Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Милева: Европейските стандарти са трудно приложими в българската съдебна медицина

Снимката е илюстративна.
Снимка: БГНЕС


Липсата на достатъчно специалисти, на добро оборудване, финансиране, както и голямата натовареност са част от проблемите, пред които ежедневно се изправят съдебните лекари. Очаква се в Министерството на здравеопазването да бъде обсъден проектът на стандарт за този сектор на медицината. Експерти обаче посочват, че системата се нуждае и от законодателни промени.

„Този стандарт за съдебна медицина е изработен много отдавна, много пъти сме го коментирали и много пъти е представян на Министерство на здравеопазването. Ако се приеме стандарт по съдебна медицина по европейски стандарт може би трябва да се затворят всички отделения в нашата страна. Нито едно отделение няма да отговаря, включително и в София катедрата на изискванията на Европа за отделение по съдебна медицина“, коментира началникът на отделението „ Съдебна медицина“ в УМБАЛ - Бургас и бивш депутат д-р Галина Милева.

Тя поясни, че за да бъдат покрити европейските стандарти, е необходимо на първо място да бъдат оборудвани съответните секционни зали, след това да се повиши квалификацията най-вече на младите специалисти. „Никой не дава пари за съдебната медицина и освен това заплатите са най-ниски при нас“, допълни д-р Милева.

Оказва се, че само в София и Бургас има ДНК лаборатории към ОД на МВР, които са необходими за по-бързо приключване на делата.

„Никой не иска да специализира „Съдебна медицина“. Много е тежка работата и като обем. През лятото нашият регион става многократно голям. Докато в София има 15 души, в Бургас сме аз и колежката, която е специализант“, посочи д-р Милева.

Според нея са необходими промени в сектора. Една от тях е да не се вкарва експертизата в законови рамки. „Всеки експерт има право на собствено заключение по съвест и убеждение. След  първоначална експертиза, може да се прави двойна, тройна, петорна. Има поредица по закон какво може да се прави. Изготвянето на една експертиза и какво може да се прави е регламентирано в НПК и ГПК“, посочи тя.

Продължа и проблемът с бежанците. „Дори с новата камера в момента в бургаската съдебна медицина, няма едно свободно място за съхранение на труп. Това е много сериозен проблем. Тук трябва да има законодателна промяна -  до две седмици най-късно след като се вземат пробите за изследване, телата да се погребват на гробищата. Успяхме да се освободим донякъде, защото при нас имаше тела от 2016 г.“, обясни д-р Милева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сириец се удави в Приморско

74-годишен сирийски гражданин се е удавил на плаж ММЦ в Приморско, съобщават от полицията.  Сигналът е подаден на 17 септември около 13:50 часа. Мъжът е бил постоянно пребиваващ в София.  Тялото му е откарано за аутопсия в държавната болница в Бургас. Работата по случая продължава от служители на Районно управление - Приморско.

публикувано на 18.09.24 в 08:10

Бургазлия си поръча компаньонки, те го обраха

37-годишен бургазлия е подал сигнал в полицията, че е бил обран от две компаньонки, които поканил в дома си.  Около 07.30 ч., след като жените си тръгнали, той установил, че от дома му липсват 50 лв., чифт златни обеци с тегло около 3 гр., преса за коса, сешоар, маркови слънчеви очила и други вещи на стойност около 2 000 лв. Двете бургазлийки..

публикувано на 17.09.24 в 11:42

Хванаха мъж докато се грижи за конопените си растения

42-годишен мъж от с. Равда е задържан от полицията, в момент на полагане на грижи за посадени конопени растения. Насажденията са били  в района на Бургаски солници. Иззети са общо 24  растения с височина от 50 см. до 200 см., торове и пособия за отглеждането им. По случая е образувано досъдебно производство. 

публикувано на 17.09.24 в 11:32

Какво да правим със старото двигателно масло

Непрекъснато увеличаващият се брой на автомобилите в градската среда поставя и сериозния въпрос какво да правим със старото двигателно масло. Правилното му третиране след неговата смяна е от особено значение за опазването на околната среда от замърсяване.  По тази причина Община Бургас, съвместно с Организацията по оползотворяване на отработени..

публикувано на 17.09.24 в 09:42

На 20 септември са консултациите за СИК в Ямбол за вота

Кметът на Ямбол Валентин Ревански отправи покана до парламентарно представените партии и коалиции за определяне на съставите на секционните избирателни комисии, които ще проведат предсрочните парламентарни избори. Консултациите са насрочени за 20 септември, петък, от 14.00 часа в зала 107 в сградата на Общинска администрация Ямбол, ул. „Г. С...

публикувано на 17.09.24 в 08:31

Затварят през деня част от улица "Гладстон"

Днес, във връзка с извършване на асфалтови работи по ул. „Уилям Гладстон“, от 09.00 до 16:00 часа, се въвежда временна организация на движението на превозни средства. З Ще бъде затворен участъкът от бул. „Иван Вазов“ до ул. „Фердинандова“, съобщи Община Бургас. Спазвайте временната организация, която ще бъде въведена в района, призовават от..

публикувано на 17.09.24 в 08:14

ГДБОП разби нарколаборатория в Сливен

Петима са арестувани при специализираната операция на ГДБОП в Сливен. Разбита е нарколаборатория от домашен тип, открити са наркотици и незаконно оръжие. Акцията е проведена под надзора на Окръжна прокуратура Сливен. По време на операцията са използвани служебни кучета при претърсването на адресите в Сливен и к.к. „Слънчев бряг“, където са..

публикувано на 16.09.24 в 16:55