Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светослав Бенчев: Трудно ще се справим без работеща рафинерия, нямаме инфраструктура

Светослав Бенчев
Снимка: БГНЕС

Има ли опасност от ръст на цените на горивата? За юли увеличението при бензина е 10 стотинки, за дизела 13, а за пропан-бутана 20 стотинки.

От 1 август се връща акцизът за пропан-бутана, ще има поскъпване 20-25 стотинки с ДДС за литър пропан-бутан. При останалите горива поскъпването се дължи на чисто пазарни фактори, коментира в интервю за БНР Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация.

Тревожна тенденция е цените на готовите продукти по борсите да вървят нагоре, особено при дизела, заради проблеми на някои от рафинериите в Европа, отбеляза той и изрази надежда това да отшуми в рамките на следващите седмици.

"Вероятно това, което ще видим по бензиностанциите, е няколко стотинки нагоре до края на месеца."

За есента и зимата е трудно да се прогнозира, уточни Бенчев. По думите му пазарът е много нестабилен.

"Пазарът е изключително нервен, стресиран. Гледа всяко едно събитие по света."

Горивата едва ли ще минат психологическата граница от 3 лева, предполага той. 

Докато не започне отоплителният сезон в Европа, трудно може да се каже накъде ще вървят събитията, поясни експертът.

"Европа не е преодоляла проблема с доставките на руски газ."  

Снимка: БГНЕС

По темата с рафинерията на "Лукойл" и пристанището на Росенец Бенчев заяви, че трудно ще се справим без работеща рафинерия в страната, независимо кой я оперира, защото нямаме инфраструктура за разпределението на горивата, каквото е то в момента.

"Нямаме жп вагони, с които да бъдат превозвани внесени по море продукти. Нямаме достатъчно цистерни, автотранспорт, с който да бъдат доставени в случай, че тръбопроводите не работят. Ще бъде доста сложно. Освен това, и в Гърция, и в Румъния производствената цена на горивата е с между 15 и 25 стотинки по-висока от тази на рафинерията в България, което несъмнено означава, че цените ще бъдат и по-високи. Както в Румъния, така и в Гърция няма излишък на готови продукти. (…) Още един факт мога да отбележа за пристанището в Бургас – доколкото ми е известно, държавата притежава единствено кея на това пристанище. Всичко останало, включително самото пристанище, е регистрирано на името на "Лукойл Нефтохим Бургас". Доста проблеми ще бъдат създадени, ако нещо се случи, но това е политическо решение", изтъкна той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приключи есенната сеитба в Бургаско

Сеитбата в Бургаско е приключила. Липсата на валежи, обаче не се отразява добре на посевите, това съобщи Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите: „Нямаме дъжд вече 20 дни, никакъв дъжд със стопанско значение. Това предизвиква едно „шарено“ поникване на пшеницата. Не е поникнала на 100 %, това..

обновено на 29.10.24 в 09:00

Инвеститор иска да добива строителни материали край Каблешково

Частен инвеститор иска концесия за добив на строителни материали в местността Малка биберна-юг в землището на Каблешково. Това става ясно от писмо от Министъра на енергетиката до Община Поморие.  Заявената площ е близо 380 декара и се намира в непосредствена близост до жилищната зона и до главния довеждащ водопровод за курортния комплекс Слънчев..

публикувано на 28.10.24 в 15:58

Българският бизнес ще има нужда от близо 262 хиляди работници и специалисти

С над 4 пъти  се превишава броя на заявените потребности от работна сила в сравнение с броя на регистрираните безработни в област Бургас. Тази тенденция е в сила и във Варна и София-град. Това показват резултатите от проучването на потребностите от работна сила, което Агенцията по заетостта проведе в периода май - юли, съвместно с областните комисии по..

публикувано на 24.10.24 в 15:02

Минималната заплата е механизъмът, с който правителството влияе на работодателите

Размерът на минималната работна заплата не следва да се обвързва с необходимите, според синдикатите, средства за  месечна издръжка,  посочи социалният министър Ивайло Иванов и допълни, че в момента е в сила правилото минималното възнаграждение да е 50 на сто от средната заплата за страната. Минималната работна заплата е единственият механизъм, с..

публикувано на 24.10.24 в 14:20

КНСБ: 2616 лв. са необходими на тричленно семейство за месечна издръжка

1454 лева на месец са необходими на един работещ, за да се издържа, а за тричленно семейство от двама възрастни и едно дете сумата е 2616 лева. Това сочат най-новите данни на Института за социални и синдикални изследвания и обучение на КНСБ за третото тримесечие на годината. В сравнение със същия период на миналата година, разходите нарастват..

публикувано на 24.10.24 в 11:47

Минималната заплата става 1077 лв.

Минималната работна заплата се увеличава от 933 лв. на 1077 лв. от януари 2025 г. Това реши Министерският съвет.  Увеличението е с 15,4%. Решението на правителството е в изпълнение на промените Кодекса на труда, с които беше предвидено минималната заплата да е 50% от средната за страната. По-високият размер на минималната работна заплата ще..

публикувано на 23.10.24 в 14:41

Турция е сред най-предпочитаните дестинации за посрещане на Нова година

Турция е сред най-предпочитаните дестинации за посрещане на Нова година. Въпреки това се отчита ръст на желаещите да празнуват и в Гърция, обясни Евелина Пулева, която е заместник-председател на бургаската регионална туристическа камара. Повечето офертите са за дните от 29 декември до 1 януари. Първи се пада сряда и хората трябва да си вземат..

публикувано на 24.10.24 в 09:15