По време на обсъждането хората поставиха въпроси, свързани с приходната част и капиталовата програма на бюджета. „Имате ли някакви опасения относно приходната част на бюджета, местни данъци и такси, за реализиране на вашия разчет в макрорамката? Каква част от капиталовите разходи ще останат нереализирани, неусвоени като средства? Евентуално ще се пренасочат за година или ще са насочени към други пера?“, попита Александър Койчев. Зам.-кметът Красимир Стойчев обясни, че има 70 % изпълнение на имуществените и други данъци. „Всички данъци са с високо изпълнение. Единствено там, където имаме неяснота и е свързано с държавата, е данъкът върху таксиметровия превоз. Нямаме проблеми и със събирането на таксите за битови отпадъци“, посочи той.
Относно капиталовата програма, зам.-кметът Чанка Коралска обясни, че включеното в собствената част, ще бъде изпълнено на 100 %, ще приключат и всички предвидени европейски проекти. „Притесненията ни са от това, че вече 3 години сме пропуснали от новия програмен период. Голяма част от проектите трябва да се случат за много кратко време“, коментира тя.
Въпрос беше отправен и за ул. „Одрин“ в Северната промишлена зона. Състоянието на участъка от години е много лошо, а обслужва промишлените и търговските предприятия. „Преди един месец ни поканиха от Министерството на регионалното развитие с Агенция „Пътна инфраструктура“ да станем партньори в един пилотен партньорски проект, който е свързан с подобряване на инфраструктурата в райони, които са близки до границата. Ние имахме готов инвестиционен проект. От няколко години е готов и очакваме финансиране. Условията, понеже средствата са по старата програма, трябва да се приключи строителството до края на годината, затова ние предварително правим подготвителни дейности. Има разрешение за строеж. До края на седмицата ще се открие строителна площадка. Това, което в момента правим е почистване на трасето, стиковане със съществуващата инфраструктура. Там има газ, канали и кабели, които ще трябва да се изместват. Улицата става четирилентова, с велоалея, с частично локално платно“, обясни Коралска.
Жители в района на ул. „Сливница“ са внесли питане за ремонт на отсечката между бул. „Христо Ботев“ и ул. „Шейново“. Това посочи общинският съветник Станимир Апостолов. „Цяло лято тези хора не могат да си отворят прозорците. Там се вдига невъобразим прахоляк, дишат го. Гледката е като в уестърните. Има сигнали за растителността, че е изгнила, разбити тротоари“, посочи той.
Зам.-кметът Чанка Коралска обясни, че този бюджет е при извънредни условия и отразява свършеното от началото на годината до момента. Поради тази причина няма как да бъдат реализирани нови обекти до края на тази година. Относно ситуацията с ул. „Сливница“, тя уточни, че е част от големия воден проект, изпълняван от ВиК. От администрацията за пореден път поясниха, че ще следят настилките да бъдат възстановени от дружеството в първоначалния им вид. Относно тротоарите, когато се извърши асфалтирането, Общината, ще ги възстанови, допълни Коралска.
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..
Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..
Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и малкото останали насекоми ще могат трудно да се изхранят и съберат мед. В Странджа смъртността не е толкова висока, каквато е била преди години. Измръзнали са листата на дърветата, където се събира..
Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас днес. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на сигурността..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на града Димитър Николов. Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, съвместно с Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община Бургас и..
На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането, сметосъбирането и дивото къмпингуване. В Созопол очакват традиционно български и европейски туристи. Това коментира кметът Тихомир Янакиев. „Мисля, че ще е добър новият сезон, поне от това,..
Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..
На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането,..
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на..