Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви рискове крие отслабването с препарати за диабетици?

Снимка: БГНЕС

Лятото е сезонът, който кара една не малка част от хората да преминат на диета, за да изглеждат добре в дрехите си на плажа. Започват се безкрайни диети. След частични успехи и огромни неуспехи, мнозина се предават и започват да търсят нещо, което ще ги направи мигновено слаби и красиви. Фитнесът има такова влияние, но става бавно. Затова се търси вълшебството. Медиите гръмнаха за лекарство, което може да донесе бърз ефект – предназначено е да помогне за управление на нивата на инсулин при хора с диабет тип 2. 

Фармацевтът Петя Иванова, собственик на аптека в Сливен, обясни как действа тази група препарати в организма.

"Те имитират хормона на отслабването. Не са точно инсулини, а имитатори, които реално намаляват телесните мазнини. Бумът на рекламата доведе до огромното им търсене. Има и нови – те са с още по-голяма концентрация. Идеята е да се подпомогнат диабетиците да се справят с проблемите си, но суетата накара много хора да се втурнат да си бият подобни препарати". 

Какви са ефектите от ползването на този тип лекарства и има ли риск за здравето?

"Действително работят, но не са достатъчно проучени страничните им действия. Освен често срещаните странични ефекти, като гадене, повръщане, диария, болки в стомаха и по -сериозни алергии, вече има и съобщения за риск от развитието на рак на щитовидната жлеза, остри панкреатити, има увреждане на очите и йо-йо ефект след спиране на приема. Стопяването на мазнините влияе  зле и върху лицето. Кожата започва да изглежда по-състарена. Тази игра с природата и навлизането в регулацията на организма е вредно". 

Началникът на отделението по Ендокринология в Областната болница д-р Наталия Канева също предупреди за рискове от употребата на подобни препарати без лекарско предписание. 

"Тази група е модерна, но не е съвсем безопасна. Има ефект и затова масово навлезе, но това е все пак лекарство, не е добавка или витамин. Всеки, който има излишни килограми първо трябва да посети ендокринолог. Това е лечение. Не го толерираме като лекари. Това е вмешателство в организма. Не е панация. Не всички отслабват колкото искат само с инжекциите. Преди всичко трябва да почерпим информация от лекар". 

Този тип лекарства работят по предназначението си най-вече при хора с диабет и при тези с наднормено тегло, които искат да отслабнат, но и в двата случая дали да се прилага, трябва да реши лекар. Освен това има и странични ефекти, които все още не са проучени, а най-добрият начин за отслабване си остава изпитаната рецепта - диета и спорт.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След протестните акции: Фармацевтичният съюз продължава преговорите с НЗОК

Продължават разговорите между Българския фармацевтичен съюз и Националната здравноосигурителна каса. Те се провеждат във връзка с промените в Наредба 4, която се отнася до предписването и отпускането на лекарствени продукти по здравна каса и заради, които се намалява плащането към аптеките за извършването на тази дейност. От Българския..

публикувано на 05.07.24 в 07:56

300 деца от Бургас бяха прегледани по програма "Детско здраве" на "Пирогов"

Близо 300 деца от гр. Бургас преминаха безплатни профилактични прегледи при специалистите от Програма "Детско здраве". Кампанията, организирана от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ и Столична Колегия на БЛС посети морския град с цел проследяване на състоянието на децата, които вече са прегледани и достъп на непрегледани при предходното посещение. Прегледите се..

публикувано на 04.07.24 в 14:27

УНГ специалисти: Слуховият скрининг на новородените трябва да е задължителен

Едно от всеки хиляда деца се ражда глухо, а три на всеки хиляда новородени имат нарушения на слуха в различна степен. Това означава, че от общо 51 197 бебета, родени в България през изминалата 2023 г., между 50 и 60 имат или пълна, или частична загуба на слуха. За съжаление, това не се открива веднага, а би следвало, казва доц. д-р Даниел Петков,..

публикувано на 04.07.24 в 11:17

Фармацевти и собственици на аптеки протестираха и в Ямбол

Фармацевти и собственици на аптеки в Ямбол затвориха обектите и се събраха пред сградата на Регионалната здравна каса в знак на протест срещу предложеното изменение на Наредба 4 за условията и реда на предписване на отпускане на лекарствени продукти. Между 14 и 16 часа в града останаха отворени само аптеките на големите вериги, пред всички..

публикувано на 03.07.24 в 15:54

Протест на фармацевти в Бургас

Само две аптеки по централните улици“ Александровска“и „Богориди“ в Бургас не работиха днес и протестираха от 9 до 10 часа. Това са малки, частни обекти. Репортерска проверка показа, че аптеките на големите вериги в същия район не затвориха и обслужваха клиенти. Пред аптека зад БСУ с надписи "Протест" служители посрещаха клиентите си...

публикувано на 03.07.24 в 13:01

Аптеките в Ямбол няма да обслужват пациенти между 14 и 16 часа днес

Собственици на аптеки и фармацевти в Ямбол в продължение на два часа  няма да обслужват пациенти в знак на протест срещу готвеното изменение на Наредба 4 на здравното министерство за условията и реда на предписване на отпускане на лекарствени продукти. Очаква се между 14 и 16 часа всички аптеки в Ямбол да затворят, съобщи Констонтин Попов от..

публикувано на 03.07.24 в 10:41

Акция „Кръводари и приятел покани“ се провежда в държавната болница

Акция „Кръводари и приятел покани“ се провежда днес в Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас.  Всеки, който иска да направи този хуманен акт, може да се обади на свой приятел и да дойдат заедно, за да може бройката да се увеличи, каза зам.-директорът на УМБАЛ Бургас д-р Светослав Тодоров. Той е инициаторът на..

публикувано на 03.07.24 в 10:25