Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От рибарския сектор настояват да се чуе и тяхната позиция за изграждането на ветрогенератори в Черно море

Снимка: Image by Freepik

Представители на сектор „Рибарство и аквакултури“ не са били поканени да се включат в обсъждането на промените в Закона за енергията от възобновяеми източници, които предвиждат изграждането на ветрогенераторни паркове в Черно море. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов. От бранша за изпратили писма до комисиите в парламента и до министерствата на енергетиката и околната среда, в които поставят редица въпроси относно офшорните паркове в българските води. След липсата на реакция от институциите, от Консултативния съвет са изпратили препоръки до българското правителство и Европейската комисия с настояване да се чуят мненията на експерти за това как вятърните паркове ще се отразят на дребномащабния риболов и екологичното равновесие в Черно море. От сектора не са против развитието на синята икономика, но настояват да участват при обсъждането на ветрогенераторите в морето, които ще засегнат поминъка на хиляди хора. 

"Задаваме си въпроси съгласно информацията, с която разполагаме. Вятърните паркове, особено тези по Северното Черноморие - пред Варна и Шабла, са буквално до брега", посочи Господинов. 

Той допълни, че още миналата година са направили предложение въпросите да бъдат поставени във всички комисии, които разглеждат къде ще се изграждат централите. Необходимо е да се разбере дали ще бъде забранен риболовът на тези места и ще бъдат ли компенсирани хората, каза Господинов, и допълни: "Никъде не сме поканени да бъде поискано нашето мнение. А в Черно море около 3 хиляди семейства имат поне по един представител, зает в риболова. Още толкова имат в рибопреработката... Искаме да бъде създадена платформа от страните-членки, с която да се осъществява диалог и сътрудничество със заинтересуваните страни". 

Според генералния секретар на Консултативния съвет за Черно море някой трябва да изчисли както икономическите загуби, така и екологичните проблеми, които ще се получат при изграждането на ветрогенераторни паркове в Черно море. "Доколкото знам, този пред Шабла е на 10 метра дълбочина - това е съвсем близо до брега. Ние разбираме бизнес-намеренията на големите оператори, че искат да спечелят пари от кабели, но нас това не ни интересува. Да ги правят навътре, където ние не риболовстваме. Не ни забелязват до момента, в който не се създаде напрежение и конфликт и аз не гарантирам, че той може да бъде лесно разрешен", коментира Господинов.

Експертите настояват Европейската комисия да изготви мониторинг и да направи проучване как ще влияят температурите, вибрациите, магнитните полета, шумовете, на популациите в Черно море. "Ами ако изчезне рибата пред българския бряг?", пита Господинов. 

Припомняме, че промените в Закона за енергията от възобновяеми източници минаха на първо четене в парламентарната комисия по енергетика. По време на дискусиите, членове на комисията признаха, че някои текстове в проектозакона са меко казано проблемни, но ще бъдат гласувани, защото са част от Плана за възстановяване и устойчивост. Депутатите решиха да бъде създадена работна група, която да вземе предвид всички мнения, препоръки и критики преди промените да бъдат гласувани на второ четене в пленарната зала. Все още не е ясно дали депутатите от тази работна група ще се срещнат с представители на рибарския сектор...

Целия разговор с Йордан Господинов чуйте в прикачения звуков файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снимка на майка с балон райски газ активира Агенцията за закрила на детето

Държавната агенция за закрила на детето се сезира във връзка с публикации в социалните мрежи на снимка, на която по непотвърдена информация, родители употребяват т.нар. балони с райски газ в присъствието на бебето си.  Информация за случая е подадена през официалната интернет страница на агенцията, чрез опцията „Подай сигнал“. Агенцията е..

публикувано на 04.07.24 в 18:00

Въвеждат зелена вълна по бул. "Ал. Г. Коджакафалията" в Меден рудник

Въвежда се т. нар. "зелена вълна" по бул. "Александър Георгиев Коджакафалията" в ж.к. "Меден рудник". Целта е да се намалят транспортните задръствания и да се подобри пропускливостта на булеварда. От Общината обръщат внимание, че е въведена промяна на фазите на светофарно регулираните кръстовища. Водачите на моторни превозни средства и пешеходците да..

публикувано на 04.07.24 в 15:23

Окончателно: "Подпорната стена" на Шофьорския плаж е законно изградена

Скандалната "Подпорна стена", приличаща на хотел в местността "Алепу" на Шофьорския плаж край Созопол, е законно изградена. Това е окончателното решение на 5-членен състав на ВАС. Магистратите отмениха акта на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков от правителството на Гълъб Донев, с който отказа да съгласува..

публикувано на 04.07.24 в 14:35
Снимката е илюстративна

Над 150 коли ще участват в ретро парад в Бургас

XVII парад на класически автомобили и мотоциклети ще се проведе в Бургас. Над 150 колекционери от Бургас и страната ще се включат в него, каза за БНР Бургас Димо Джамбазов, председател на  Сдружение авто мото-клуб "Ретро".Събитието ще започне на 6 юли от 10 и ще продължи до 14 часа в отсечката от Пантеона към Флората. Ученици от гимназиите по..

обновено на 04.07.24 в 11:04

Община Бургас поиска воден спасител само за района на моста. Старши спасител: Неизпълнимо!

"Община Бургас е готова да плаща на воден спасител, който да следи само района на моста и е поискала осигуряването му." Това заяви директорът на дирекция „Управление при кризи, обществен ред и сигурност“ Веселин Василев в интервю за БНР Бургас, след като в края на юни двама души скочиха оттам и се удавиха. „Ние сме поискали съдействие..

публикувано на 04.07.24 в 09:29

Най-късно до 15 юли ще бъде въведено преференциално паркиране за хора с увреждания на Морска гара в Бургас

Най-късно до 15 юли 2024 г. ще влязат в сила новите правила, позволяващи преференциално паркиране на хора с увреждания на определените за това паркоместа на територията на пристанищен терминал Бургас-изток 1 в Зоната за обществен достъп в морския град, съобщиха за БНР Бургас от ДППИ.  Гости и граждани на града, притежаващи карти на ЕС за паркиране за..

публикувано на 03.07.24 в 17:01

В Лозенец ще изградят параклис на Св. Николай Чудотворец

Сливенският митрополит Арсений посети Лозенец. С ръководството на общината той е коментирал възможността  там да бъде поставен параклис, посветен на Св. Николай Чудотворец. Така светецът ще закриля рибарите, местните жители и гостите на общината и населеното място. На мястото, отредено за параклис беше прочетена молитва, а Дядо Арсений благослови..

публикувано на 03.07.24 в 14:48