Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Царево участва в кръгла маса за регулация на дивото къмпингуване

Снимка: Община Царево

Кметът на община Царево инж. Георги Лапчев и зам.-кметът Марин Киров участваха в проведена в Народно събрание кръгла маса на тема „Регулация на дивото и свободно къмпингуване.

Георги Лапчев изрази подкрепа към това да има правила за къмпингуването, без то да се забранява, какъвто е и смисъла на разработения от Министерство на регионалното развитие и благоустройството проект на Наредба за условията и реда за определяне на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани.  

"Изключително несправедлив е фактът, че от средствата на местните се почистват тези терени. Дивото къмпиране е една прекрасна романтична идея, но липсва дефиниция какво е диво къмпиране. Дали да отидеш за  една вечер някъде и да си почистиш след това? За друг е да повлечеш цялата фамилия, да стоиш три месеца и да си оставиш отпадъка. Имаме в момента хора, които вярват, че всичко е тяхно. Разполагат се в частни имоти, без да питат хората. Таксата смет трябва да е за всички. Тези хора са убедени, че имат само и единствено права, а местните власти - само и единствено задължения. Трябва да има "светкавичен регламент" - да бъде санкциониран този, който наруши", смята Лапчев

Проектът за наредба дава възможност да се определят места за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани в зона "А" и в зона "Б" съгласно Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги, правилата и нормативите за устройването и ползването им, както и за престоя в тях.

Проектът беше оспорен от неправителствените организации, част от които настояват да няма правила за къмпингуването, а други – да се започне разработването на стратегия за къмпинг туризма на територията на цялата страна.

Участниците в кръглата маса все пак се обединиха около тезата, че правила трябва да има, за да може да се решат голяма част от проблемите на къмпингуването, свързани с бивакуване в частни имоти, почистване на битови отпадъци и др.

Организаторите на дискусията поеха ангажимент в спешен порядък да се пристъпи към систематизиране на правила.


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морска гара Бургас

Начало на морска пътническа линия Истанбул - Бургас

Турска корабна компания започва да осъществява пътническа линия от Истанбул до Бургас. Плаването ще се извършва с луксозен катамаран. Първият курс е планиран за 11-и октомври. Основните пътници, който се очакват на първото плаване, са турски граждани. До края на годината са предвидени 6 пробни плавания на промоционални цени от 60 евро в двете..

публикувано на 04.10.24 в 06:56

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32

В Бургас дървата за огрев са по 220-240 лева за тон

Все по-малко е търсенето на дърва за отопление в градски условия. Причината е, че голяма част от хората вече са се насочили към енергоспестяващи отоплителни уреди. Такава е равносметката за последните няколко години на търговци и собственици на складове за дървесина в града. Цената за тон е от 220 до 240 лева, а преди година е достигала до 350..

публикувано на 03.10.24 в 08:10

Фермери са готови за протести и искат среща с властта

От асоциацията на зърнопроизводителите настояват за спешна среща с министрите на финансите и на земеделието. Те искат да се договори изплащането на средствата по т.нар. украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко фермерски организации...

публикувано на 03.10.24 в 07:20

Премахват се активи с отпаднала необходимост на пристанище Бургас-запад

Министерският съвет прие отправеното от концесионера „БМФ Порт Бургас“ предложение за изменение на Договора за предоставяне на концесия върху пристанищен терминал Бургас-запад, сключен на 8 март 2013 г. С решението активи, които са публична държавна собственост, ще бъдат обявени за активи - частна държавна собственост и ще бъдат премахнати...

публикувано на 02.10.24 в 17:35