Промените в климата влошават алергиите. Именно това е мотото на Световната седмица, която алерголозите отбелязват тази година до 24 юни, включително.
Климатичните промени са причина през последните години да се наблюдава рязко сливане на сезоните, което оказва влияние върху алергиите и хората, които страдат от астма. Продължителният дъждовен период у нас предизвика и закъснение в цъфтежа на отделни видове. В това е категорична д-р Галина Иванова, специалист по клинична алергия и вътрешни болести:
„Алергичните заболявания непрекъснато нарастват. Докато преди няколко години коментирахме алергиите като епидемия през 21 век, сега много смело някои колеги говорят за алергичните заболявания като пандемия.
На първо място климатичните промени доведоха до затопляне на климата, сезоните почти се сливат. Ние имахме 4 сезона, а през последните години се пределят два. Специално тази година имаше много дълъг дъждовен период. От една страна се отмиха полените - намаля тяхното въздействие, а от друга страна закъсня цъфтежът на отделни растения. В този случай се насложи цъфтеж на дървесни видове, на тревни видове и това засили много симптомите на нашите пациенти. Затова е много важна информираността на обществеността.
Когато има някакви оплаквания, симптоми, за които е прочел нека да се насочи към специалист. Това е нашата работа, да можем да поставим точната диагноза, да има лечение.
Преди няколко години коментирахме като цифра около 20-25% за пациентите с алергии. Сега на последните наши алергологични дни се посочи цифрата от 30%, т.е. увеличава се броят им. Това е 1/3 от населението от всички възрасти. Първо започват алергиите по кожата, това е най-големият орган на човешкото тяло. Появява се атопичният дерматит, във възрастта от 0 до 2 години. След това започват проявите от страна на горни дихателни пътища - алергичните ринити. Към 5-6 годишна възраст започва алергичната астма.
Измененията на климата сливат сезоните и те вече не се разграничават, това означава, че ще има и по-продължителни сезонни алергии. Има цъфтеж от края на февруари до октомври, сезоните се преливат един в друг. Плевели, храсти, късно летен полен, амброзията през месец август, а симптомите си съществуват, има ги.“
Според д-р Иванова при първи симптоми на алергична реакция е нужно да се направи консултация със специалист, а не да опитваме самолечение. Причината е, че така може да се избегне превръщането ѝ в хронична алергия.
ПОВЕЧЕ по темата чуйте в звуковия файл.
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..
Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от Здравната каса, реши окончателно Народното събрание. Тази поправка в Закона за здравното осигуряване беше прокарана от ГЕРБ в последния момент и приета от управляващото мнозинство заедно с промяната, която предвижда Здравната каса вече да има двама подуправители. Според приетите текстове..
5000 лв. заплата ще получават специализантите в една от частните бургаски болници. Месечното възнаграждение ще е без обвързващ договор след приключване на специализацията те да остават на работа в здравното заведение. Осигуреното възнаграждение е над два пъти по-високо от минималната стартова сума, за която настояха при протестите си младите..
Община Бургас ще осигурява финансова подкрепа за лекарите, които специализират в общинските лечебни заведения. Администрацията предвижда да отпусне по 2000 лв. на година за целия курс на обучението им. Инициативата е част от дългосрочната общинска стратегия за задържане и развитие на медицинските кадри и подобряване на здравните услуги в..
Кампания за безплатни профилактични прегледи при клиничен хематолог ще се проведе в УМБАЛ Бургас. Прегледите започват на 14 юли, като за тях е необходимо предварително записване на телефон 0879 357 591 от 18:00 до 19:30 ч. Прегледите са насочени към пациенти с установена или подозирана анемия, съмнения за злокачествени хематологични..
Болничните асоциации се включват в обсъждането на нормативни промени в правилата за специализациите в здравната система. Те ще участват във втората среща на работната група, създадена да подготви такива промени, по настояване на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Миналата седмица в работната група беше обсъдена идеята за провеждане на..
„Летните вирусни инфекции са многообразни и се характеризират с различни прояви, от хрема, болки в гърлото, кашлица, температура, до стомашно-чревен дискомфорт и диария“, казва бургаският общопрактикуващ лекар Пламен Панайотов. Той съобщи, че в момента се наблюдава минимално и съвсем обичайно за сезона повишаване на вирусни инфекции свързани с..
5000 лв. заплата ще получават специализантите в една от частните бургаски болници. Месечното възнаграждение ще е без обвързващ договор след приключване..
Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от Здравната каса, реши окончателно Народното събрание. Тази поправка в Закона за здравното..
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални..