Десетки бургазлии, наследници на тракийски бежанци и с корени от Странджа присъстваха на празника, който се проведе на открита сцена "Охлюва" в Морската градина.
Официални гости бяха вицепрезидентът Илияна Йотова и председателят на Съюза на тракийските дружества Красимир Премянов. Присъстваха още кметът на Бургас Димитър Николов, кметът на Малко Търново Илиян Янчев, кметът на Приморско Димитър Германов, председателят на Общинския съвет в Бургас Севдалина Турманова и др.
Илинденско – Преображенското въстание е връхна точка в борбата на народа ни да бъде свободен. За съжаление днес има хора, които искат да пренапишат тези страници от история ни и политици, които като че ли се свенят да споменат имената на българските герои от Илинден и Странджа планина, каза вицепрезидентът Илияна Йотова:
„А ние ги знаем, това са Гоце Делчев, Даме Груев, Михаил Герджиков, Стамат Икономов и много други герои, които имаха едно нещо в главите си – свободата и България. За това тези, които се опитват да пренапишат българската история нямат право да бъдат нейни политици, защото историята и българските герои не разделят, те обединяват. Те обединяват нас българите, независимо къде живеем днес и чии наследници сме! Няма български род и българска фамилия, в които да няма тракиец или преселник от Македония и затова трябва да пазим поизбелелите снимки и да помним спомените и да ги разказваме на децата си! Имаме една цел и едно задължения към бъдещите поколения да знаят историята си и да не робуват на приказки за геополитически интереси, защото няма геополитически интерес, който да успее с цената на поругаване на собствената ни история. Само така можем да бъдем по силни, независими и суверенни като народ!“
Кметът Димитър Николов припомни, че Бургас е един от значимите градове, които са дали много на Илинденско – Преображенското въстание. И припомни, че повече от половината семейства в Бургас са наследници на тракийци от Беломорска и Егейска Тракия и в себе си те пазят и почитат и паметта за миналото и българския фолклор.
Концертът „Преображение Господне в Странджа 1903 г.“ се организира за четвърта година от пенсионерския клуб към „Пристанище Бургас“ и представи песни и танци от Странджанския край. Участваха група за автентичен фолклор „Странджанска огърлица“ при пенсионерски клуб Пристанище Бургас; фолклорна група при читалище „Ангел Величков“ в с. Росен, община Созопол; странджанските певци Костадин Михайлов, сестри Златка и Ирина Ставреви, фолклорен ансамбъл при „Лукойл Нефтохим Бургас“. В програмата ще бъдат използвани стихове на тракийската поетеса Елена Великова.
изпълнение на Златка Ставрева и Костадин Михайлов може да видите във видеото:Изложба с кауза ще ознаменува рождения ден на БНР-Бургас. Обществената медия отбелязва своята 13-та годишнина с амбицията да бъде в помощ на младите таланти на България. Днес, от 17.30 часа в галерия „Ателие R“ на улица „Възраждане“ №25, ще бъде открита изложба под надслов „Магията на пленерната живопис-морето“ с картини на ученици..
Жителите на Ахелой ще отбележат днес празника на града, когато се чества християнският празник Възнесение Господне (Спасовден). Тържествата започват в 8:00 ч. със света литургия в храма „Свето Възнесение Господне“, отслужена от отец Божидар и свещенослужители. От 10:00 ч. на лятната сцена в парка ще бъде открит XVIII Регионален тракийски християнски..
В местността Бакаджика край Ямбол днес ще се проведе 19-тото издание на Националния тракийски християнски събор Спасовден. Очаква се в местността да пристигнат наследници на тракийски бежанци от Югоизточна България. След водосвета, отслужен от Сливенския митрополит Арсений в църквата на Бакаджишкия манастир „Св.Спас“, над 10 състава ще изнесат..
Националният поход „По пътя на четата на Таньо войвода“ тази година отбелязва четири десетилетия от своето първо провеждане. Честванията ще започнат днес и ще продължат до 2 юни. Гост на проявите в Попово, които са част от Ботевите дни, ще бъде кметът на община Сливен Стефан Радев. Родолюбивото начинание се инициира от Културно-просветно..
Близо 80% от подадените заявления за обследване на земеделски площи, пострадали от измръзване и слана в цялата страна, вече са обработени. Към момента са подадени 5052 заявления за 32 095 хектара засегнати площи. На места, където е необходимо, се извършват повторни огледи. Към момента са изготвени 478 констативни протокола за площи със 100 % щети..
Директорът на Центъра за подводна археология в Созопол д-р Найден Прахов бе удостоен с грамота "Пазител на българското наследство" от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Отличието му бе връчено по време на дискусията „Бранд Созопол и мощите на Кръстителя“. Специален акцент бе поставен върху възможностите за развитие на остров „Св...
Координационният център по пътна безопасност ще бъде възстановен, заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов, след като за това настоя премиерът Росен Желязков. Митов обяви и мярка, свързана с камерите, които ще следят за пътни нарушения: "Ще предложим камерите на пътя да се управляват от специално обучени за това лица, които обаче нямат..
Дискусията, както и големият разговор за еврото в България все още не са се провели. Не сме провели и разговор за сегашната ситуация в еврозоната. Това..
От 15 юни по линиите София–Бургас и София–Варна тръгва експресен влак, който ще е сериозна конкуренция на автобусния транспорт. Това каза в Бургас, след..
Община Царево гарантира свободен достъп до плаж Силистар това лято. Постигната е договорка със собственика на частния имот, през който минава..