Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Българи, глава вдигнали“ - 120 години от Илинденско - Преображенското въстание

Държавен архив - Бургас съхранява паметта за бунта на Преображение

Запазен е богат фонд от снимки, документи и спомени на преки участници във въстанието и техните потомци


Навършват се 120 години от Илинденско-Преображенското въстание – връхната точка в борбата на българите от Македония и Одринско по пътя им към свободата.  По повод бележитата годишнина БНР - Бургас съвместно с Държавен архив - Бургас разказва за документите и снимките запазени в културната институция. Те са свързани с организирането и провеждането на бунта в Тракия и Странджа, спомени на участници и как са се отбелязвали годишните от историческото събитие през годините в Бургаско. 

Въстанието в българските земи останали в Османската империя избухва последователно на Илинден - 2 август 1903 г /нов стил/ в Македония и на 19 август - Преображение в Одринско, а на 14 септември, Кръстовден, е обявено и въстанието в Серски окръг. Решението за въстанието в Одринския революционен окръг се определя на Конгреса на Петрова нива край Малко Търново, която наричат Странджанското Оборище. 


Държавният архив в Бургас разполага с богат фонд от снимки и документи свързани с бунта в Странджа. Една част са пряко от участници в събитията, друга са спомени от родственици на въстаници, разказа директорът на Архива Данка Георгиева:  


"На фотосите се вижда, че някои от участниците са в четническа униформа, снимани преди въстанието или веднага след потушаването му, но някои са и в по ранния си цивилен живот. Например като войводата Коста Тинишев, който на снимката е с негови съученици и съмишленици. Запазена е и снимка на Петко Тодоров, майка му го изпраща ден преди избухването на въстанието. Те са имали усещане за историчност и важността на събитията, за да направят тази снимка! Има и фотоси на четата на Кръстю Българията, която се готви за четнически действия или пък четата на Пеньо Шиваров, която е снимана в село Българи, заедно с цивилно население. Запазена е и снимката на Димитър Арнаудов, той позира пред знамето, което той предава на Военноисторическия музей в София. Има запазени много показателни снимки за духа на времето, в които личи съзнанието на хората, че това са български земи и те трябва да бъдат освободени! В Архива пазим и дневник на Лефтер Мечев, който е участник във въстанието, заловен и хвърлен в Одринския затгвор." 


Освен документи от лични фондове, има и снимки събирани от тракийски дружества от различни селища от бургаския регион, които също са полагали усилия по –късно да събират сведения и снимки и участниците във въстанието и техните помагачи . Запазена е и и снимка на рисуван портрет на един легендарен войвода Пано Ангелов, който загива малко преди началото на въстанието, разказа още директорът на Държавен архив - Бургас.   


"Съхраняваме и снимка на Георги Кондолов, войвода на въстанието, който е убит в битка при с. Паспалово. Фотосът е много добре запазен, той е в цивилно облекло. Както знаем негови четници няколко години след въстанието, влизат нелегално в Турция изравят костите на войводата и ги носят в Малко Търново, те се съхраняват в църквата, а след това са положени в костницата на паметника на Петрова нива."     

За двата месеца на Илинденско - Преображенското въстание над 26 000 въстаници водят в Македония и Тракия 289 сражения срещу 350 000 султанска войска. Изгорени са над 200 села и градчета, 6000 са убити, от които 5000 са цивилно население. Към Княжество България бягат над 30 000 души. Днес техните хиляди потомци живеят в свободна България и помнят предците си.  

повече може да чуете в звуковия файл:

видеото може да видите тук:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Христова: И през тази година ще популяризираме донорството в подкрепа на семейства с репродуктивни проблеми

Фондация “Искам Бебе” е регистрирана 2007 година и се занимава с подкрепа на двойките с репродуктивни проблеми. Организацията осигурява информационна, психологическа и финансова подкрепа на семействата, които се борят да заченат и родят своето мечтано бебе. Работи се  активно с държавните и общинските структури, социално-отговорния бизнес и..

публикувано на 12.01.25 в 17:00

В Ямболско пътищата са проходими при зимни условия

Почти денонощие продължи снеговалежът в Ямболска област, покривката е между 5 и 8 см, всички пътища в региона са проходими при зимни условия. Приоритетно се обработва 35-километровия участък на автомагистрала Тракия и международния път към  граничен пункт Лесово. Заради очакваното понижение на температурите, след 19 часа, ще започне ново..

публикувано на 12.01.25 в 16:47

Бургазлията Матей Гюров се нуждае от финансова подкрепа за спешна бъбречна трансплантация

Бургазлията Матей Гюров се нуждае от спешна бъбречна трансплантация.  Семейството му разчита на нашата помощ. Сложната операция трябва да се извърши в чужбина във възможно най-кратки срокове. Сумата, която трябва да се заплати е 150 000 лв., но тя е непосилна за семейството му. „Ще бъдем благодарни на всеки от вас, който помогне с каквото и да..

публикувано на 12.01.25 в 16:00

Ахмед Мехмед: Утре в община Руен е неучебен ден заради усложнената зимна обстановка

В планинската част на община Руен снежната покривка вече е с дебелина около 15-20 см на места. Обстановката е зимна, няма снегонавявания. Това съобщи за БНР Бургас кметът на общината Ахмед Мехмед.  „Всички населени места имат електричество и вода. Проходими са. Няма ограничения. Сутринта е имало пътен инцидент, в участъка между Руен и Добра поляна, там..

публикувано на 12.01.25 в 15:50

Областно пътно управление: В Бургаски регион дъждът премина в сняг, пътищата се почистват и опесъчават (ОБНОВЕНА)

Дъждът в областта навсякъде премина в сняг, пътищата са мокри, на места, където се натрупва се почистват и опесъчават. Това съобщи за БНР Бургас дежурният от Областно пътно управление (ОПУ). Няма населени места без ток и вода на територията на Ямболска област ОПУ: Мокри пътни настилки, сняг вали в отделни райони на областите Бургас и Сливен..

обновено на 12.01.25 в 14:59
свещи

Днес е поклонението пред Божидар Тодоров

Бургас се сбогува днес с Божидар Тодоров. В 11:30 часа ще започне поклонението в Гробищен парк Бургас, съобщи в социалните мрежи неговият син Манол Тодоров.  Името на Божидар Тодоров се свързва с българския футбол, неговата кариера като юноша е започнала от школата на „Черноморец“, след това и в „Нефтохимик“. Бил е и в ръководството на бургаския клуб..

публикувано на 12.01.25 в 10:36

Няма населени места без ток и вода на територията на Ямболска област

Няма населени места без ток и вода на територията на Ямболска област.  Снежната покривка е около 6 см, информира зам.-областният управител  Орхан Юсеинов. Всички пътища са проходими при зимни условия, обработен е 35–километровият участък на автомагистрала „Тракия“, който е на територията на Ямболска област, както и международният път към Граничен пункт..

публикувано на 12.01.25 в 09:37