Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Българи, глава вдигнали“ - 120 години от Илинденско - Преображенското въстание

Държавен архив - Бургас съхранява паметта за бунта на Преображение

Запазен е богат фонд от снимки, документи и спомени на преки участници във въстанието и техните потомци


Навършват се 120 години от Илинденско-Преображенското въстание – връхната точка в борбата на българите от Македония и Одринско по пътя им към свободата.  По повод бележитата годишнина БНР - Бургас съвместно с Държавен архив - Бургас разказва за документите и снимките запазени в културната институция. Те са свързани с организирането и провеждането на бунта в Тракия и Странджа, спомени на участници и как са се отбелязвали годишните от историческото събитие през годините в Бургаско. 

Въстанието в българските земи останали в Османската империя избухва последователно на Илинден - 2 август 1903 г /нов стил/ в Македония и на 19 август - Преображение в Одринско, а на 14 септември, Кръстовден, е обявено и въстанието в Серски окръг. Решението за въстанието в Одринския революционен окръг се определя на Конгреса на Петрова нива край Малко Търново, която наричат Странджанското Оборище. 


Държавният архив в Бургас разполага с богат фонд от снимки и документи свързани с бунта в Странджа. Една част са пряко от участници в събитията, друга са спомени от родственици на въстаници, разказа директорът на Архива Данка Георгиева:  


"На фотосите се вижда, че някои от участниците са в четническа униформа, снимани преди въстанието или веднага след потушаването му, но някои са и в по ранния си цивилен живот. Например като войводата Коста Тинишев, който на снимката е с негови съученици и съмишленици. Запазена е и снимка на Петко Тодоров, майка му го изпраща ден преди избухването на въстанието. Те са имали усещане за историчност и важността на събитията, за да направят тази снимка! Има и фотоси на четата на Кръстю Българията, която се готви за четнически действия или пък четата на Пеньо Шиваров, която е снимана в село Българи, заедно с цивилно население. Запазена е и снимката на Димитър Арнаудов, той позира пред знамето, което той предава на Военноисторическия музей в София. Има запазени много показателни снимки за духа на времето, в които личи съзнанието на хората, че това са български земи и те трябва да бъдат освободени! В Архива пазим и дневник на Лефтер Мечев, който е участник във въстанието, заловен и хвърлен в Одринския затгвор." 


Освен документи от лични фондове, има и снимки събирани от тракийски дружества от различни селища от бургаския регион, които също са полагали усилия по –късно да събират сведения и снимки и участниците във въстанието и техните помагачи . Запазена е и и снимка на рисуван портрет на един легендарен войвода Пано Ангелов, който загива малко преди началото на въстанието, разказа още директорът на Държавен архив - Бургас.   


"Съхраняваме и снимка на Георги Кондолов, войвода на въстанието, който е убит в битка при с. Паспалово. Фотосът е много добре запазен, той е в цивилно облекло. Както знаем негови четници няколко години след въстанието, влизат нелегално в Турция изравят костите на войводата и ги носят в Малко Търново, те се съхраняват в църквата, а след това са положени в костницата на паметника на Петрова нива."     

За двата месеца на Илинденско - Преображенското въстание над 26 000 въстаници водят в Македония и Тракия 289 сражения срещу 350 000 султанска войска. Изгорени са над 200 села и градчета, 6000 са убити, от които 5000 са цивилно население. Към Княжество България бягат над 30 000 души. Днес техните хиляди потомци живеят в свободна България и помнят предците си.  

повече може да чуете в звуковия файл:

видеото може да видите тук:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

От 1 юни трудовата книжка се превръща в електронен документ

От 1 юни 2025-а година хартиената трудова книжка става електронна и се превръща в електронен документ - единен електронен трудов запис, информираха от КНСБ. Законодателната промяна, която предвижда дигитализацията, е от есента на 2023-а година, и беше даден дълъг преходен период, припомниха от синдиката. Старите хартиени трудови книжки трябва да бъдат..

обновено на 12.04.25 в 17:14

Бургазлии на протест: Искаме целогодишни полети

В Междинародния ден на авиацията и космонавтиката жители на Южното Черноморие и представители на туристическия бранш протестираха срещу фирмата – концесионер на летище Бургас .  Недоволството е породено от липсата на целогодишни полети до различни дестинации, включително и до София, както и заради честите ремонти, заради които летището е затворено...

публикувано на 12.04.25 в 11:42

И Царево се включи в протеста срещу безумията по пътищата

И Царево се включи в протеста "България срещу безумията по пътищата". На градския площад се събраха граждани, провокирани от трагичната смърт на 12-годишната Сияна – поредната невинна жертва на агресията по българските пътища.  Исканията на хората са да б ъде дадена гласност на този проблем и да се вземат  решителни мерки срещу войната по..

обновено на 12.04.25 в 11:22

Ямбол протестира: „България няма деца за убиване“

Масов протест, въпреки лошото време, се състоя пред съдебната палата в Ямбол. Недоволството си от състоянието на пътищата в страната и липсата на адекватни наказания за нарушителите събра десетки  жители на областния град и региона.   Протестът се проведе под мотото "България няма деца за убиване“. "Моята братовчедка загуби живота си на 19..

обновено на 12.04.25 в 11:06

Откриват Мотосезон 2025 в Бургас

Бургас ще бъде огласен в събота от мощен рев на мотори, защото около обяд с традиционна обиколка по булевардите на града ще стартира новият мотосезон. До момента участие са заявили стотици, от всички мото клубове в страната. На Морската гара, където е обичайното сборно място ще има и тази година много атракции, които ще започват в 11:30 със стънт..

обновено на 12.04.25 в 09:58

Провеждат благотворителен базар "Цветни дни за Силвия" в Равда

Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организира поредната благотворителна кампания. Този път тя е подкрепа на Силвия Желева от Равда. Младата жена за втори път в живота си се бори с онкологично заболяване. Необходимата сума за покриване разходите по започнатото лечение е около 40 000 лв. На 12 и 13 април ще се проведе благотворителен..

публикувано на 12.04.25 в 09:00

Лазаровден е

На 12 април Светата православна църква чества Лазаровото възкресение. Тържественото богослужение припомня най- голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни, каза Свещеник Илия Симеонов: "Лазар бил приятел на Иисус Христос, но се разболял и починал. Христос пристигнал с учениците си, а..

обновено на 12.04.25 в 08:21