Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво да правим през летните жеги?

Снимка: БГНЕС

Температури над 35, а на места и над 40 градуса се очакват днес.  Горещниците, които са в края на месец юли, подраниха тази година. В горещото време много от хората избират прохлада край морето. Какви рискове крие излагането на слънце и как да се погрижим за себе си в жегата.

Днес и утре се очакват най-високите температури през туристическия сезон. Знаят ли хората как да се предпазят и плажът добър избор ли е в горещите часове, отговорят туристите на плажа в Крайморие:

„Стоим на сянка и към 10-11 часа, като започнат жегите – в квартирата на климатик.“

„С шапки, със слънцезащита, повече вода и сянка. Пазим се.“

„Не се притеснявам. Като почнат жегите – се прибирам.“

45-годишен стаж има старши спасителят на плажа Васил Алексиев. Той е изключително опитен. Справял се е във всякакви ситуации. А какво посъветва хората:

„Препоръчително е, през жегите, от медицинска гледна точка, да се пие повече вода, да се стои на сянка. Хората със заболявания да спазват часовото пребиваване на плажа – от 7-8 часа сутринта до около 10 часа. Следобед – след 16 часа. Имало е случаи хора да колабират. В най-големите жеги раздаваме вода на деца и на хора в неравностойно положение.“

Излагането на слънце при високи температури може да предизвика слънчев или топлинен удар. За това кои групи хора са най-застрашени, какви са симптомите на тези състояния и какво трябва да направим, ако усетим дискомфорт, коментира кардиологът д-р Диян Господинов, началник на интензивния сектор в болница „Бургасмед“:

„Най-рискови са децата в жегите. Тъй като при тях самата терморегулация не е докрай развита, както и при възрастните хора над 60 години. Дехидратацията и високите температури са най-опасни. При слънчевия удар, което е от прекомерно стоене на пряка слънчева светлина, имаме разширяване на съдовете на мозъка и пациентите най-често имат повръщане. По-тежките случаи са вече с нарушение в съзнанието. А топлинният удар може да се случи и при затворени помещения, които не са добре проветрявани, и имаме висока влажност. Хората идват със суха и зачервена кожа, гадене и нарушение в съзнанието. В рамките на 3 до 5 часа, тези състояния се овладяват. Но има и случаи, които завършват фатално. Хората, които имат проблеми със сърцето, трябва редовна да си мерят кръвното.“

Повече можете да чуете в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Затварят за два месеца улица в бургаския комплекс "Изгрев"

Улица в бургаския комплекс „Изгрев“ ще бъде затворена от 10.02.25г. (понеделник) до 10.04.25г. Автомобилите няма да могат да преминават между бл.184 и бл.181 и част от съществуващия паркинг към МБАЛ „Лайф Хоспитал“. Там се въвежда временна организация на движението заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация.  Обслужването на..

публикувано на 08.02.25 в 17:00

В Карнобат ще заседава борда на Програмата по трансгранично сътрудничество

В Карнобат следващата седмица ще заседава стратегическия борд на Програмата по трансгранично сътрудничество с Турция. По-голямата част от общините в Бургаско, Ямболско и Хасковска области участват със свои проекти. Очаква се всеки момент да бъдат подписани договорите и да започне тяхната реализация, посочи кмета на Карнобат Георги Димитров. "Ние..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

Предлагат улица в Бургас да носи името на д-р Желю Желев

Улица в Бургас да носи името на първия демократично избран президент д-р Желю Желев. Документацията за това е внесена от заместник кмета с ресор култура Диана Саватева до председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. В писмото си Саватева информира, че вече е изготвен и е влязъл в сила ПУП в района на новия жилищен комплекс „Хоризонт“, а улицата..

публикувано на 08.02.25 в 11:00

Сливенският митрополит предлага в ямболските училища да се преподава вероучение

От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение“ предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват  делегираните  на учебните заведения бюджети. Възможностите за преподаване на „Вероучение“ бяха обсъдени на среща между..

публикувано на 07.02.25 в 16:55

В Созопол изграждат инсталация за преработка и рециклиране на отпадъците

Първа копка бе направена в Созопол за изграждането на две нови инсталации за преработка на отпадъците и тяхното рециклиране. Площадка №4 на депото остана единствена незаета от отпадъците, генерирани в трите клетки в период от 17 години от трите туристически общини Созопол, Царево и Приморско.  На днешната церемония бе направена ритуална копка..

публикувано на 07.02.25 в 16:00
Senan Mollov / FB: Born in Sliven

Кметът на Сливен: Битакът няма да бъде местен

Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен.  Единствената промяна е, че площта на депото на общинския превозвач „Пътнически превози“, което граничи с частния имот, където се провежда битака,  вече..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Над 1 милион къса контрабандни цигари задържаха на МП Лесово

Митническите служители на Митнически пункт Лесово задържаха голямо количество от 1 034 000 къса (51 700 кутии) контрабандни цигари, укрити в товарен автомобил. Турският шофьор е карал колети  с групажна стока от Турция за Германия, Нидерландия и Великобритания. При митническата проверка със специализирана рентгенова апаратура инспекторите маркират..

публикувано на 07.02.25 в 11:00