Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Българе, глава вдигнали“ - 120 години от Илинденско - Преображенското въстание

Спомени за Преображенското въстание съхранява Държавен архив - Бургас

Запазени са описания и разкази на архимандрит Рафаил Вълчанов, Георги Попаянов, Петко Росен и др.

По повод отбелязването на 120 години от Илинденско -Преображенското въстание, продължаваме да ви разказваме за документите и снимките запазени в Държавния архив в Бургас свързани с организирането и провеждането на Преображенското въстание в Странджа. 

Културната институция съхранява голямо количество спомени свързани с подготовката и провеждането на Преображенското въстание. Една част от тях е от преки участници в събитията, а не малка част са и на родственици, които са ги чували от свои близки и след това са ги записали, разказа директорът на архива Данка Георгиева:

"Държавен архив - Бургас се гордее с това сериозно количество спомени, които има за тези отминали събития! За да илюстрирам това, което казвам ще цитирам това, което ни остава архимандрит Рафаил Вълчанов, който е пряк участник във въстанието и по- късно записва своите спомени. Например една от тетрадките му започва с историята на печата на Малкотърновския революционен окръг. Той се е постарал да го опише точно как е изработен и дори на края го е и нарисувал!"


Съхранени и са и спомените на бележития краевед и учител Георги Попаянов, деец на ВМОРО, добави Георгиева:

"Той отправя една молба към Централния комитет на тракийската организация в София една молба за поборническа пенсия  и съвсем накратко се представя като участник във въстанието. Разказва как като учител в Малко търново разбира, че ще започне преследване към него и той се изтегля в чертите на България и става пунктов началник във въстанието в Айлан Кайряк, това е днешната Ясна поляна."  

Тези документи се ползват от изследователи, които пишат за въстанието, от потомци на участници, които искат да научат повече за семейната си история. 


Държавният архив в Бургас пази и не по малко значимите  спомени и описания на Петко Росен, писател и деец на ВМОРО, също участник във въстанието. Той ги е нарекъл „Революционни образи“. В тях посочва, че техният хан в Бургас е бил "свърталище на всички немили - недраги" , бежанци и революционери. Разказва, че и Гоце Делчев и бил в града ни. Петко Росен остава и една живописна картина на войводата Никола Равашола", разказ още Данка Георгиева:

" Равашола бе висок, много висок. Черен, с черна ботевска брада, дълги, малко схванати крака. Лете-зиме с високи, силно подковани ботуши, облечен обезателно с черни панталони… Заседнат ли двама – той е третият. Развеселят ли се, запеят ли – той е пръв. Да пази бог, ако спиш на втория етаж (става дума за втория етаж на Минковия хан, ханът на хъшовете в Бургас на ул. „Фердинандова“ 63, б. а.).

Гръмогласният глас на Равашола не само ще те проглуши, но щеш–нещеш ще се принудиш да слезеш или да се махнеш нанякъде, или да се влееш в компанията. Репертоарът му беше кратък: „Тежко, тежко вино дайте“ и „О, мой боже, прави боже“ и дойдеше ли до „А вий, вий сте идиоти“, той цял се преобразяваше на разярен лъв. Удари с подкованите си ботуши и раздруса цялото здание. Улови ли се на хоро, подскачайки да стигне тавана, висящите лампи винаги пострадваха“.


Това са спомени, които ни връщат назад във времето и ни правят съпричастни на събитията от подготовката и провеждането на Преображенското въстание.     

Равносметката от Илинденско - Преображенскато въстание сочи, че в Македония и Одринско се водят 239 сражения, в които участват около 26 400 въстаници срещу многократно превъзхождащ ги противник. Опожарени са 201 села, напълно разрушени са над 12 400 къщи, убити са 4 700 души, оставени без подслон – над 70 800 души. 30 000 са принудени да напуснат родните си домове и да търсят спасение в България. Въпреки своя неуспех, Илинденско - Преображенското въстание има огромно значение. То показва на европейската общественост, че поробеното население в Македония и Одринско не иска повече да търпи османското иго и че ще продължи и по-нататък своята борба до извоюването на националната си независимост.

повече може да чуете в звуковия файл:

 
може да гледате и видеото:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас ще се проведе семинар по „Интегриране на Душата“ с Георги Гюров

Семинарът по „Интегриране на Душата“ ще се проведе в Бургас. Той предоставя  възможност за задълбочено разбиране на духовния път на човека, пътешествието на душата и нейното възстановяване към цялостност. Основната цел на семинара е да помогне на участниците да интегрират всички аспекти на душата си, за да постигнат пълноценен живот и да реализират..

публикувано на 05.04.25 в 19:00

Започна ремонт на храма „Св. Георги“ в село Лозенец

С подкрепата на община Царево започна ремонт на покрива на храма „Св. Георги“ в село Лозенец. След извършено обследване и становище за необходимост от спешни действия, отец Божил Спасов и църковното настоятелство са потърсили съдействие от кмета на село Лозенец Женя Гандиева и кмета на общината Марин Киров. „Започваме авариен ремонт на..

публикувано на 05.04.25 в 18:00

Представят в Бургас книгата „Чудото от село Зидарово“ на иконом д-р Стелиян Кунев

​С благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений, на 6 април, 5-та неделя на Великия пост – Преп. Мария Египетска, в храм "Св. Богородица" в Бургас ще се проведе вечерно богослужение от 16:00 часа. След службата, от 17:00 часа, ще бъде представена книгата "Чудото от село Зидарово" на иконом д-р Стелиян Кунев. След..

публикувано на 05.04.25 в 17:00

Подпомагане на дейностите в общинските гори обсъдиха на среща АОИ

На 3 и 4 април 2025 г. в рамките на Седмицата на гората, която тази година отбелязва своята 100-годишнина, се проведе среща на членовете на Асоциацията на общинските гори. Сред основните теми на обсъждане бяха възможностите за подпомагане на дейностите в горите, собственост на общините и Стратегическия план за развитие на земеделието и селските..

публикувано на 05.04.25 в 13:00

БАБХ със засилени проверки в магазини, пазари и заведения заради Великден

Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни -  агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в България..

публикувано на 05.04.25 в 12:00

Санкции за над 250 000 лв са наложени за некачествено метене на улиците в Бургас

Шест автометачни автомобила извършват почистване на улиците в Бургас. Общият размер на разходите през 2024 г. за извършването на тази услуга е 2 280 300 лв. Наложени са санкции за некачествена дейност на стойност над 250 хиляди лева. Това става ясно от отговор на общинската администрация на питане на общинските съветници Христина Хаджиатанасова и..

публикувано на 05.04.25 в 11:00

Водолази чистят морското дъно около рибарското пристанище в Созопол

Водолази ще чистят днес морското дъно около рибарското пристанище в Созопол, съобщи БТА. "От 2018 г. правим почистване, напълно доброволно със собствени сили и средства, а целта е заедно да направим нещо полезно за всички", сподели Найден Недев, инструктор водолаз и организатор на акцията. През годините на призива за почистване са откликвали..

публикувано на 05.04.25 в 08:00