Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЦИК прие указания относно принципа на уседналост за предстоящите местни избори

Снимка: БГНЕС

Централната избирателна комисия прие и публикува изборните книжа - избирателни списъци,  приложения към тях,  удостоверения и заявления, необходими за организацията и провеждането на местните избори на 29 ти октомври. Предвид спецификата на този вот, Комисията прие нарочни указания относно прилагане на принципа на уседналост. 

За да гласуват хората, а кандидатите да бъдат допуснати до участие, законът изисква те  да са живели  най-малко през последните шест месеца преди датата на вота в съответното населено място.

За кандидатите и избирателите български граждани "уседналост" означава, да имат адресна регистрация и по постоянен и по настоящ адрес на територията на Република България, като поне единият от тях да е в населеното място на територията на съответната община към датата 28 април тази година. За гласуващите това означава, че ще могат да упражнят правото си на глас по настоящия си адрес, ако той е регистриран към същата дата и, ако е подадено заявление за вписване в избирателния списък по настоящ адрес.

Ако настоящия адрес е регистриран след 28 април, ще може да се гласува само по постоянния. Избирателите, които са променили адресната си регистрация в друго населено място след 28 април, имат право да гласуват по предишната си регистрация, където са включени в избирателните списъци.

За гражданите на друга държава членка на ЕС със статут на постоянно или продължително пребиваване у нас се изисква да имат адрес на пребиваване - този на който са регистрирани в населено място на територията на съответната община също към датата 28 април. Българските граждани могат да гласуват само веднъж и само на едно място.

ЦИК също така определи и размера на заплащането на членовете на Секционните избирателни комисии.

За първия тур на местните избори на 29-и октомври председател на Секционна избирателна комисия ще получи възнаграждение от 275 лева, заместник председател и секретар по 245 лева, а редови член 215 лева.

За участие в обучение в Общинската избирателна комисия ще се изплащат допълнителни 40 лева за всеки участвал.

Допълнително по 15 лева ще вземат членовете на СИК, които ще получават бюлетините и изборните книжа в деня преди вота. Допълнително 25 лева са определени от ЦИК за членовете на секции, които ще предават протоколите в общинските администрации - там където броят на секциите в общината е до 350. За общини от 351 до 1000 секции за предаване на протоколите ще се плащат по 35 лева, а за Столична община по 50 лева.

Там където ще се проведе втори тур на изборите за кметове, заплащането ще е същото като при първия тур, без средствата за обучение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Премиерът свиква съвещание на тема пътна безопасност

Министър-председателят Росен Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Министерството на правосъдието подготвя законови промени срещу забавянето на делата за катастрофи Съвещанието ще се състои днес в Министерския съвет и в него ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на..

публикувано на 08.04.25 в 07:25
Деница Сачева

Деница Сачева: Борисов ще реши докога ще е това правителство

Правителството ще остане дотогава, докогато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реши, че ще стоим във властта.  Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. Тя подчерта, че управляващото мнозинство не е водило преговори с лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски за подкрепа, каквато получи при гласуването по вота на..

публикувано на 06.04.25 в 16:45

Андрей Рунчев, ГЕРБ-СДС: Това е безсмислен и с очакван край вот на недоверие

Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно.  "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..

обновено на 03.04.25 в 20:08

Вотът на недоверие не успя

Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя.  150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика.  "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..

обновено на 03.04.25 в 18:55

Гласуват вота на недоверие към кабинета "Желязков" в 13:45

Парламентът ще се произнесе по първия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Той беше внесен с подписите на депутатите от "Възраждане", МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика, а дебатът се проведе вчера. Асен Василев: Няма да подкрепим вот на недоверие, който ни отклонява от евроатлантическия път "За" и "против"..

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Илияна Йотова от Созопол: Вотът на недоверие е нормална парламентарна практика

Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..

публикувано на 02.04.25 в 16:00

Дебатите по вота минаха, гласуването ще е в четвъртък в 13:45 часа

Гласуването на вота на недоверие на кабинета "Желязков" ще се състои в четвъртък в 13:45 часа. Това съобщи в края на дебатите по вота председателстващият заседанието Драгомир Стойнев.  Вотът беше внесен от "Възраждане" с подкрепата на депутатите от "Величие" и МЕЧ. Той е с мотиви за провала в политиката на правителството във външната ни политика...

публикувано на 02.04.25 в 15:30