Със спорове и много въпроси премина общественото обсъждане в Несебър на стратегията за културното наследство на общината за периода 2023-2032 г. В зала "Мелсас" експерти и ръководството на общината представиха документа, който е стъпка по опазване статута на Несебър като град на световното и културно наследство. В момента статутът му е застрашен, заради липсата на План за управление на старинния град. Граждани определиха стратегията като твърде обща и закъсняла, поставиха и много въпроси.
В стратегията са ползвани практики и опит от градове на ЮНЕСКО в световен мащаб, като Дубровник, който има сходни с проблемите на Несебър, разясниха от екипа, изготвил документа. Той очертава рамката за устойчиво развитие и управление на културното наследство в общината, посочи ръководителят на екипа Милена Карчанова. Задължения да го изготви има всяка община с обект на ЮНЕСКО на нейна територия.
Кръстьо Пеев от Обществен съвет Несебър отправи критики:
„Намираме се в активен сезон и повечето хора са на работа. Защо това обсъждане не се направи на 24 март, защо стратегията беше изпратена до Министерството на културата и стигна до масата на ЮНЕСКО в Париж, преди да бъде съгласувана от местната общност“
Заедно с други четири обществени организации той изпрати становище до няколко институции със сериозни забележки относно Стратегията. Основното бе липсата на обществено обсъждане.
Хората се вълнуваха още защо не са възстановени всички църкви в стария град и повечето стоят затворени, защо продължава да има нерегламентирана търговия по улиците, ще се включи ли в стратегията опазването на културни паметници в района около Несебър, как ще се извършва мониторинга и др.
„Ние, като паметник на културата имаме много ограничения. Аз кандидатствах за фотоволтаици на къщата, но ми беше отказано, така се чувстваме ощетени. Да, махнахме търговията, но има нерегламентирана търговия, която е парцали по улиците, което е нелицеприятно“, каза Мартин Богданов.
Кметът Николай Димитров посочи, че макар Планът за управление на старинен Несебър да не е приет, са направени редица подобрения, като премахване на алейната търговия, унифициране на рекламите и др.
„Всеки се прави, че обича ЮНЕСКО, всички сме от едната страна, но "моите лични неща да си останат“, подчерта градоначалникът. И обясни, че Планът за управление на старинния град е внесен в Министерството на културата още през 2012 година, но заради редица забележки оттогава няма никакво развитие. Сега отново били направени постъпки пред министерството да се ускори приемането му.
Окончателното решение дали Несебър ще попадне в списъка на ЮНЕСКО за обекти в риск ще бъде взето на сесия на Комитета за световно наследство в Рияд пред септември, стана ясно на обсъждането.
А гражданите имат две седмици да внесат своите предложения, които да залегнат в стратегията за културното наследство на общината, след което тя да бъде гласувана от Общинския съвет.
Повече чуйте в звуковия файл:Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..
Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви..