. Славейков“ и Профилирана гимназия за романски езици „Г. С. Раковски“. В пленера се включиха и студенти от..
Ръчно изработени картички с послания за природата и красотата на града представят 525 деца от Бургас в конкурса за детско творчество към Национална изложба на цветя „Флора Бургас“ 2025. Творбите им ще бъдат изложени от 26 април до 6 май в рамките на събитието, организирано от Община Бургас. Конкурсът се провежда в две възрастови групи, а картичките..
Жителите на Бургас усетиха земетресение, чийто епицентър се намира в Мраморно море, на около 64 км западно-югозападно от Истанбул и на 457 км от град..
Благотворителен концерт под надслов „ЗаЕДНО за нашите деца“, организиран от Ротаракт клуб Бургас Приморие, ще се проведе на 1 май от 18:30 часа в..
На Международния ден на Земята – 22-ри април по традиция община „Тунджа“ отбелязва своя празник. Общината е създадена през 1987 година и в нея са включени..