Фискалните инспектори на Националната агенция по приходите (НАП), съвместно с Главната инспекция по труда (ГИТ), започват проверки по морските ни курорти. Както всяка година, те проверяват дали всички работещи в заведения и търговски обекти имат сключен трудов договор, регистриран в приходната агенция, и осигуряват ли се служителите върху реалната си заплата или получават част от възнаграждението си в плик, съобщиха от пресцентъра на НАП.
През летните месеци на миналата година фискалните инспектори установиха над 780 нарушения на данъчното и осигурителното законодателство, като голяма част от тях са свързани с укриване на данъци и осигурителни вноски, напомнят от НАП. Сезонните работници по морските ни курорти са сред най-рисковите групи, които получават цялата или част от заплатата си „под масата“, без тези доходи да се декларират и върху тях да се внасят осигурителни вноски. По тази причина те са и най-губещите от недекларирания труд, тъй като се лишават от редица осигурителни права, като обезщетенията за майчинство и безработица, пенсия и други. Те не могат да се възползват и от пълния размер на по-високите данъчни облекчения за деца, тъй като те се изчисляват върху заплатата, на която се осигуряват лицата. Работниците могат да пресметнат загубите си с помощта на калкулатора тук на на сайта: www.zaplatavplik.bg, като въведат заплатата, на която се осигуряват, и тази, която реално получават.
За да бъдат защитени трудови и осигурителни права на работниците по време на сезонната им работа, те трябва да имат сключен писмен трудов договор, който да е регистриран в приходната агенция.
Освен служителите, заплата в плик ощетява и бюджета, а оттам и важни за обществото сфери, като социалната, здравната, образователната и др., отбелязват от НАП. Над 300 млн. лв. годишно е щетата за бюджета от „заплата в плик“. Преди десетилетие тази сума е била над 400 млн. лв., като през последните години се е стопила с около 100 млн. лв., вследствие на предприети от НАП мерки и различни икономически фактори, напомнят от приходната агенция.
С цел превенция и противодействие на явлението „заплата в плик“, от НАП наблюдават най-рисковите сектори, като търговия на едро и дребно, строителство, хотелиерство и ресторантьорство, които са в своя пик на заетост през летния сезон.
Преди дни от НАП обявиха, че предстоят над 10 000 проверки на ресторанти, магазини, атракциони, паркинги по българското Черноморие. Проверките на данъчните инспектори ще бъдат извършвани чрез способа "таен клиент" и явни наблюдения, при които за определен период от време ще се проследяват продажбите и резултатите ще се сравняват с предходни периоди. "Сезонните контролни кампании са традиционни, те не се правят, за да се установят нарушения, да се съставят актове или да се запечатват обекти. Те имат дисциплиниращ ефект, но и допринасят за създаването на равнопоставена и честна бизнес среда", коментира тогава по повод на започващата контролна кампания по Черноморието изпълнителният директор на НАП Румен Спецов.
Първото дело по искане за частично касиране на изборите е факт. Внесе го "Има такъв народ" от името на 67 депутати, които оспорват законността на изборите за народни представители на 27 октомври в 52 секции. Малко след това Конституционният съд съобщи, че делото е образувано и за докладчик е избран съдия Янаки Стоилов. ИТН подава жалба за..
Контрабандни сребърни и златни накити откриха служители на Митнически пункт Малко Търново при проверка на влизащ в страната лек автомобил. Недекларираните изделия от благородни метали са били укрити на различни места в превозното средство и в личен багаж, включително и в опаковки от лекарства. Лекият автомобил с румънска регистрация пристига на МП..
Бургас от днес е домакин на първата по рода си двудневна конференция по „Спешна медицина при бедствени ситуации, тероризъм и тежък травматизъм“. Пилотното събитие за страната включва и демонстрации с освобождаване на заложници, които ще се проведат през утрешния ден. Организатори на конференцията са Съюзът на парамедиците в България и..
Софийският градски съд потвърди домашния арест за Габриела Славова, обвинена, че с майка си - бившата дипломатка Красимира Трифонова, е причинила смъртта на съпруга си Пейо Пеев. Близки и приятели на убития Пейо Пеев на протест пред Съдебната палата Адвокатите на Славова поискаха мярката ѝ да бъде променена на подписка, за да може да..
Във връзка с изпълнение на монтажни дейности по ремонт на светофарната уредба на кръстовището при булевардите „Стефан Караджа“ и „Илинденско въстание“ ще има ограничение на движението на превозни средства. Мярката ще важи от 9 часа в събота (9 ноември). Нормалното движение на автомобили ще бъде възстановено същия ден, след приключване на дейностите..
Граждани и Окръжна прокуратура Бургас поискаха да бъде отменена Наредбата за платено и безплатно паркиране на моторни превозни средства в Поморие. Според тях са извършени нарушения при приемането й. Адвокатът на общинския съвет, който е одобрил документа, твърди, че такива няма. Заседание по делото се проведе в Административния съд в Бургас...
Близки и приятели на убития в началото на годината Пейо Пеев се събраха на протест пред Съдебната палата преди заседанието на състав на Софийския градски съд, от който една от обвиняемите за смъртта му - съпругата му Габриела Славова, иска по-лека мярка за неотклонение. Красимира Трифонова остава в ареста, съдът не я пусна за лечение в психиатрия..
Кола блъсна 56-годишна жена, пресичаща на пешеходна пътека в жк „Славейков“, съобщават от бургаската полиция. Пътният инцидент е станал в района на..
19 досъдебни производства за престъпления, свързани с изборните права на гражданите са образувани от бургаската полиция. 111 сигнала за изборни нарушения..
Бургас от днес е домакин на първата по рода си двудневна конференция по „Спешна медицина при бедствени ситуации, тероризъм и тежък..