Филмът „Ваклуш“ е част от програмата на „Аполония“. Прожекцията в рамките на празниците на изкуствата ще бъде на 31 август от 20 часа на Летния театър в Созопол. През 2023 се навършват 100 години от рождението на духовния учител Ваклуш Толев- богослов по образование, лектор и автор на множество трудове с религиозно-философска и културно-историческа тематика.
Режисьор на документалната лента е Николай Василев, който работи по проекта близо три десетилетия. Филмът е сниман в периода между 1994 и 2022 г. и съдържа непоказвани архивни кадри.
Много голямо предизвикателство е да правиш филм не просто за човека, а за духа на човека. Знаех, че този филм ще предизвика интерес, защото Ваклуш е познат на една много голяма част от хората, които търсят автентична духовност, не просто религиозност, посочва пред БНР-Бургас Николай Василев и разказва:
„Когато срещнах Ваклуш, аз самият бях на 20-21 години. Това, което вдъхнови желанието ми да направя филм за него е, че видях човек, който говори за духовността, която е преживял. Той не е интерпретатор или фентъзи автор, който разчита само на въображение. Той е бил 12 години политически затворник, съден от Народния съд, бил е в Белене, обиколил е всички затвори. Излизайки оттам, той казва, че за него страданието не съществува, то е развитие. Излизайки от затвора, Държавна сигурност му пречи да живее, но той казва, че за него злото не съществува, то е нееволюирало добро. И аз си казах-какъв трябва да си, за да твърдиш такива неща?“
Така Николай Василев започва да изследва пътя и посланията на Ваклуш Толев.
Във филма участват президентът Петър Стоянов, бившият министър на здравеопазването Илко Семерджиев, историкът Андрей Пантев, социологът Огнян Минчев, журналистът Бойко Станкушев, чийто житейски път по някакъв начин се е пресякъл с учението и личността на Ваклуш Толев. След промените в България той е поканен да преподава в Пловдивския и Софийския университет. Там в лекциите си по историята на духовното знание често напомня за надписа на делфийския храм „Познай себе си и ще познаеш боговете и света“. Той самият преживява това познание и формулира свое учение, което нарича „Път на Мъдростта“.
Публиката ще се срещне с режисьора Николай Василев, който ще разкаже за разговорите си с духовния водач:
"Той е пребродил света на духа и дава едно ново познание, което за нас е абстрактно все още. Идеята е да спестим енергията си в отрицание, в дуализъм, да видим как да работим само с позитива. Много е важно, когато дапочнем да живеем в свят на единство, ние може да трансформираме тогава нисшите аспекти в живота си. Ваклуш казваше, че човекът е Бог в развтие и че Бог не е навън, а вътре в нас. Затова аз казвам, че той смени адреса на Бог-да не го търсим навън, а вътре в себе си."Николай Василев е сценарист и режисьор с интереси към вълнуващите герои и сюжети. През 2019 г. филмът му „Формулата на Тео“, посветен на известния учител по физика от Казанлък Теодосий Теодосиев, се превърна в явление, което пълнеше киносалоните не само в България, но и извън границите й. В творческата му биография са още „Да бъдеш Майстора“ - портрет на художника Владимир Димитров - Майстора, както и „Гладиатор“ посветен на двукратния олимпийски шампион Боян Радев. Автор е още на „Добрият самарянин“, „Пътят към Тива“, „Високо“, „Добрият Ад“, „Резервни крила“, „Осенение“ и др.
Филмът за Ваклуш Толев обаче определя като своя мисия. Целта му е и да привлече вниманието към фигурата на духовния учител.
Легендарният хеви метъл певец Ози Озбърн почина само няколко седмици, след като се събра с бившите си колеги от Black Sabbath и изнесе грандиозен прощален концерт за феновете си. За това съобщиха близките му. Семейството му съобщи в социалните мрежи, че той си е отишъл "обграден от любов". 76-годишният Озбърн страдаше от болестта на Паркинсон, като..
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Гръцката поп икона Елена Папаризу ще стъпи за първи път на сцената на SPICE Music Festival в Бургас това лято – с концерт на 9 август 2025, който ще бъде спектакъл и емоционално завръщане към най-големите хитове на певицата. Елена Папаризу, която прослави Гърция с победата си в „Евровизия“ през 2005 г. с My Number One, споделя, че участието..
42-ото издание на националния конкурс „Бургас и морето“ е на 26 юли от 21 часа в Летния театър.
Бургас и Несебър са следващите спирки от турнето на „Музикална магия 2“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов. В програмата се включват и двама виртуози от световна величина - музикантите Вероника Тодорова, акордеон и "българският Паганини на кларинета" Атанас Маринов. Това турне продължава вече трета година, защото е една „музикална..
Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба „Златните накити на тракийската аристократка от Анхиало Лесескепра”. Откриването е в 19 часа. Събитието е под надслов "Възкръсването на един древен град. Тайните на Анхиало." Програма включва лекция..
През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има..
Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба..
42-ото издание на националния конкурс „Бургас и морето“ е на 26 юли от 21 часа в Летния театър.